Otrzymaliśmy certyfikat DBI
Nasza szkoła otrzymała certyfikat organizatora lokalnych obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022. W lutym i marcu podjęliśmy wspólnie wiele działań, by młodzi użytkownicy Internetu mogli czuć się bezpieczniej:
- kilkoro nauczycieli wzięło udział w konferencji Dzień Bezpiecznego Internetu (8 luteg
Spotkanie z autorką książki o Mińsku Mazowieckim
7 kwietnia uczniowie klas 3, 4 i 5 spotkali się z panią Anną Sumińską, ktróa napisała książkę "Spotkanie z Mińskiem Mazowieckim". Książka opowiada o bliźniaczym rodzeństwie, które wybiera się do parku z okazji swoich 11 urodzin i tam spotyka pewnego starszego pana. Okazuje się, że ów jegomość to Mińsk Mazowiecki, który tego samego dnia także obchodzi urodziny, tyle że kończy właśnie 600 lat! W książce można przeczytać o wielu ciekawostkach z historii naszego miasta. Dodatkowym atutem są piękne ilustracje, których autorką jest pani Katarzyna Gazda. Spotkanie w naszej szkole poprowadziły uczennice 8c - Michalina Gąsior i Weronika Kruk. Autorka opowiedziała o tworzeniu książki i udzieliła kilku rad tym, ktorzy chcieliby także tworzyć. Dziękujemy za to spotkanie i zachęcamy do zapoznania się z książką "Spotkanie z Mińskiem Mazowieckim".
Siódmoklasiści obejrzeli "Zemstę"
7 kwietnia uczniowie kl. 7b i 7c wraz z opiekunkami - panią Agnieszką Kożuchowską, panią Agnieszką Nowak, panią Izabelą Saganowską i panią Katarzyną Duczek wybrali się do warszawskiego OCH-TEATRU na spektakl "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Zachęcamy także inne klasy siódme i ósme do obejrzenia tego przedstawienia, w którym brawurowo gra Cezary Żak jako Cześnik Raptusiewicz i Artur Barciś jako Papkin. Inscenizacja o wyjątkowo współczesnym przesłaniu z ciekawą biało-czerwoną dekoracją oraz symbolicznym zakończeniu.
Lekcja o teatrze w kl. 1d
W ostatnim tygodniu marca uczniowie klasy ID uczestniczyli w bardzo interesującej lekcji o teatrze. Zaprosiliśmy do nas panią Urszulę Brzost, wieloletnią pracownicę teatru, aktorkę i pasjonatkę sztuki. Oglądaliśmy ciekawą prezentację multimedialną, dzięki której dowiedzieliśmy się, jakie istnieją rodzaje teatrów w Polsce i na świecie. Nasz gość pokazywał dzieciom różne lalki: pacynki, kukiełki, marionetki, jawajki. Największą atrakcją była tzw. „lalka żyworęka”, która nie ma wbudowanej na stałe pewnej części konstrukcji tak, aby mogła być sterowana ciałem aktora. Pani Urszula opowiedziała dzieciom, w jaki sposób przygotowuje się takie lalki i jakie materiały trzeba wykorzystać do ich stworzenia. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały naszego gościa, a na koniec z wielką radością pozowały do sesji fotograficznej z lalką żyworęką. Dziękujemy serdecznie za bardzo oryginalną lekcję teat
Konkurs Techniczny "EKOLUDZIK"
W drugiej połowie marca uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w konkursie technicznym „Ekoludzik”. Główne cele konkursu to: propagowanie i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, edukacja i kształcenie wyobraźni, wzrost wiedzy na temat surowców wtórnych i recyklingu, rozwijanie inwencji twórczej oraz zdolności manualnych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu postaci Ekoludzika z materiałów podlegających ponownemu przetworzeniu techniką dowolną. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i przygotowali piękne prace. Każdy Ekoludzik był bardzo ciekawy i wyjątkowy oraz przygotowany z wielką starannością.
Pomogliśmy przy zbiórce żywności
W dniu 1 i 2 kwietnia wolontariusze z naszej szkoły zbierali produkty na świąteczny stół, które zostaną przekazane potrzebującym uczniom oraz dzieciom z domu dziecka. Włączyliśmy się w ogólnopolską zbiórkę organizowaną przez Bank Żywności w Siedlcach. Łącznie uzbieraliśmy 516 kg. Bardzo dziękujemy za Państwa hojność. Naszych wolontariuszy mogliśmy spotkać w sklepach: Biedronka ul. Dąbrówki i Lidl ul. Dąbrówki.
XX Koncert Charytatywny "Trochę słońca"
Niedziela 3 kwietnia 2022 roku przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Po raz dwudziesty zaprosiliśmy gości na KONCERT CHARYTATYWNY "Trochę słońca", a ich liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do naszej tradycji pomagania. Zebraliśmy rekordową sumę 11 530 zł, dzięki której będziemy mogli pomagać potrzebującym wsparcia uczniom naszej szkoły
Rocznica śmierci naszego patrona
Dziś 2 kwietnia obchodzimy 17. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Nasz patron zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w Watykanie w wieku 84 lat. Pamiętamy tę wyjątkową postać.
Prima aprilis
Jako pierwsza od samego rana zaczęła żartować wiosna i - zamiast malować świat na zielono - przyodziała zupełnie zimowe szaty. Uczniowie klasy 3c przypomnieli sobie przysłowie "kwiecień plecień, wcìąż przeplata, trochę zimy trochę lata" i stwierdzili, że wiosna ma olbrzymie poczucie humoru. Podążając za tegorocznym pogodowym dowcipem Pani Wiosny, dzieci z klasy 3c zamieniły szkolne ubrania na piżamy oraz dziwne niecodzienne stroje. W prima aprilis nawet fryzury uczniów były bardziej szalone. To był świetny, psikusowy dzień w 3c!
Ogrodnicy z 0b
Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, uczniowie grupy 0b przeobrazili się w małych ogrodników. Po omówieniu cyklu rozwoju rośliny i ustaleniu zasad dbania o nasz mały ogródek, dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie napełniły doniczki ziemią oraz posiały nasiona aksamitek. Zerówkowicze systematycznie sprawdzali wilgotność ziemi w doniczkach, a w razie potrzeby podlewali ziemię. Już po kilku dniach dzieci zauważyły pierwsze kiełkujące roślinki, które wzbudziły w uczniach ogromną ekscytację.
Pamięć o poetce
1 kwietnia obok ronda przy ulicy Chełmońskiego został odsłonięty i poświęcony kamień z tablicą upamiętniającą życie i twórczość mińskiej poetki i nauczycielki - Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej. Inicjatorem wydarzenia był wnuk poetki - pan Piotr Szczepankowski, który opowiedział o życiu i powołaniu swojej babci. Pomnik został poświęcony przez proboszcza parafii NNMP ks. Jerzego Mackiewicza. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz miasta pan Marcin Jakubowski. W uroczystości wziął udział jeden z uczniów Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej, który dziś ma 98 lat oraz artysta ludowy - rzeźbiarz, który wykonał artystyczną drewnianą ławeczkę obok pomnika. Ośmioro uczniów z naszej szkoły z kl. 2a pod opieką pani Izabelli Kożuchowskiej oraz troje podopiecznych pani Anny Sumińskiej ze Szkół Salezjańskich wyrecytowało wiersze bohaterki spotkania. Przebieg uroczystości koordyno
Wycieczka - klasowy projekt 8c
Dnia 30 marca uczniowie klasy 8c wraz z panią Izabelą Saganowską i panią Agnieszką Nowak wybrali się na wycieczkę śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”.
Wycieczka była bardzo nietypowa, ponieważ to właśnie uczniowie sami ją zorganizowali, czyli wybrali interesujące ich miejsca, zamówili bilety i autokar oraz zebrali pieniądze, byli też przewodnikami. Odwiedziliśmy między innymi: Arsenał, Aleję Szucha, cmentarz wojskowy „Powązki”, zatrzymaliśmy się przy pomniku MIkołaja Kopernika, obejrzeliśmy dawne Gimnazjum im. Batorego. Wszystkich uczestników wycieczki najbardziej poruszył „Pawiak” i historie męczeństwa przetrzymywanych tam więźniów.
Zebranie Rady Rodziców
Rada Rodziców zaprasza na zebranie przedstawicieli trójek klasowych (po jednym rodzicu z każdej klasy) - 31 marca na godz. 18.00 w szkolnej stołówce.
Poniżej szczegółowy porządek obrad:
Jesteśmy SZKOŁĄ DLA INNOWATORA!
