• POMAGAMY UKRAINIE!
     • POMAGAMY UKRAINIE!

     • INFORMACJA z dn. 28 lutego 2022r.

      Przygotowujemy się na przyjęcie w naszej szkole uchodźców z Ukrainy. Nie wiemy jeszcze, kto i kiedy do nas przybędzie, ale chcemy być gotowi. Szykujemy miejsca dla grupy od 45 do 100 osób. Goście będą zajmować salę fitness, siłownię, a w przypadku większej grupy - także halę sportową. Łóżka już są. 

      Na bieżąco będziemy prosić o konkretne wsparcie. Prosimy o reagowanie na kolejne wiadomości.

      Na ten moment zwracamy się z dwiema prośbami:

      1) dokonywanie wpłat w sekretariacie - z tego funduszu będziemy zapewniać pierwsze najpilniejsze potrzeby; wpłacający otrzymają potwierdzenie wpłaty, podstemplowane pieczątką "Pomoc Ukrainie SP3". Nad prawidłowością wydatkowania środków czuwać będą: główna księgowa szkoły Pani Iwona Kaleta; członek komisji rewizyjnej Rady Rodziców Pani Marta Legat, sekretarz szkoły Pani Magdalena Paska. Po zakończonym wsparciu przygotowane będzie rozliczenie wpływy/wydatki. Zakupy będą potwierdzone w większości paragonem, część oświadczeniem podpisanym przez dwie osoby. W przypadku braku zaufania do naszej uczciwości prosimy nie dokonywać wpłat.

      2) zgłaszanie się do pracy wolontariackiej - przewidujemy, że mogą być potrzebni: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, ratownicy medyczni, psycholodzy, osoby znające język ukraiński. Każdy kto chce pomóc, proszony jest o zgłoszenie się do pani Katarzyny Duczek (przez dziennik elektroniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: katarzyna.duczek@sp3mm.pl). Wystarczy podać swoje dane (telefon kontaktowy) i terminy dyspozycyjności;

      Prosimy, by reagować na potrzeby, które będziemy na bieżąco ogłaszać. Nie porzywoźcie do szkoły rzeczy, o które nie będziemy prosić.

      Jednocześnie zapewniamy, że zajęcia lekcyjne będą się odbywały zgodnie z planem.

     • Nagrody za plakaty wręczone

     • 28 lutego w sali teatralnej spotkali się laureaci międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego "LEKTURY NA PLAKAT". Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pani Aleksandry Rykały - artystki z siedleckiej uczelni, która opowiadziała bardzo ciekawie o polskiej szkole plakatu. Potem młodzi artyści - autorzy nagrodzonych plakatów wzięli udział w krótkiej zabawie artystycznej - z kolorowych karteczek układali autoportrety. Wszystkie nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie. Laureaci odebrali nagrody książkowe i dyplomy. Podziękowaliśmy także opiekunom artystycznym uczniów, którzy inspirowali podopiecznych do twórczej aktywności. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy za każdą pracę, która wpłynęła na konkurs, a było ich ponad 70 ze wszystkich mińskich szkół podstawowych. 

     • Nowy numer gazetki "Na marginesie"

     • Mimo że luty był dość krótkim miesiącem, szkolni dziennikarze zdążyli przygotować nowy numer miesięcznika "Na marginesie". W lutowym wydaniu znajdują się tematy związane z "Modą na polski", z miłością, z Dniem Kota... Miłośnicy pysznego jedzenia przeczytają pomysłowe podpowiedzi na śniadania i na słodkości, a wielbiciele filmów, książek i gier - recenzje polecanych tytułów. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem gazetki. 

      Link do gazetki: luty_6_-_185.pdf​​​​​​​

     • Wyniki miejskiego konkursu "LEKTURY NA PLAKAT"

     • Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w miejskim konkursie literacko-plastycznym "LEKTURY NA PLAKAT".

      Wyboru laureatów dokonała pani Aleksandra Rykała, która jest absolwentką Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem, arteterapią oraz projektowaniem wnętrz. Od roku 2010 współtworzy nieformalną grupę artystyczną „ławeczka", stypendystka Prezydenta Miasta Siedlec.

      Zapraszamy LAUREATÓW i ICH OPIEKUNÓW na spotkanie podsumowujące konkurs, które odbędzie się 28 lutego o godz. 15.00 w szkolnej sali teatralnej przy ulicy Budowlanej 2. W programie:

      - wykład "Polski plakat" wygłosi p. Aleksandra Rykała,

      - rozdamy dyplomy i nagrody laureatom,

      - obejrzymy wspólnie wystawę prac konkursowych.

