Rozśpiewane przerwy patriotyczne
Pani Agnieszka Nowak i pani Magdalena Jakubowska uczą patriotyzmu... śpiewająco. Uczniowie klas 4-8 w naszej szkole przez cały ten tydzień - od 7 do 10 listopada na długich przerwach zbierają się na górnym korytarzu, by śpiewać piosenki patriotyczne. Są profesjonalnie przygotowane śpiewniki, nagłośnienie, mikrofony, pani Nowak gra na gitarze, pani Jakubowska dyryguje śpiewem. Szyby w oknach drżą, kiedy z wielu młodych gardeł wyrywają sie żołnierskie piosenki takie jak "Pierwsza Kadrowa", "Piechota", "Legiony" czy "Ułani".
#przerwanaczytanie
Dnia 27 października przystąpiliśmy do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Udział w biciu rekordu brała cała społeczność szkolna, na wszystkich przerwach międzylekcyjnych. Czytały 564 osoby: uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i inni pracownicy szkoły. Czytaliśmy w salach lekcyjnych, na korytarzach, w stołówce, bibliotece, świetlicy, a nawet na placu zabaw. Dziękujemy wszystkim za udział i mamy nadzieję, że za rok czytających będzie jeszcze więcej! Tegoroczną akcję #przerwanaczytanie koordynowały panie bibliotekarki- pani Katarzyna Duczek i pani Anna Borkowska.
Kartka serdeczności na miły dzień
Mimo że szaruga za oknem, członkowie SU obmyślili plan, jak urozmaicić długie, jesienne dni w szkole. Wpadli na pomysł, aby wymienić się pozdrowieniami! Zebrali mnóstwo różnorodnych listów i liścików, pisanych tradycyjnie na kartkach w formie listu. W poniedziałek (7.11) członkowie SU wcielili się w rolę "szkolnych listonoszy" i doręczali adresatom serdeczne przesyłki. W zabawie oprócz uczniów uczestniczyli również nauczyciele. I ktoś teraz powie, że nie lubi poniedziałków?
Sposób na lekturę
Ile frajdy może sprawić czytanie książek? Przekonali się o tym uczniowie klasy 1b, którzy zapoznali się z lekturą pt. "Cukierku, ty łobuzie". Przygodę z bohaterem rozpoczęli od zilustrowania przygód sprytnego kota, które następnie przedstawiali na forum klasy. Wspólnie ułożyli "poplątany" plan wydarzeń, a następnie wykonali, krok po kroku, rysunek tytułowego kota za pomocą specjalnej instrukcji. Z filmu edukacyjnego dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia tych zwierząt. Odkryli, ile to "1/3 ceny" oraz stworzyli autorskie gry planszowe z przeróżnymi zasadami, których bohaterem był oczywiście Cukierek. Podsumowaniem omawiania lektury było spotkanie z uroczymi kotami, które pojawiły się w naszej klasie dzięki jednemu z uczniów, który jest ich wielkim miłośnikiem. Dzieci oprócz zabawy, dowiedziały się, jak należy opiekować się tymi pięknymi zwierzętami. Lektury są fajne!
BIEG RADOŚCI Z NIEPODLEGŁOŚCI
Zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-3 do udziału we wspólnej zabawie z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.
Ortografia - na różne sposoby w 4c
Poznawanie zasad pisowni z różnymi trudnościami jest wyzwaniem - trzeba wielu ćwiczeń, żeby opanować poprawną pisownię. Uczniowie z klasy 4c poznawali ostatnio zasady pisowni z "rz" i "ż". Na lekcjach była i teoria, i ćwiczenia praktyczne, ale czwartoklasiści mieli również okazję wykonania innych ćwiczeń, by zapamiętać jak najwięcej wyrazów z tymi trudnościami. Uczniowie mieli wykorzystać dary jesieni i zrobić z nich taką istotę (zwierzę lub ptaka), która w nazwie ma "rz" lub "ż". Wiele pozytywnych emocji wzbudziło też dyktando biegane, czyli nauka ortografii w ruchu. Trzeba było przeczytać tekst, zapamiętać jego fragment, następnie pobiec do koleżanki lub kolegi i przedyktować treść. Najważniejsze było zapamiętanie pisowni wyrazów i uniknięcie błędów. Ortografia nie musi być nudna.
