Pomagamy zwierzakom!
Zapraszamy do udziału w akcji na rzecz fundacji Azyl pod Kotomyszem!!!
Szkolny wolontariat nawiązał współpracę z fundacją, która zajmuje się bezdomnymi i chorymi zwierzakami. Od poniedziałku 15 maja rusza zbiórka, która będzie trwała do końca roku szkolnego. Zbieramy 1, 2 i 5 groszówki. Wolontariusze od czasu do czasu odwiedzą w klasach uczniów, którzy będą mogli "pozbyć" się groszy z portfeli, jednocześnie pomagając podopiecznym fundacji.
Wycieczka integracyjna do Białowieży
Całodniowa wycieczka integracyjna klas: 2b, 3b, 3d, 4b i 4c była pełna wrażeń. Odwiedziliśmy Białowieski Park Narodowy. Podziwialismy piękno natury i oddychalismy czystym, puszczańskim powietrzem.
Dzieci były zachwycone widokiem wilków i z przejęciem poszukiwały w zagrodzie rysia. Zaskoczeniem okazało się muzeum, gdzie z ciemności wyłaniała się flora i fauna puszczy. Na koniec całą grupą poszliśmy na spacer wśród dębów królewskich, po czym zjedliśmy kiełbaski i posiedzieliśmy przy ognisku. To był intensywny i ciekawy dzień.
Mali studenci z 2B
15 maja uczniowie klasy 2b po raz pierwszy wzięli udział w wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim na temat: "Jak pracuje pies policyjny". Jak na prawdziwych studentów przystało, rano wyruszyli pociągiem z Mińska, po czym spacerkiem przeszli na uczelnię. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach aula wykładowa. Naszym wykładowcą była pani policjantka oraz psy służące w policji. Dowiedzieliśmy się, jakie psy pełnią czynną służbę oraz jak i do czego są tresowane. Największą ciekawość wzbudził pokaz ataku psa na napastnika.
Urodziny patrona
Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 roku jako Karol Wojtyła w Wadowicach. Kapłanem został 1 listopada 1946 roku, a 12 lat później w 1958 biskupem. Po kolejnych dziewięciu latach w 1967 otrzymał godność kardynalską. 16 października 1978 roku to dzień, w którym cały świat poznał go jako Papieża kościoła Rzymskokatolickiego, który przyjął imiona Jan Paweł II. Zmarł w 2005 roku. W tym samym roku został patronem naszej szkoły. Od tego momentu mamy nie tylko swojego orędownika w niebie, ale i wzór do naśladowania.
Dziś jest Dzień Wyszywanki
Dziś, w trzeci czwartek maja, Ukraińcy tradycyjnie obchodzą Dzień Wyszywanki. Ten Dzień nie jest oficjalny, obchodzi się go nie tylko w Ukrainie, ale także za granicą. Świętują Ukraińcy i wszyscy ludzie, którzy są lojalni wobec kultury ukraińskiej. Święto zapoczątkowane zostało w Ukrainie przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach w 2007 roku. Poświęcone jest ono tradycyjnej, wyszywanej koszuli – wyszywance. Dzisiaj w naszej szkole niektórzy uczniowie i nauczyciele mogli przymierzyć wyszywanki przyniesione przez nasze przyjaciółki - panie z Ukrainy, które pomagają na co dzień naszym ukraińskim uczniom.
"Wesołe nutki" - wyróżnienie Natalii Piwowarczyk
16 maja uczniowie przygotowani przez nauczycielkę muzyki - panią Magdalenę Jakubowską wystąpili w XVI Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Wesołe nutki" zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Koniczynka” i Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalno-instrumentalny o śpiewnej nazwie Cantabile - uzniowie wykonali piosenkę Beaty Kozidrak "Niby nic" oraz solistka - Natalia Piwowarczyk, która zaśpiewała piosenkę Ewy Bem "Żyj kolorowo". Wszyscy uczestnicy dostali od organizatorów dyplomy i drobne upominki, natomiast Natalia otrzymała wyróżnienie za swój występ. Gratulujemy i uczniom, i nauczycielce!
Piknik naukowy - zaproszenie
W imieniu organizatorów zapraszamy na PIKNIK NAUKOWY z okazji Roku MIkołaja Kopernika i Dni Miasta. Szczegóły - na plakacie i w ulotce.