      LISTA LAUREATÓW KONKURSU:

      Klasy I-III

      I miejsce - Aleksandra Orłowska 2b, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

      II miejsce - Amelia Pieniak 3c, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

      III miejsce - Emilia Król 3a, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza

      Klasy IV-VI

      I miejsce - Diana Kulhawik 4b, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

      II miejsce – Kamila Chłopik 5c, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

      III miejsce – Jan Kluczek 6b, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

      wyróżnienie - Gabriela Korzeń 4c, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

      wyróżnienie - Alicja Goś, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio

      wyróżnienie - Dominika Sabak 4a, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

      Klasy VII-VIII

      I miejsce – Tobiasz Garwoła kl. 7b, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio

      II miejsce - Alicja Chmielewska 7a, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio

      II miejsce ex aequo - Amelia Górka 8b, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Powstańców Styczniowych

      III miejsce - Julia Jerzak 7b, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

      wyróżnienie - Marta Jaworska kl. 7b, Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio

      wyróżnienie - Julia Szczepańska kl. 8c, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II

      Gratulujemy!

     • Ciało nie określa

     • W czwartek 24 lutego kilka klas z naszej szkoły (7c, 8c, 8a, 8d) wzięło udział w zajęciach interaktywnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom SIłę pod hasłem "Ciało nie określa". Uczyliśmy się, jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych. Jak zadbać o ciałopozytywność, czyli uznanie, że nasze ciało to nie tylko wygląd, ale porzede wszystkim możliwości. 

      Coraz młodsze dzieci korzystają z mediów społecznościowych i często to właśnie one kreują ich świat wartości. Oglądamy innych, porównujemy się, przejmujemy się internetowymi komentarzami. Dotyka nas hejt, obrastamy w kompleksy i czasami nie umiemy sobie z nimi poradzić. Podczas zajęć obejrzeliśmy historie Marty, która zmierzyła się z tymi wyzwaniami. Dyskutowaliśmy na ekranie z uczniami z róznych szkół w Polsce. 

      Zajęcia uświadomiły uczniom, że wygląd nie określa tego, kim jesteśmy, że z hejtem da się walczyć, że to my decydujemy, jaki obraz świata do nas dociera i jaki sami tworzymy. To była bardzo mądra lekcja. Za tydzień kolejne klasy wezma w niej udział. 

     • Konkurs na plakat lekturowy - etap szkolny rozstrzygnięty

     • W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Lektury na plakat". Bardzo wielu uczniów wykonało kreatywne piękne prace. Polonistyczne jury wybrało reprezentantów naszej szkoły w trzech kategoriach. W kl. 1-3 pierwsze miejsce zajęła Julia Suchomska z 1a, II miejsce przyznano Aleksandrowi Walasikowi z 1c, a III miejsce - Mai Lubańskiej z 3c. Jury przyznało również wyróżnianie Janowi Pogorzelskiemu z kl. 1a. W kategorii kl. 4-5 zwyciężyła Diana Kulhawik z kl. 4b, II miejsce zajął Marcel Nowakowski z kl. 5b, a na trzecim znalazła się Agnieszka Sakowska z kl. 4c. W kategorii kl. 7-8 jury przyznało I miejsce Martynie Kozłowskiej z kl. 8e, II miejsce zajęła Julia Szczepańska z 8c, a III miejsce - Sebastian Korga z 8b. Wszystkim serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w etapie międzyszkolnym.

     • Sukces dziewczyn z 8c!

     • Miło nam poinformować, że ogromną wiedzą o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim mogą się pochwalić Natalia Markiewicz i Julia Szczepańska z kl. 8c. Dziewczyny zakwalifikowały się do II etapu konkursu diecezjalnego "Soli Deo - Jedynemu Bogu". Serdecznie gratulujemy Natalii i Julii oraz życzymy zwycięstwa w kolejnym etapie konkursu.

     • Zuchy i harcerze w naszej szkole

     • 22 lutego jest Dniem Myśli Braterskiej. Jest to święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. W tym dniu harcerze składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. W naszej szkole uczniowie zdecydowali się założyć mundury i w ten sposób pokazać, jak spędzają swój wolny czas, jakie idee i wartości są dla nich ważne. Dodatkowo uczennica kl. 3c Nikola Piętka ze 107 Gromady Zuchowej "Zorza" przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów z klasy prezentację na temat harcerstwa i podzieliła się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami. 

