BEZPIECZNE FERIE!
Jeszcze przed feriami odwiedził naszą szkołę specjalny gość! W klasie 1a i 2d ciekawą lekcję na temat bezpieczeństwa poprowadził pan policjant, tata naszej koleżanki. Opowiedział nam on o swoim trudnym zawodzie, pokazał specjalistyczny sprzęt i mundury. Dowiedzieliśmy się o przepisach ruchu drogowego oraz o zasadach, które musimy zapamiętać, aby nadchodzące ferie były bezpieczne. Z chęcią zapraszamy kolejnych rodzicow, wykonujących z pasją ciekawe zawody!
Wspomnienie o K.K. Baczyńskim
Uczniowie klas 8a, 8d i 8e 9 lutego zostali zaproszeni przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na widowisko słowno-muzyczne upamiętniające postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - polskiego poety czasu wojny, przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Aktorzy przypomnieli młodzieży najważniejsze wydarzenia z życia poety i jego przejmujące wiersze. Całość dopełniła doskonale dobrana muzyka ilustrująca wydarzenia ukazane na scenie i będąca tłem dla recytowanych utworów. Dziękujemy seniorom za chwile wzruszeń i za mądry przekaz tak istotny dla młodego pokolenia.
Literacka wycieczka kl. 8b i 8c
Uczniowie kl. 8b i 8c przed feriami zakończyli omawianie lektury "Kamienie na szaniec". Żeby jeszcze lepiej zrozumieć treść książki i bardziej poznać miejsca w niej ukazane, pojechali na tematyczną wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili cmentarz na Powązkach, gdzie pochowani są zarówno trzej główni bohaterowie lektury: Rudy, Alek i Zośka, jak również jej autor, czyli Aleksander Kamiński. Uczniowie byli też w Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego. Następnie obejrzeli miejsca związane z akcją pod Arsenałem oraz kilka punktów w Warszawie, gdzie organizowane były zarówno akcje sabotażowe, jak i dywersyjne. Na koniec ósmoklasiści byli w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha, gdzie podczas wojny swoją siedzibę miało Gestapo i gdzie bestialsko przesłuchiwany był Jan Bytnar. Wycieczkowe uzupełnienie wiedzy lekturowej może okazać się wyjątkowo ważne i potrzebne podczas zbliżająceg
Kierunek "tolerancja" - wycieczka kl. 8d
7 lutego klasa 8d wybrała się na wycieczkę, której tematem przewodnim była... tolerancja. Najpierw ósmoklasiści zwiedzili "Niewidzialną wystawę". Podczas godzinnego spaceru uczniowie przenieśli się w świat ciemności i musieli uruchomić pozostałe zmysły, aby poradzić sobie w różnych przestrzeniach. Doświadczenie świata osób niewidomych i słabowidzących pozwoliło młodzieży z klasy 8d choć trochę zrozumieć, z jakimi problemami niepełnosprawni muszą się zmagać na co dzień. Kolejnym przystankiem w drodze ku tolerancji był musical "Friends" w Teatrze Capitol. Tu młodzież uczestniczyła w przygotowaniach do balu maturalnego w jednej ze szkół, obserwowała towarzyszące młodym aktorom emocje i skomplikowane relacje między nimi. Młodzież zastanawiała się nad ważnymi zagadnieniami: czy ze stereotypami można wygrać?, czy można ludzi oceniać po pozorach?, jak dostrzec prawdziwą wartość uczłowieka?
Dyskoteka karnawałowa
7 lutego po południu w szkole była dyskoteka karnawałowa dla uczniów z kl. 4-8. Niektórzy zdecydowali się na karnawałowe przebrania, inni ubrali się elegancko, by wspólnie tańczyć i spędzić razem czas. Samorząd Uczniowski kierowany przez panie Ewelinę Frankiewicz i Aleksandrę Kołak przy wsparciu pań uczących w klasach 0-3 oraz grupy rodziców zadbał o wystrój hali sportowej. Członkowie Samorządu zebrali też wcześniej życzenia i zamówienia muzyczne, które były realizowane na sali podczas dyskoteki. Muzyczne hity, dyskotekowe światła i dobra atmosfera to przepis na udaną imprezę! Kwestiami organizacyjnymi zajęli się uczniowie klasy 8d wraz z wychowawczynią - panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką.