Uczciliśmy pamięć żołnierzy
Początek listopada jest czasem zadumy i refleksji, dlatego uczniowie klas 1b, 1d i 2a postanowili uczcić pamięć żołnierzy. Wraz z wychowawczyniami udali się na miński cmentarz, aby zapalić znicze na grobach żołnierzy walczących o wolność naszego kraju. Była to dla uczniów ciekawa lekcja historii i szacunku do tradycji.
Tydzień spotkań z muzą Klio
W przyszłym tygodniu w naszej szkole rządzi HISTORIA. Pani Agnieszka Nowak (nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie) zaprasza uczniów klas 4-8 do udziału w wielu działaniach twórczych związanych z tą ciekawą dziedziną wiedzy. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami zamieszczonymi na plakacie i włączenia się w wybrane dla siebie konkursy czy projekty.
Bądź widoczny na drodze
W dniu dzisiejszym (3.11) odwiedzili naszą szkołę wyjątkowi goście, a byli to Starosta Miński pan Antoni Jan Tarczyński, Wicestarosta pan Witold Kikolski, Komendant Powiatowej Policji w Mińsku Mazowiecki pan Sławomir Rogowski oraz Naczelnik WZKiSO pan Tomasz Górny. Wizyta miała na celu promować ideę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomnieć najmłodszym uczniom o obowiązku noszenia odblasków. Dzięki nim zwiększa się ich bezpieczeństwo na drodze, gdyż stają się bardziej widoczni dla pozostałych użytkowników dróg, zwłaszcza kierowców. Na zakończenie spotkania nasi uczniowie zostali wyposażeni w kolorowe odblaski, które wręczali przybyli na spotkanie goście. Pamiętajcie, noście odblaski, bądźcie widoczni!
Dzień Spódnicy i Krawata
W ostatni październikowy piątek (28.10) uczennice z klasy 8d zorganizowały Dzień Spódnicy i Krawata. Uczniowie i uczennice, którzy tego dnia pamiętali o tych elementach stroju, nie musieli obawiać się "wyrwania" do odpowiedzi, a dodatkowo zostali poczęstowani cukierkami. Tego dnia prezentowaliśmy się bardzo elegancko. Pomysł koordynowała wychowawczyni kl. 8d - pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka.
Wolontariusze EBU w 1d
We wtorek 25.10 w ramach współpracy z Fundacją EBU, klasę 1d odwiedziły mieszkanki Francji. Dzieci miały możliwość poznania zagranicznych kultur, nauczenia się zwrotów w obcych językach, a także śpiewania i tańczenia do angielskich piosenek.
2B z wizytą u faraona Tutenchamona
Klasa 2B zafascynowała się starożytnym światem egipskich faraonów. Na początku października odbyła się lekcja o odkryciu grobowca faraona Tutenchamona. Dzieciom bardzo spodobał się świat starożytnego Egiptu. Dlatego postanowiliśmy wyruszyć na wystawę "Tutenchamona" do Warszawy. Z ogromnym zaciekawieniem odkrywaliśmy kolejne komnaty ze skarbami grobowca faraona. Uczniom najbardziej spodobała się maska pośmiertna i rydwan.
Próbny alarm przeciwpożarowy
W piątek podczas trzeciej godziny lekcyjnej w szkole zabrzmiały trzy długie dzwonki oznaczające alarm przeciwpożarowy. Zgodnie z zasadami wszyscy ewakuowali się z budynku szkoły do wyznaczonych rejonów ewakuacji. Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie. Po zakończeniu ewakuacji odbyło się spotkanie uczniów z panem dyrektorem i ze strażakami, którzy podsumowali akcję i powiedzieli wszystkim, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w przypadku zaistnienia prawdziwego pożaru.