     • Zwycięzcy w konkursie plastycznym WOŚP

     • Miło nam poinfirmować, że nasi uczniowie świetnie się spisali w Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez miński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Konkurs był związany z jubileuszowym 30. finałem WOŚP. W kategorii kl. 0-3 drugie miejsce zajęła Maria Dróżdż z klasy 1a, a na trzecim znalazł się Franciszek Goebel z kl. 2a. W kategorii kl. 4-8 zwyciężył Marcel Nowakowski z kl. 5b, a II miejsce jury przyznało Karolowi Krasnodębskiemu z kl. 8e. Serdecznie gratulujemy laureatom. Zamieszczamy zdjęcia z finałowego wręczenia nagród.

     • Relacja z zimowych warsztatów narciarskich

     • „Połamania nart” i udanego wypoczynku - tak nam wszyscy życzyli oraz mocno trzymali kciuki za sukces. I tak się stało, realizacja zadania na szóstkę z plusem. Narciarskie warsztaty zimowe już za nami. Wróciliśmy zadowoleni i z nowymi narciarskimi umiejętnościami. Złoty medal dla wszystkich uczestników! Włożony wysiłek został właściwie spożytkowany, a światowy klub miłośników zimowego narciarskiego szaleństwa powiększył się o grono 46 nowych członków.To wielki sukces, który był możliwy dzięki wsparciu Miasta Mińsk Mazowiecki i zorganizowanym narciarskim warsztatom zimowym. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia realizacji tego zimowego projektu. Zadanie publiczne „Narciarskie warsztaty zimowe” było współfinansowane ze środków Miasta Mińsk Mazowiecki. W filmie została zaprezentowana aktywność uczestników podczas narciarskich warsztatów zimowych.

      https://www.minsk-maz.pl/1165,aktualnosci-luty-2022?tresc=23190

     • Niech żyje bal!

     • Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, której nieodłącznym elementem są bale przebierańców. Tak też było i w naszych zerówkach. 18 lutego już od rana w salach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, księżniczki, piratów, ninja i wiele innych postaci, które utrudniały rozpoznanie naszych zerówkowiczów. Na hali odbyły się tańce, animacje oraz zabawy taneczne, które wyłoniły najlepsze tancerki i najlepszych tancerzy, którzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami. 

     • Depresja-w pułapce myśli

     • Centrum Młodzieżowe "Międzyczas" zaprasza zainteresowanych uczniów w wieku 12-25 lat na spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą panią Joanną Młoduchowską. Tematem spotkania będzie depresja. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i gdzie szukać pomocy? Centrum "Międzyczas" zaprasza 24 lutego (czwartek) na godz. 17.30 do piwnicy Pałacu Dernałowiczów.

     • Walentynki, walentynki - dla chłopczyka i dziewczynki!

     • 16 lutego dla uczniów klas młodszych był bardzo ważnym dniem, ponieważ dzieci dostały walentynki od swoich przyjaciół! Do każdej klasy weszli przedstawiciele „poczty walentynkowej” i wręczyli serduszkowe kartki adresatom. Na twarzach maluchów pojawiło się wiele uśmiechów dzięki pięknie malowanym laurkom od cichych wielbicieli! Kartek było co niemiara, dziękujemy za zaangażowanie! Pamiętajcie, że kolejne walentynki już za... niecały rok!

    • Nowa instytucja pomocowa
     • Nowa instytucja pomocowa

     • Informujemy, że na terenie powiatu mińskiego powstała kolejna placówka wsparcia dzieci i młodzieży w wieku 5-21 lat, zmagających się z zaburzeniami psychicznymi i trudnościami emocjonalnymi.Firma EZRA UKSW Sp. z o.o. w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uruchomiła w Sulejówku Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Pacjenci mogą zgłaszać się bez skierowania lekarskiego. Ośrodek znajduje się przy ul. Piastowskiej 2, 05-070 Sulejówek. Rejestracja pacjentów odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 576 346 777