Konkurs na stanowisko dyrektora SP4
Informujemy, że burmistrz miasta ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w MIńsku Mazowieckim. Szczegóły:
Dzień Bezpiecznego Internetu
Czy wiesz, że prawie 5 miliardów ludzi korzysta z Internetu? Obecność w świecie online stała się jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Choć internet otwiera szerokie perspektywy, razem z nimi pojawia się ryzyko. Dlatego 7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). To międzynarodowy projekt, który ma na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z internetu wśród dzieci i młodzieży. DBI jest celebrowany już przez ponad 200 krajów, w Polsce od 2005 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 roku przebiega pod hasłem: Chcesz o tym porozmawiać? Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć rozmowę o bezpieczeństwie online i kontynuować ją. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami zamieszczonymi poniżej, aby wesprzeć cyfrową podróż. Pamiętaj o telefonach instytucji pomocowych w sytuacji doświadczania cyberprzemocy:
Sukces w tenisie stołowym
6 lutego w Zamieniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 4-6. Uczniowie pana Marka Kudelskiego - Oskar Królak i Filip Szuba wywalczyli bardzo dobre 3. miejsce w powiecie i 1. miejsce w mieście, pokonując uczniów ze szkół: SP1, SP4, SP Latowicz, SP Grzebowilk, a przegrywając w półfinale tylko z SP z Siennicy. Gratulujemy naszym tenisistom!
"Mistrzowie Ortografii" w klasie 4c
W I semestrze uczniowie klasy 4c pracowali nad ortografią - poznawali i utrwalali zasady ortograficzne, wypełniając co miesiąc karty pracy z ćwiczeniami. Również co miesiąc wykonywali dodatkowe kreatywne zadanie, dzięki któremu łatwiej było zapamiętać wyrazy z trudnościami. Na dzisiejszej lekcji półroczny projekt został podsumowany i uroczyście zakończony. W lekcji podsumowującej udział wziął pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który wręczył uczniom dyplomy i medale za zdobycie tytułu "Mistrza Ortografii". Dzięki współpracy z klasową Radą Rodziców uczniowie otrzymali również słodkie upominki. Najistotniejsze są jednak umiejętności uczniów, które oni sami zauważyli w zapisanych refleksjach. Oto opinie niektórych uczniów: "W projekcie podobało mi się to, że w końcu się nie nudziłam." / "Dzięki projektowi nauczyłam się zasad ortograficznych. Podobało mi się to, że nie wszystkie zadania były
Tajemnice gumy balonowej
Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają gumy do żucia. W lutym obchodzi ona nawet swoje święto, dlatego też uczniowie klasy 1b zapoznali się z historią powstania tego przyjemnego w smaku wynalazku. Jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że obecną gumę, którą można kupić w każdym sklepie, wymyślono ponad 100 lat temu, a wcześniej starożytni Grecy żuli żywicę z drzewa gumowego. Pierwszaki poznały składniki gum do żucia, a następnie zobrazowały wszystkie jej zalety w postaci kolorowych plakatów. Dzieciaki odkryły, że guma balonowa to zapewnienie opieki stomatologicznej i ochrona przed próchnicą, obniżenie poziomu kortyzolu, relaks, radość. Pierwszaki wiedzą też, że czasem przydaje się ona w pracy żołnierzom i często pobudza naszą kreatywność! Co to za przyjemność - przekonali się sami, niektórym nawet udało się zrobić balony. Ależ to była zabawa!
Roboty mbot2 połączyły 3b i 8c
Czy istnieje coś, co może jednocześnie sprawić radość uczniowi klasy III i klasy VIII?
Okazuje się, że najnowsze technologie mogą zdziałać cuda! Uczniowie klasy VIIIc wraz z młodszymi koleżankami z klasy IIIb mieli do wykonania wspólne zadanie. Mianowicie z pudełka pełnego śrubek, kabelków i elektronicznych części mieli złożyć robota. Mimo różnicy wieku uczniowie szybko zaczęli współpracować. Zarówno młodsi, jak i starsi byli bardzo zaangażowani i ciekawi efektu końcowego. Efekt okazał się imponujący - dzięli współpracy powstały jeżdżące robociki. Sterowanie, tańczenie, zmienianie kolorowych światełek w powstałych robotach mbot2 przyniosło wszystkim dużo radości. To była wspaniała lekcja robotyki i współpracy! Podwójny sukces!
Warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem drukarki 3d
W poniedziałek 30 stycznia klasy 0b, 1a, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d, 3d wzięły udział w warsztatach edukacyjnych z wykorzystaniem drukarki 3D. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z nowoczesnymi technologiami oraz zastosowaniem trójwymiarowych wydruków w praktyce. Każdy uczeń mógł z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób powstają drukowane modele trójwymiarowe. W trakcie dowiedzieliśmy się, że druk 3D można wykorzystać m.in. w medycynie, architekturze, przemyśle, edukacji, rozrywce, cukiernictwie, kulturze i sztuce. Uczniowie pilnie obserwowali pracę drukarek 3D, a efekt tej pracy bardzo ich zaciekawił! Dziękujemy Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS za przeprowadzenie warsztatów.
Uczymy się samodzielności
Dzieci z oddziałów przedszkolnych samodzielnie przygotowują sobie śniadania. Produkty są wystawione w stołówce w formie szwedzkiego stołu, a dzieci samodzielnie tworzą swoje zestawy śniadaniowe, dobierają ulubione składniki, próbują nowych, nieznanych smaków. Okazuje się, że to działanie sprawia naszych zerówkowiczom niezwykłą frajdę, a panie kucharki cieszą się, bo dzieci zjadają więcej niż przy tradycyjnym podaniu kanapek wykonanych w kuchni na talerzyku. Grunt to samodzielność!
