3b i... obrazy Chełmońskiego
W klasie 3b uczniowie próbowali odkryć, co jest łatwiejsze - słuchanie czy przekazywanie informacji. Pomagały im w tym obrazy Józefa Chełmońskiego. Trzecioklasiści pracowali w parach. Jedna osoba miała w ręku wydrukowany obraz, a druga - kartkę i kredki. Pierwszy uczeń opisywał dokładnie, co i gdzie znajduje się na obrazie, natomiast drugi, nie widząc dzieła, musiał namalować to, co usłyszał. Dzieci nie rozstrzygnęły, co było łatwiejsze, ale zadanie bardzo im się spodobało i chcą więcej takich lekcji.
3b na survivalu
W zeszłym tygodniu klasa 3b pojechała na survivalową wycieczkę. Na początku wszysycy byli bardzo zaskoczeni, że trzeba się przebrać dostosować do poleceń prowadzących. Działania zaczęły się od musztry. Później była niezła zabawa. Uczniowie przeciągali linę, rozpalali krzesiwem ogniska, strzelali do celu oraz pokonywali przeszkody w parku linowym. Po prawie dwugodzinnym treningu nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Wszyscy świetnie się bawili przy ognisku. To był naprawdę dobrze spędzony dzień.
4b w Ministerstwie Cyfryzacji
11 października do Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie pojechała druga grupa uczniów z klasy IVB. Uczniowie wzięli udział w zajęciach "Dlaczego Windows 11 i Minecraft Education to taka dobrana para?”. Wykładowca przypomniał o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, o ochronie danych osobowych, zapoznał z zasadami gry Minecraft Education. Czwartoklasiści mieli do wykonania określone zadania, poradzili sobie znakomicie. Zajęcia podobały się uczniom. Wyzwaniem dla klasy IVB było także zaplanowanie trasy wycieczki. Pod opieką wychowawczyni pani Anetty Bodeckiej i pani Bogumiły Borzęckiej-Gołoś doskonalili kompetencje społeczne. Wykazali się umiejętnością planowania i współpracy w zespole. Z pomocą aplikacji wytyczyli trasę wycieczki: podróż pociągiem, zwiedzanie Muzeum Techniki, spacer po Warszawie, wizyta w Ministerstwie Cyfryzacji, powrót do Mińska Mazowieckiego. Brawo!
Galeria magicznych kleksów
Uczniowie klasy 4c w tym tygodniu omawiają na lekcjach języka polskiego "Akademię pana Kleksa" Jana Brzechwy. Na pierwszej lekcji odebrali legitymacje uprawniające do zdobywania piegów. Podczas zajęć pracują indywidualnie, w parach lub grupach, by zdobyć tych "piegowatych" nagród jak najwięcej. Wykonują wykreślanki, układają tangramy, tworzą notatki graficzne, rozwiązują ortograficzne zagadki. W środę 11 października uczniowie wzięli udział w lekcji kleksografii. Stworzyli niebanalne, kolorowe kleksy, a twórcy nadali im dodatkowo magiczne moce. W galerii magicznych kleksów pojawiły się m.in. szmaragdowa zbroja, która leczy, przypinka w kształcie serca, dzięki której można odczytywać uczucia innych, skrzydła do wynajęcia, a nawet żabka, która płaci za zakupy w każdym sklepie. Wyobraźnia nie zna granic... Zachęcamy do oglądania galerii magicznych kleksów w sali nr 19.
Sportowe sukcesy
Nasi sportowcy rywalizowali we wtorek i środę w zawodach sportowych pod czujnym trenerskim okiem pana Marcina Sokołowskiego.
Drużyna dziewcząt w skladzie: Łucja Głąbska, Diana Kulhawik, Ania Składanowska, Maria Konca, Amelia Pawlak, Kinga Jakubowska, Kornelia Piotrowska-Lipka wywalczyły 8. miejsce w regionalnych sztafetowych biegach przełajowych, które odbywaly się nad zalewem Muchawka w Siedlcach.