Mistrzostwa Mazowsza w Pływaniu
15 maja 2023 w Aquapark Mińsk Mazowiecki odbyły się Mistrzostwa Mazowsza w Pływaniu Szkół Podstawowych. Nasza szkoła już drugi, raz w historii tych zawodów reprezentowała nasze miasto i powiat. Rywalizując z zespołami z Siedlec, Warszawy, Kozienic, Piaseczna, Żyrardowa, Radomia, Pruszkowa, Wyszkowa, zakończyliśmy zawody na bardzo dobrym 7. miejscu. Gratulujemy naszym pływakom, którzy w składzie: Marcel Mikucewicz, Parol Jakub, Sebastian Komoda, Łukasz Królak, Janek Posiewka, Tymon Wójcicki, Antoni Zawolski, po raz kolejny pokazali, że pływanie to dyscyplina, która każdego roku przynosi nam wiele sukcesów na szczeblu powiatowym, Regionalnym i Mazowieckim. Opiekun - Kudelski Marek.
Kim jest barber? 1a już wie
Już jako mali odkrywcy chętnie uczymy się o zawodach wykonywanych przez dorosłych!
Klasa 1a wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Kołak odwiedziła zakład barberski. Dzieci dowiedziały się, kim właściwie jest barber i jakiego sprzętu używa na co dzień. Spotkaliśmy się z mnóstwem nowych pojęć, które cierpliwie tłumaczył nam barber - pan Sebastian. Część edukacyjna obejmowała wszelkie grzebienie, szczotki, maszynki, golarki, brzytwy, pędzelki, talki, perfumy….a część rozrywkowa pozwoliła dzieciakom kręcić się na fotelu fryzjerskim i stylizować fryzury w lustrach. Była to wycieczka ciekawa zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, którzy już wiedzą, kim chcą zostać w przyszłości J
Zebranie z rodzicami i dzień otwarty
16 maja zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami podczas ostatniego w tym roku szkolnym zebrania. Będzie również możliwość porozmawiania z nauczycielami w trakcie dnia otwartego. Harmonogram znajduje się w poniższym załączniku.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Uwaga Ósmoklasiści i Rodzice Ósmoklasistów, 15 maja o godz. 8.00 rusza elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/24. Rejestracja i składanie wniosków potrwa do dnia 19 czerwca do godziny 15.00. Już dziś możecie zapoznać się z filmem, który przygotowano dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych. Ułatwi on Wam przejście przez proces rekrutacji. Więcej szczegółów poniżej:
Gra miejska dotycząca Unii Europejskiej
W sobotnie przedpołudnie uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego pod opieką p. Eweliny Frankiewicz i p. Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej stawili się w Punkcie Europe Direct, aby uczestniczyć w grze miejskiej związanej z obchodami Dnia UE. Klubowicze podzieleni na grupy przechodzili do wyznaczonych punktów w mieście - MDK, MZM, czy MBP, gdzie czekały na nich unijne zadania związane przykładowo ze znanymi instytucjami kultury w poszczególnych miastach Europy albo unijnymi inwestycjami w naszym mieście. Na wszystkich uczestników na mecie czekały upominki unijne przygotowane przez p. Katarzynę Trojanek (z Europe Direct). Sobotnie spotkanie oraz wspólna praca nad zadaniami pozwoliły na zdobycie nowej wiedzy, jak również zintegrowały uczniów ze SKE.
Na urodzinach Unii Europejskiej
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct zaprosił członków Szkolnego Klubu Europejskiego na happening z okazji Dnia Unii Europejskiej. Na spotkaniu w centrum miasta zrobiło się żółto-niebiesko, uczniowie w tym dniu byli ubrani właśnie w taki barwy, powiewały także flagi i balony unijnych kolorach. Uczniów z różnych klas przywitały panie wiceburmistrz Katarzyna Łaziuk oraz koordynatorka SKE - Katarzyna Trojanek, która przypominała zgromadzonym historię początków UE. Wszyscy obecni wysłuchali hymn UE "Odę do radości" oraz zatańczyli znaną "belgijkę".
Warsztaty w Castoramie
Uczniowie klasy 1d mieli okazję wziąć udział w warsztatach organizowanych w Castoramie. Ich zadaniem było zasadzenie kwiatów w pomalowanych wcześniej doniczkach, a ponadto mieli możliwość zwiedzania sklepu i poznania zasad jego funkcjonowania. Dodatkową atrakcją był przejazd autobusem komunikacji miejskiej. Dzieci nauczyły się korzystać z rozkładu jazdy i poruszać po ulicach miasta.