     • Podsumowanie styczniowych dni z matematyką

     • Wraz z początkiem roku 2022 do naszej szkoły wkroczyła matematyka. Nieco nieśmiało zaprosiła uczniów do rozwiązywania KRZYŻÓWEK MATEMATYCZNYCH i SUDOKU. Okazało się, że uczniowie bardzo pozytywnie zareagowali na tę propozycję i w pudłach wystawionych na górnym korytarzu znalazło się mnóstwo rozwiązanych łamigłówek. Spośród wielu poprawnych odpowiedzi komisja wylosowała szczęśliwców, którzy otrzymają drobne upominki.
      W kategorii klas 4-5 nagrody otrzymują Wiktor Legat z klasy 4b za SUDOKU i Jakub Bożym
      z klasy 5a za KRZYŻÓWKĘ. W kategorii klas 7-8 wylosowano poprawne SUDOKU Jakuba Ulickiego z klasy 8a i KRZYŻÓWKĘ Mateusza Jedlińskiego z 7b.

      Kolejną propozycją na zabawę matematyką były KALAMBURY MATEMATYCZNE. Do rozgrywek przystąpiły trzyosobowe drużyny wystawione do boju przez klasy siódme i ósme. Górny korytarz w czasie rozgrywek pękał w szwach, a okrzyki zgadujących i kibiców dawały się we znaki pracującym obok paniom wicedyrektorkom. Ups! Przepraszamy, ale poniosły nas emocje! W tym roku, spośród klas siódmych, najlepsza w zgadywaniu rysowanych matematycznych haseł okazała klasa 7e, a spośród klas ósmych – klasa 8a! Zarówno drużyny, jak i kibicujące klasy otrzymają w nagrodę słodkości.

      Niebywale kolorowym i kreatywnym pomysłem okazała się MODA NA MATEMATYKĘ. Tutaj zaszaleć mogli wszyscy, nawet Ci, którzy jeszcze nie zdążyli się polubić z Królową Nauk. Wystarczyło wybrać ciuszki w geometryczny wzór i outfit gotowy! Jednak wiele osób pokazało znacznie więcej fantazji w tworzeniu kreacji na ten dzień, co możecie obejrzeć w relacji z tego dnia zamieszczonej wcześniej na stronie szkoły. Prym wiodła klasa 8c, w której duża grupa uczniów stworzyła „stylówki” niczym z wybiegu dla modelek i modeli.

      Do nauczycielek uczących matematyki napłynęły lapbooki i fotografie, których tematem – jak się domyślacie – była KRÓLOWA NAUK. Prace były oceniane w dwóch grupach wiekowych,  a więc wyłonieni zostali zwycięzcy z klas 4-5 oraz z klas 7-8.

      Laureatami konkursu na „MÓJ NAJ… MATEMATYCZNY LAPBOOK”  zostali:

      1 miejsce: Daria Knap z klasy 5b,

      2 miejsce: Martyna Płochocka z klasy 5b,

      3 miejsce: Adam Lazarowicz z klasy 5a

      oraz

      1 miejsce: Julia Malinowska z klasy 8c,

      2 miejsce: Martyna Kucińska z klasy 8c,

      3 miejsce: Dominik Szczęsny z klasy 7c.

      W tym konkursie jury przyznało wyróżnienie Dawidowi Trynkiewiczowi z klasy 8b.

                  „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE” stanowiła nie lada wyzwanie. Z tym wymagającym zadaniem wspaniale poradzili sobie uczniowie klas 4-5, którzy przynieśli wiele prac.

      W tej kategorii wiekowej jury konkursowe z trudem ustaliło zwycięzców:

      1 miejsce: Oliwier Łoboda z klasy 4b,

      2 miejsce: Marcel Nowakowski z klasy 5b,

      3 miejsce: Patryk Rytel z klasy 5b.

      Tylko jedna ósmoklasistka wykonała prace spełniające wymagania konkursowe w tej kategorii. Nieoczywisty promień słońca tworzący kąt z taflą wody, zapewnił jej zwycięstwo. To dzięki niej Julia Malinowska z klasy 8c zdobyła I miejsce w kategorii klas 7-8. Jury wyróżniło prace Oliwii Frydrychiewicz z klasy 8d i Antoniny Ruty z klasy 7c.

      Termin wręczenia dyplomów i nagród podamy wkrótce.

      Wszystkim, którzy z zaangażowaniem wzięli udział w obchodach DNI MATEMATYKI serdecznie dziękujemy! Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy do zabawy za rok.