Hania i Julia zaśpiewały po angielsku
27 października 2022 r. uczennice naszej szkoły brały udział w IX Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie. Szkołę naszą reprezentowały Hanna Gromulska z klasy 1b oraz Julia Malinowska z klasy 5b. Hania zaśpiewała piosenkę pt. „I am crazy witch”, a Julia zmierzyła się z repertuarem grupy Fugees w piosence pt. „Killing Me Softly With His Song”. Cieszymy się, że nasze uczennice wystąpiły na scenie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, gratulujemy im odwagi i życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje należą się także opiekunce wokalistek, czyli pani Monice Gromulskiej.
5a w Krakowie
Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”- szlakiem Matejki
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 5a byli na dwudniowej wycieczce klasowej w Krakowie. O godzinie 5.30 odbyła się zbiórka uczestników wycieczki. Po niecałych czterech godzinach grupa dojechała pociągiem do Krakowa. Uczniowie zwiedzili Rynek Główny, Sukiennice wraz z salą Jana Matejki, Bazylikę Mariacką, Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, gdzie obejrzeli dzwonnicę oraz krypty grobowe, Jamę smoczą (podziwiali legendarnego smoka, który zaskoczył ich swoim ognistym zionięciem) i architekturę budynków. Następnie tramwajem przejechali do schroniska młodzieżowego, gdzie dyżurni zrobili zakupy i przygotowali kolację dla wszystkich uczestników wycieczki. W tym czasie pozostali uczniowie powlekli pościel otrzymaną przez panie w recepcji. Tuż przed wieczorną toaletą wspólnie czytali legendy krakowskie. Drugiego dnia wszyscy spako
Klub europejski wystartował!
27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainicjowane zostało działanie Szkolnych Klubów Europejskich. Na zaproszenie pani wiceburmistrz Elizy Bujalskiej, szefowej mińskiego punktu Europe Direct, odpowiedziały cztery szkoły podstawowe z naszego miasta. Kluby Europejskie powstały w mińskiej "Jedynce", "Dwójce", "Szóstce" i oczywiście u nas. Podczas spotkania inicjującego pracę młodych Europejczyków mieliśmy okazję poznać panią Marzenną Guz-Vetter - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Członkowie szkolnych klubów europejskich oraz ich opiekunowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią wiceburmistrz, podczas których poznali jedenaście celów młodzieżowych zapisanych w startegii UE na rzecz młodzieży. W naszej szkole opiekunami Szkolnego Klubu Europejskiego są: nauczycielka języka niemieckiego, pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka oraz nauczyciel
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Z okazji Dnia Głośnego Czytania zerówkowiczów odwiedziła pani bibliotekarka Katarzyna Duczek. Pani Kasia opowiedziała dzieciom o zaletach czytania. Następnie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki pt. "Gębolud" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
GAZETKA PAŹDZIERNIKOWA
Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej przygotowanej w październiku przez naszych uczniów. Piszemy o tym, co ważne, co nas porusza lub bawi. W tym miesiącu napisaliśmy m.in. o tym, czego się słucha w SP3, ile ważą plecaki oraz jak świętowaliśmy Dzień Eduacji Narodowej oraz co słychac w świetlicy! Życzymy przyjemnej lektury - szkolni dziennikarze. (PS. Zapraszamy do współpracy!)
Zapraszamy RODZICÓW
Zapraszamy RODZICÓW na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami podczas dnia otwartego, który odbędzie się 25 października (wtorek) 2022r.:
- od godz. 17.00 - dla rodziców uczniów kl. 1-3
- od godz. 17.30 - dla rodziców uczniów kl. 4-8
Liczymy na Państwa obecność.
Szczegółowy harmonogram spotkania - zebranie_i_dzien_otwarty_-_25.10.2022.pdf
#przerwanaczytanie
27 października weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji "PRZERWA NA CZYTANIE". Będziemy bić rekord ilości osób czytających książki na przerwie. Bardzo prosimy, by każdy uczeń i każdy nauczyciel przyniósł tego dnia do szkoły swoją ulubioną książkę. Można ją także wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Podczas przerwy wskazanej przez wychowawcę będziemy odpoczywać, czytając książki. Czeka nas bardzo przyjemny dzień, bo przecież - jak powiedziała polska noblistka, Wisława Szymborska - "czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Akcję koordynują panie bibliotekarki.