Apel pamięci ku czci poległych nauczycieli
Obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się w poniedziałek 9 października apelem pamięci u stóp Pomnika Nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Prezes ZNP pan Stanisław Mejszutowicz przypomniał zebranym wojenny czyn kilkunastu tysięcy nauczycieli kształcących na tajnych kompletach 2 miliony uczniów i studentów. Prezes Mejszutowicz podkreślał, że ich wielkość polegała na tym, że swój autorytet budowali w trudnych dla Polski i nauki czasach, ale budowali go zgodnie ze swoim sumieniem. W ten sposób hołd oddany został prawie 10 tysiącom pedagogów, którzy polegli, zaginęli, stracili życie w obozach koncentracyjnych, więzieniach gestapo i egzekucjach w tej cywilnej wojnie o Polską szkołę. W dniu 15 października br. przypadła 84. rocznica powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, która była organizacją konspiracyjną utworzoną w październiku 1939r. TON wspierała tajne
Uczymy się od siebie
Dzieci z zerówki odwiedziła ich starsza koleżanka uczennica z klasy 3c - Ania, która od kilku lat trenuje Takewondo. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat tego sportu oraz uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach ruchowych. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach.
Zrób to sam!
W każdy wtorek maluchy z zerówki jedzą drugie śniadanie w formie bufetu szwedzkiego. Dzieci samodzielnie wybierają elementy posiłku i składają z nich danie, na które mają ochotę. Uczą się w ten sposób samodzielności, zaradności i sprawczości. Dodatkowo we wtorek w stołówkowym menu pojawił się dzień owsianki.
Kasztanowe ludziki
„Spadły z drzewa dwa kasztany, toczą się po trawie. Zrobię sobie z nich konika, w kąciku postawię.” Korzystając z darów jesieni, dzieci z zerówki postanowiły stworzyć z kasztanów śmieszne ludziki i różne zwierzątka oraz obrazki przestrzenne. Dzieci, wykonując ludziki, ćwiczyły zręczność manualną rączek, a przy tym znakomicie się bawiły. W ten sposób maluchy udowodniły, że jesień wcale nie musi być smutna. Popatrzcie sami!
Szczepienia ochronne
Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim, przesyła w załączeniu plakaty w języku ukraińskim dotyczące profilaktyki szczepień ochronnych przeciw poliomyelitis oraz HPV, celem rozpropagowania ich wśród rodziców uczniów narodow
10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja aby poszerzać wiedzę, podnosić świadomość i inicjować działania promujące i chroniące zdrowie psychiczne każdego człowieka. Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne.Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co im dolega, z czym sobie nie radzą, dlatego uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Wielu rodziców czy opiekunów nigdy nie pomyślałoby, że dziwne postępowanie ich dzieci może być początkiem kryzysu psychicznego.Objawy bowiem często przypominają wejście w burzliwy okres dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i nie bagatelizować żadnych niepokojących sympt
Kucharze z 3d
W poniedziałek 9 października uczniowie z klasy 3d wcielili się w rolę kucharzy. Dzieci w domu przygotowały wyznaczone składniki oraz potrzebny sprzęt kucharski. Przed przystąpieniem do robienia sałatki warzywnej wszyscy wspólnie przypomnieli sobie zasady higieny. Mali kucharze z ogromnym zaangażowaniem kroili ziemniaki w mundurkach, ogórki kiszone oraz jajka ugotowane na twardo. Wychowawczyni pani Kasia Słowik-Siwicka również miała wyznaczone zajęcie - kroiła cebulę. Na koniec dzieci dodały groszek, majonez oraz doprawiły sałatkę solą i pieprzem. Był to wspaniały czas spędzony na wspólnym przygotowaniu warzywnego dania oraz próbowaniu wspólnego dzieła. Zachęcamy uczniów do samodzielnego wykonania sałatki warzywnej w domu.
MY - młodzi aktywni
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły - Julia i Patryk uczestniczyli 06 października w konferencji poświęconej działalności samorządów szkolnych. Spotkanie zorganizowane było przez Inicjatorów Projektu Sami Młodzi we współpracy z mińskim Urzędem Miasta.
Uczestnicy konferencji spotkali się osobiście jak również zdalnie z młodymi ludźmi z różnych miast w Polsce, którzy bardzo aktywnie działają w samorządach szkolnych oraz w Młodzieżowych Radach Miasta.
Matematyczne kalambury
Na zakończenie Dni Matematyki w szkole nauczyciele matemtyki zorganizowali w piątek 6 października kalambury. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, odgadując matematyczne hasła, ale duch rywalizacji nie opuścił żadnej z drużyn.