28 marca w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt unijny "Szkoła dla innowatora". Nasza szkoła jako jedna z dwudziestu szkół podstawowych z całej Polski uczestniczyła w tym niezwykłym programie. Przez dwa lata dziesięcioro nauczycieli, czyli Joanna Sułek, Agnieszka Nowak, Aldona Szewczyk, Grażyna Olczak, Monika Gromulska, Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka, Izabela Saganowska, Ewa Raczyńska, Tomasz Ruta i Sławomir Rybiński na czele z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim oraz uczniowie klasy 7c-8c brali udział w wielu działaniach projektowych. Uczyliśmy się, jak zmieniać metody nauczania, by kształcić u uczniów kompetencje proinnowacyjne. Jesteśmy szkołą, która chce nauczyć swoich uczniów samodzielności myślenia, rozwiązywania problemów, współpracy, liderstwa i zarządzania sobą. Jesteśmy SZKOŁĄ DLA INNOWATORA. Podczas konferencji t
XX KONCERTY CHARYTATYWNY - zapraszamy!
Zapraszamy na XX Koncert charytatywny "Trochę słońca", który odbędzie się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej 3 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00.
Jeśli chcesz:
- obejrzeć występy teatralne w wykonaniu uczniów,
- posłuchać, jak grają i śpiewają Twoi koledzy i Twoje koleżanki, a także absolwenci,
Kinoteka dla szkół i przedszkoli
Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim organizuje cyklicznie zajęcia "Kinoteka dla szkół i przedszkoli" . 23 marca nasi uczniowie z klas 1a, 1c i 3a wzięli udział w takich zajęciach. Dzieci mogły zapoznać się z biblioteką oraz salą konferencyjna, obejrzały na dużym ekranie bajkę "Luca" produkcji Disney, która uświadomiła im, czym jest przyjaźń i miłość rodzicielska.
Kolejne sukcesy pływaków
24 marca w AQUAPARK Mińsk Mazowiecki odbyły się Mistrzostwa Powiatu w pływaniu indywidualnym i drużynowym dziewcząt i chłopców klas VI i młodszych. Nasi zawodnicy doskonale sobie poradzili. Oto wyniki szkolnych reprezentantów:
2 miejsce - Sztafeta 8x25 dziewcząt (Antonina Ruta, Amelia Brodzik, Julia Sierańska, Joanna Krupa, Amelia Stelmaszyk, Lena Berć, Julia Grajda, Karolina Bielecka)
Marcowy numer szkolnego miesięcznika
Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym wydaniem gazetki "Na marginesie". Marzec to długi miesiąc, więc szkolni dziennikarze dostrzegli wokół siebie mnóstwo tematów, którymi chcieli się zająć, dlatego nasza gazetka ma w tym miesiącu aż 28 stron. Życzymy przyjemnej lektury. Jeśli ktoś z uczniów kl. 7-8 chciałby dołączyć do grona dziennikarzy, to zapraszmy do współpracy. Dane kontaktowe są w zakładce "gazetka szkolna" na stronie szkoły.
Pierwszy dzień wiosny w 1c
21 marca był dniem wielkich poszukiwań WIOSNY. Klasa 1c tego dnia zaczęła swoja aktywność od tworzenia marzanny i poznania jej tradycji. Uczniowie, niczego się nie spodziewając, znaleźli list z zadaniami od dopiero przybyłej wiosny, rozegrali na jej polecenie grę terenową w obszarze naszej szkoły i poszukiwali wraz ze stworzoną przez siebie marzanną pierwszych oznak nowej pory roku. Dopełnieniem pełnego przygód dnia było odesłanie marzanny na Syberię, konkurs klasowy na szaloną fryzurę, pokaz mody wiosennej zorganizowany przez Samorząd Szkolny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa, do którego dzieci się włączyły, zakładając różnokolorowe skarpetki.
Przyrodomaniakowa Rebusomania
14 i 15 marca odbywała się Przyrodomaniakowa Rebusomania. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów klas IV, VII i VIII. Klasy IV zmagały się z rozwiązywaniem rebusów z przyrody, natomiast klasy VII i VII rozwiązywały rebusy z przedmiotów przyrodniczych, czyli: fizyki, chemii, biologii i geografii. Wspólne rozwiązywanie rebusów było dla uczniów świetną rozrywką, nauką, a także ciekawą formą spędzania czasu. Mogli wykazać się wszechstronnością w poszukiwaniu rozwiązań.