Jak Wojtek został strażakiem?
Uczniowie klasy 1b w trakcie omawiania szkolnej lektury „Jak Wojtek został strażakiem” zapoznali się z jej treścią podczas wspólnego czytania książki na szkolnym dywanie. Aby zgłębić tajniki tego zawodu, wybrali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Zanim się tam wybrali, wyznaczyli trasę wycieczki, posługując się planem miasta naszego miasta. Przygotowali także szereg pytań, aby przeprowadzić na miejscu wywiad z pracującymi w jednostce strażakami. Niedawno wszyscy strażacy obchodzili swoje święto, dlatego też pierwszaki przygotowały laurki dla mińskich funkcjonariuszy. Na miejscu uczniowie mieli możliwość obejrzenia pracy strażaków „od podszewki”, podczas wizyty byli nawet świadkami zadysponowania jednostek do prawdziwego zdarzenia, co wywołało nie lada emocje wśród pierwszaków! Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście wozy s
O szkole i ważnych wyborach
11 maja na godzinie wychowawczej klasa 8d miała przyjemność spotkać się i porozmawiać z absolwentką naszej szkoły - p. Alicją Wojciechowską. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, że każdy stał kiedyś przed trudnym wyborem dalszej drogi edukacyjnej i w wieku 14 lat nie wszyscy jeszcze wiedzą, co będą chcieli robić w przyszłości. Pani Ala podkreślała, że ważne są zainteresowania, kreatywność i otwartość na świat, jak również znajomość języków obcych - najlepiej kilku, gdyż jest to pożądane na rynku pracy. Klasa 8d dowiedziała się więcej na temat pracy logistyka i spedytora oraz jakie studia można podjąć, jeśli kogoś zainteresuje właśnie taki kierunek kształcenia. Dziękujemy za ciekawe i pełne inspiracji spotkanie.
Bibliobus
W czwartek 11 maja uczniowie kilku klas mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach poza szkołą - skorzystaliśmy z możliwości projektu "Bibliobus", czyli zwiedzania piętrowego autonusu, w któym znajduje się wystawa biblijna, sala wykładowa, księgarnia i centrum informacyjne. Na dolnym poziomie zorganizowano wstawę o Biblii przygotowaną z perspektywy ekumenicznej oraz stoisko z książkami Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Na górnym poziomie znajduje się mała sala, w której można posłuchać informacji o Biblii. Przed autobusem została ustawiona ręczna prasa drukarska - uczniowie samodzielnie drukowali na niej treść jednego z psalmów biblijnych. Dla wielu osób było to całkiem nowe i zdecydowanie ciekawe doświadczenie.
Sukcesy lekkoatletów
Worek medali zdobyli nasi reprezentanci w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu, które odbywały się 10 maja na obiektach MOSiR-u. Indywidualnie medal zdobyli: Jakub Parol - złoto na 600m, Mikołaj Królak - brąz na 200m, Marcel Mikucewicz - brąz na 300m, Miłosz Łukaszewski - brąz w skoku wzwyż.
Drużynowo sztafeta olimpijska dziewczyn zajęła III miejsce (medal wybiegały: Maja Markiewicz, Joanna Wójcicka, Aleksandra Marchlik i Aleksandra Buczek). Sztafeta olimpijska chłopców zdobyła srebrny medal (skład drużyny: Piotr Bakuła, Mikołaj Królak, Maciej Skuza i Jakub Zych-Szewczyk). Gratulujemy naszym sportowcom i ich nauczycielom!
Gra Miejska - zaproszenie do udziału
Zachęcamy uczniów do udziału w Grze Miejskiej zorganizowanej z okazji Dnia Europy 2023. Szczegóły na plakacie. Nasz Szkolny Klub Europejski zaprasza do zabawy!
Podsumowujemy
Uczniowie klas trzecich i szóstych rozpoczęli dziś pisanie testów diagnostycznych podsumowujących etapy swojej nauki. Trzecioklasiści i szóstoklasiści we wtorek rozwiązywali testy z języka polskiego, jutro będą wykazywać się wiedzą matematyczną. Uczniowie starsi dodatkowo mają jeszcze diagnozę z języka angielskiego (w czwartek). Wszystkim zależy na rzetelnej informacji zwrotnej, chcemy wiedzieć, co uczniowie już wiedzą i umieją, a nad czym powinni jeszcze pracować. Trzecio- i szóstoklasiści trzymamy za Was kciuki!