W kategorii klas czwartych najlepsza okazała się bezapelacyjnie 4c. Z klas piątych najwięcej odgadniętych haseł ma na swoim koncie delegacja 5b. Spośród wspólnie grających klas szóstych i siódmych na pierwszym miejscu uplasowała się klasa 7a.
Pyszna i zdrowa sałatka owocowa
Dzieci z zerówki na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, mandarynki, kiwi, brzoskwinie, winogrona i śliwki. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki. Każdy dostał tacki i nożyk. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała :-)
Gratulacje dla biegaczek
4 października trzy nasze uczennice: Anna Składanowska, Kornelia Piotrowska-Lipka i Maria Konca pod opieką pana Tomasza Ruty startowały w Regionalnych Indywidualnych Biegach Przełajowych w Siedlcach. Zawody odbywały na terenach przyległych do zalewu Muchawka. Mimo trudnych warunków atmosferycznych nasze dziewczyny spisały się bardzo dobrze. Ania Składanowska zajęła 5 miejsce, tym samym awansując do Mazowieckich Igrzysk w Biegach Przełajowych. Maria Konca zakończyła rywalizację na miejscu 10 (8 miejsc awansowało), a Kornelia uplasowała się w trzeciej dziesiątce na ponad 70 osób startujących. Gratulujemy !!!!
Matematyczny escape room
W ramach tygodnia matematyki w czwartek uczniowie musieli zmierzyć się rozmieszczonymi w różnych miejscach szkoły zadaniami matematycznymi, czyli znaleźli się w Escape roomie. Polegał on na podążaniu za kolejnymi wskazówkami i rozwiązywaniu różnych wyzwań matematycznych. Uczniowie prześcigali się w rozwiązywaniu zadań na czas. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z działaniami i starali się dotrzeć do końca rywalizacji.
Czwartoklasiści w Ministerstwie Cyfryzacji
4 października pierwsza grupa uczniów z klasy 4b wraz z wychowawczynią panią Anettą Bodecką oraz panią Grażyną Olczak wybrałą się na wycieczkę do Warszawy. Głównymi celem wyjazdu była lekcja w Ministerstwie Cyfryzacji. Temat spotkania brzmiał intrygująco: "Co mają wspólnego sok pomarańczowy i dezinformacja?" Dzieciom bardzo podobała się lekcja, długo rozmawiały na temat dezinformacji w świecie mediów. Z Ministerstwa Cyfryzacji czwartoklasiści udali się do Muzeum Techniki. Zobaczyli tam m.in., jak dawniej wyglądał komputer. Dzisiejsze laptopy zdecydowanie zajmują mniej miejsca niż pierwowzór! Atrakcją wycieczki także była podróż pociągiem. To nie lada wyzwanie dla czwartoklasistów, ale daliśmy radę. Pogoda dopisała, humory także. Wycieczka udała się!
Sałatka w 2d
W nawiązaniu do lekcji o zdrowym odżywianiu, uczniowie klasy 2d zrobili sałatkę jarzynową. Każdy przyniósł potrzebne produkty, które samodzielnie obrał i pokroił. Podczas krojenia marchewek, ziemniaków, ogórków i innych warzyw, dzieci ubrane w kolorowe fartuszki, zachowały podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa.
Rozwijamy kreatywność
Jak zapamiętać 25 przedmiotów ukrytych pod kocem? Jak wspólnie stworzyć coś ciekawego z makaronu? Jakie są zasady skutecznego działania w zespole? Wiedzą to czwartoklasiści, którzy w ramach zajęć rozwijających kreatywność prowadzonych przez panią Justynę Kołodziejczyk doskonalili jedną z kluczowych umiejętności-współpracę. Uczniowie sprawdzili swój potencjał zespołowy między innymi w tzw. Marshmallow Challenge. Jest to znana na całym świecie zabawa podczas której współpracujemy, eksperymentujemy i rozwijamy kreatywność. Z dostępnych przedmiotów budujemy wieżę, na której wierzchołku znajdzie się pianka Marshmallow. Wiemy już, że dla uzyskania pozytywnego efektu końcowego niezbędny jest wkład każdej osoby.