      Renata Jasińska, Anna Redosz, Joanna Sułek

     • MODA NA POLSKI - rządzi w lutym

     • W lutym w naszej szkole rządy obejmuje JĘZYK POLSKI. W szkole dekoracje już zachęcają do świętowania poprawnej polszczyzny. Przypominamy o konkursach, w których można wziąć udział:

      1. LEKTURY NA PLAKAT - konkurs dla uczniów kl. 1-8 - przygotuj plakat do wybranej lektury obowiązkowej, pamiętaj, żeby na plakacie w formacie A3 umieścić tytuł, nazwisko autora utworu i co najmniej trzy elementy graficzne nawiązujące do treści lub przesłania książki; pracę przynieś do szkoły do 15 lutego;

      2. MODNE KOSZULKI - konkurs dla uczniów kl. 4-8; do 21 lutego samodzielnie lub w małych grupach (2-3-osobowych) zaprojektuj i wykonaj "lekturową koszulkę"; na jednobarwnej koszulce umieść tytuł, nazwisko autora lektury i elementy symboliczne nawiązujące do treści lub przesłania lektury (możesz je wyszyć, przyszyć, narysować, przykleić - działaj twórczo!)

      3. PISZ(MY) KREATYWNIE - konkurs literacki dla uczniów kl. 4-8; napisz tekst w dowolnej formie, w którym użyjesz następujących słów: BURZA, MUR, PODRÓŻ, MARZENIA, GRZĘDA; limit słów - dla kl. 4-5 - od 75 do 100 słów; dla kl. 7-8 - od 180 do 200 słów; pracę prześlij mailem do swojego polonisty; dodatkowym atutem będzie wykonannie i przesłanie razem z pracą ilustracji do własnego tekstu (format A4, technika dowolna); na prace czekamy do 21 lutego;

      4. INNE ATRAKCJE POLONISTYCZNE - w tygodniu od 21 lutego do 25 lutego w każdej klasie uczniowie będą pracować nad projektami polonistycznymi - w kl. 4-5 będą tworzyć kodowane dyktanda, a w kl. 7-8 - wykonają gazety ze świata lektur; pyszne nagrody czekają na najbardziej kreatywne klasy;

      5. SZKOLNY KONKURS GRAMATYCZNY - 24 lutego na 7. godzinie lekcyjnej chętni uczniowie mogą wziąć udział w konkursie sprawdzającym wiedzę z gramatyki języka polskiego; będzie to konkurs z zadaniami zamkniętymi; można uzyskać tytuł "Mistrza Gramatyki"; chętni powinni zgłosić się do swojego nauczyciela języka polskiego.

      Bawcie się językiem polskim, dbajcie o poprawność swoich wypowiedzi, odpowiedzialnie używajcie słów, pamiętając, że to język tworzy świat, w którym żyjemy.

      Zapraszamy do udziału w polonistycznych działaniach. JĘZYK POLSKI - dodaj do ulubionych!

       

    • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 8 lutego i jest obchodzony w większości placówek oświatowych w Europie. Od początków pandemii coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami. Badania nad higieną cyfrową, wykazały, że w okresach nauki zdalnej polskie dzieci korzystają z internetu średnio „6 godzin lub więcej” dziennie. Co trzecie z nich poświęca na media tyle samo czasu w tygodniu, jak i w weekendy.

      Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy. Tylko, jak zabrać się za to w zabieganej codzienności pełnej obowiązków?

      Dobrze jest zacząć od wprowadzenia domowych zasad ekranowych. Zapoznaj się z rekomendowanymi limitami konsumpcji mediów w zależności od wieku i sprawdź, na ile już się do nich stosujecie. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny cyfrowej i wyjaśnij rzeczowo, dlaczego ważne jest, by wolny czas wypełniały różnorodne aktywności, w tym: ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

      Określcie wspólnie pory dnia wolne od mediów cyfrowych. Traktuj pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie – wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Dziecko, które wie, że jego zdanie zostało uwzględnione, będzie w większym stopniu przestrzegać wspólnych ustaleń.

      Szczegółowe rekomendacje dotyczące rodzinnych zasad ekranowych można znaleźć w ulotce - kompetencje-medialne-w-zyciu-rodzinnym.pdf

    • UDANYCH FERII
     • UDANYCH FERII

     • Kochani Uczniowie! Drodzy Nauczyciele! Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych ferii zimowych. Odpoczywajcie do 13 lutego.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
    • (+48) 25 758 95 47
    • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych