• XXI KONCERT CHARYTATYWNY

• 16.12.2022 09:21
      • OCZKO Z REKORDEM
        Podczas 21. Koncertu Charytatywnego udało się zebrać rekordową kwotę - 13 tys. zł.
      • Oczko z rekordem

21. Koncert Charytatywny „Trochę słońca” zgromadził w śnieżną niedzielę 11 grudnia prawdziwe tłumy w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Na pomoc potrzebującym wsparcia uczniom szkoły kierowanej przez dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego udało się zebrać rekordową kwotę 13 tys. zł.

Koncerty charytatywne „Trochę słońca” to piękna tradycja papieskiej trójki (a wcześniej papieskiego gimnazjum) przy Budowlanej. Co roku na scenie występują uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, tworząc wspólnotę ludzi o otwartych sercach.

- Państwa obecność potwierdza, że jesteśmy ludźmi, których obchodzi los innych i takiej postawy otwartości, empatii chcemy uczyć naszych młodych podopiecznych – mówił dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki do publiczności, która szczelnie wypełniła halę widowiskowo-sportową przy Budowlanej 2.

W tym roku motywem przewodnim koncertowego grania był biało-czarny świat. Dlatego właśnie widzowie obejrzeli piosenkę o zebrze wytańczoną przez zerówkowiczów przygotowanych przez opiekunki – Małgorzatę Korzeń, Iwonę Gąsecką, Agatę Christoph i Sylwię Zasuwik. Potem „Black and white” zatańczyli pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni Eweliny Frankiewicz. Swój taneczny występ z białymi parasolkami miały też dziewczynki z klasy Małgorzaty Kożuchowskiej. Biało-czarny świat oparty na manipulacji pokazali młodzi aktorzy, symbolicznie wykorzystując duże figury szachowe. Ta sama grupa ósmoklasistów zagrała wymowną scenkę z rodzinnego urlopu na plaży. Życiowa prawda pokazała kontrast między rzeczywistością a jej odbiciem w mediach społecznościowych. Absolwenci w wymownej scence teatralnej poruszyli temat nienawiści, śmierci i miłości, która jest ratunkiem w tym zwariowanym świecie. O samotności i potrzebie akceptacji opowiedzieli ze sceny bez słów podopieczni Iwony Karwowskiej w pantomimie zagranej do muzyki klasycznej. Grupa teatralna prowadzona przez Izabelę Saganowską w poruszający sposób zachęcała do solidarności i tolerancji. W czarno-białej części koncertu nie zabrakło też humorystycznych akcentów. Rozbawił publiczność występ rodziców. Tatusiowie w biało-czarnych strojach wykonali oryginalny taniec do piosenki „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”, a mamy z kolei brawurowo zatańczyły do utworu „Chłopaki nie płaczą”.

Druga część koncertu była pełna kolorów. Najpierw uczniowie klas młodszych (pod kierunkiem Marty Woźnicy) i ich nauczyciele zaśpiewali „Chodź, pomaluj mój świat”, potem na scenie pojawili się uczniowie Izabelli Kożuchowskiej i Katarzyny Chłopik, by wypełnić ją kolorami i tańcem do piosenki „Grajmy w kolory”. Prawdziwym przebojem był występ nauczycieli i absolwentów, którzy zatańczyli zumbę (według układu Joanny Pomarańskiej).

Między scenkami teatralnymi i tanecznymi profesjonalnie, lirycznie i żywiołowo wybrzmiały piosenki śpiewane przez chór pod kierunkiem Magdaleny Jakubowskiej. Zaczęło się od piosenki-życzenia „Jeszcze będzie pięknie”, potem soliści i chór zaśpiewali piosenkę Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”. Wzruszającymi słowami „Modlitwy końca mojego wieku” zachwycił w solowym występie dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki. Publiczność pomagała ochoczo w piosence „Góry do góry”, a na koniec zachwycająco utwór „Chwytaj dzień” wykonali Magdalena Jakubowska i Szymon Bielecki. W muzycznych występach pomagali oprócz uczniów i absolwentów (Marta Mizgier, Szymon Bielecki) także rodzice, pracownicy szkoły i przyjaciele. Na instrumentach zagrali: Agnieszka Nowak, Artur Jankowski, Wojciech Kożuchowski, Maciej Kożuchowski, Mikołaj Buta i Tatiana Żarek.

Na koniec wszyscy występujący i publiczność śpiewali koncertowy hymn, w którym słowa: „Świat nie zmieni się od pięknych, wielkich słów, a od czynów, w których TROCHĘ SŁOŃCA jest” zabrzmiały szczególnie przekonująco.

Nie można nie wspomnieć o wspaniałej wielkoformatowej dekoracji przygotowanej przez Katarzynę Chłopik i Bogusię Borzęcką-Gołoś. Koncert nie udałby się z pewnością, gdyby nie praca Piotra Borkowskiego, który odpowiadał za światła i nagłośnienie, a także pomagał rodzicom w przygotowaniu ich występu. Nad organizacją przedsięwzięcia od strony technicznej czuwali także uczniowie kl. 8b i 8d pod opieką wychowawczyń Agnieszki Kożuchowskiej i Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej.

Koncert jednoczy społeczność papieskiej trójki wokół wspólnego działania dla innych. Staje się przestrzenią do rozwijania i pokazywania talentów, budzenia poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, a także sposobem na uczenie i przekazywanie najważniejszych wartości. Jak na każdym koncercie - było i zabawnie, z dystansem i refleksyjnie, mądrze.

Podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację koncertu i przyczynili się do jego sukcesu.