Dzień Babci i Dziadka w Grębiszewie
31 stycznia dzieci z kółka teatralnego prowadzonego przez panią Iwonę Karwowską oraz ze szkolnego chóru kierowanego przez panią Magdalenę Jakubowską pojechały do ZOL Obok Lasu w Grębiszewie, żeby zaprezentować przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spektakl wywołał mnóstwo wzruszeń i pozytywnych emocji zarówno po stronie młodych artystów, jak i starszych mieszkańców Zakładu Opieki w Grębiszewie. Poznaliśmy tam wspaniałych ludzi, w tym panią Basię - emerytowaną aktorkę teatralną oraz byłą nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Po występie młodzi artyści podarowali przyszywanym babciom i dziadkom piękne laurki wykonane przez uczniów naszej szkoły z ogromną pomocą pani Katarzyny Chłopik oraz Katarzyny Milewskiej. Plakat informujący o przedstawieniu wykonała Nadia Grabowska z klasy 8C, a o nagłośnienie w trakcie spektaklu zadbał pan Piotr Borkowski. Przedstawie
Wizyta leśnika w oddziale przedszkolnym
Grupa 0A i 0B gościła u siebie leśnika z Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. Pani opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nich zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestniczy dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pani leśnik zadawała zerówiakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły.
Na zakończenie dzieci otrzymały do klasy plaster dębu z pieczęcią oznaczeniem Lasy Państwowe.
Wprowadzamy MODĘ NA POLSKI
W lutym obchodzony jest MIędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tego powodu od wielu lat w naszej szkole w lutym panuje MODA NA POLSKI. W tym roku bohaterką polonistycznych aktywności w klasach 4-8 będzie WISŁAWA SZYMBORSKA, poniewaz rok 2023 został poświęcony właśnie tej polskiej poetce i noblistce. CO się będzie działo w ostatnim tygodniu przed feriami?
7 lutego - karnawał w SP3
W najbliższy wtorek 7 lutego odbędzie się w naszej szkole zabawa karnawałowa: bal dla klas 0-3 oraz dyskoteka dla klas 4-8. Koniecznie przygotujcie przebrania, serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie.
Naukowo, historycznie i teatralnie - 8e zwiedzała stolicę
30 stycznia 8e wraz z wychowawczynią panią Martą Ślubowską i nauczycielką języka polskiego panią Izabelą Saganowską wybrała się do Warszawy. Pierwszy przystanek to Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie ponad dwie godziny eksperymentowali i poznawali zagadki nauki. Potem przyszedł czas na spacer Traktem Królewskim. Obejrzeliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, z którego "Alek", czyli Aleksy Dawidowski zdjął tablicę z niemieckim napisem. Dowiedzieliśmy się, gdzie spoczywa serce Szpena i dlaczego w herbie Uniwersytetu Warszawskiego jest pięć gwiazd wokół orła. Zatrzymaliśmy się na chwilkę przy ławeczce ks. Jana Twardowskiego i przy Pomniku Małego Powstańca. Zwieńczeniem naszej warszawskiej przygody była wizyta w Teatrze Studio Buffo i obejrzenie kultowego musicalu "Metro".
Wolontariusze na medal (dla WOŚP)!
31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dla naszych wolontariuszy okazja do działania! W tym roku prawie 40 uczniów (zwłaszcza z klas ósmych, ale także dwie trzecioklasistki i jedna pierwszoklasistka) i 15 nauczycieli działało od samego rana, by zebrać jak najwięcej pieniędzy na walkę z sepsą. Jesteśmy dumni z kwoty, jaką w tym roku zebraliśmy! W naszych puszkach znalazło się 12.535,82 zł, 2,78 euro, 1 szwedzka korona, 5 pensów i 0,01$! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wrzucić pieniądze do puszek. Czujemy wdzięczność, bo przydarzyły nam się również momenty wzruszające - dziadek przyniósł i przekazał wolontariuszkom skarbonki swoich wnuczek, właścicielka PUB-u 3 dała nam pieniądze z piątkowego koncertu zespołu Brickvillers na rzecz WOŚP! W ludziach drzemie dobro - my w szkole chcemy uczyć, że warto bezinteresownie robić coś dla innych.
W niedzielę - wspieramy WOŚP!
W tym roku po raz kolejny grupa naszych uczniów będzie wolontariuszami 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zachęcamy wszystkich - Rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a także mieszkańców miasta do wsparcia tej inicjatywy! Wystarczy przyjść na spacer na ul. Budowlaną 2 - wolontariusze będą przy szkole od godz. 9.00 do 17.00. Będzie można spotkać naszych uczniów również na ulicach miasta. Celem tegorocznego finału jest walka z sepsą. Razem zróbmy coś dobrego!