• Dzień Ziemi

     • 29 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole w klasach 4 -7 Dzień Ziemi. W związku z tym uczniowie brali udział w turnieju ekologicznym. W czasie tej imprezy rywalizowali o tytuł najbardziej ekologicznej klasy. Aby go zdobyć, śpiewali piosenki ekologiczne ułożone przez siebie, prezentowali modę ekologiczną, zastanawiali się, jak dbać o Ziemię i swoje pomysły przedstawili na plakatach, obejrzeli również film o segregowaniu odpadów oraz rywalizowali w konkurencjach sportowych. Najbardziej ekologicznymi klasami zostały: 4c, 5d, 6a, 6b i 7a, ale wszystkie pozostałe też wypadły bardzo dobrze i otrzymały ekologiczny certyfikat. Hasło Dnia Ziemi to „Mniejszy ślad – lepszy świat”. My też chcemy zmniejszać ślad węglowy i robimy to m. in. poprzez propagowanie ekologicznego stylu życia.

     • Rada Rodziców zaprasza na zebranie

     • Rada Rodziców zaprasza na zebranie w dniu 06.05.2024 o godzinie 17:00 w stołówce szkolnej.

      PORZĄDEK ZEBRANIA:

      1.       Otwarcie zebrania.

      2.       Omówienie bieżącego budżetu.

      3.       Omówienie bieżących kwestii Rady Rodziców:

      a.       Dzień Dziecka

      b.       Zakończenie Roku Szkolnego

      c.       Zwrot 10%

      d.       Dygestorium.

      4.       Dyskusja oferty AED.

      5.       Omówienie organizacji szkoleń z zakresu Pierwszej Pomocy.

      6.       Dyskusja najbliższych pomysłów:

      a.       Fotograf

      b.       SKS dla rodziców

      c.       Konkurs na nazwę ujęcia filtrowanej wody

      d.       Działania promocyjno – informacyjne RR

      e.       Ankieta ewaluacyjna.

      7.       Wolne wnioski.

      8.       Zamknięcie zebrania.

     • Spotkanie o zwierzętach

     • Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z panią Dorotą Sumińską - pisarką oraz lekarką weterynarii, psychologiem zwierzęcym z zamiłowania. Pani Sumińska udziela porad miłośnikom zwierząt na swoim kanale na YouTubie "Sumińska - ZWIERZĘ Ci się". Nasza gościni jest autorką książek dla dorosłych i dla dzieci o zwierzętach, ludziach, podróżach i o życiu. Pani Sumińśka mówiła uczniom o potrzebach zwierząt, o ich uczuciach i o konieczności dbania o zwierzęta, którymi się opiekujemy. Zachęcała do częstszego podejmowania decyzji o adopcji zwierząt ze schronisk, zamiast ich kupowania. Dzięujemy za to spotkanie, liczymy, że uczniowie kals 1-3 z jeszcze większą empatią będą zajmować się swoimi podopiecznymi.

     • Commedia dell’arte – Burattino

     • 26 kwietnia uczniowie klas 6a i 6b wraz z rodzicami i nauczycielami wybrali się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej na  balet "Pinokio”.  Była to świetna zabawa dla dzieci, ale również spektakl, którym zachwycali się dorośli. A wszystko to dzięki pełnej humoru muzyce Wajnberga, pięknu tańca, magii teatralnych obrazów oraz bogatej w znaczenia opowieści: o tryumfie słabości nad przemocą, o poszukiwaniu wolności i o błądzeniu, które konieczne jest dla rozwoju osobistego. Na wielu z nas ogromne wrażenie zrobiła postać świerszcza, którą grał Marko Juusela oraz Pinokio 1, czyli Anastasiia Bilokon. Wycieczka była zwieńczeniem kwietniowych wydarzeń związanych z teatrem.

     • Maraton teatralny

     • W piątek zakończyliśmy tygodniowe przeglądy teatralne w kl. IV-VI. Podczas ostatniego miesiąca uczniowie pracowali metodą projektu, tworząc scenariusze, rekwizyty. Własnoręcznie wykonywali elementy scenografii, uczyli się swoich ról na pamięć. Dla wielu z nich był to sceniczny debiut. Dzieci miały  możliwość zaprezentowania się na scenie teatralnej, zintegrowania się, pobudzenia swojej kreatywności, doskonalenia umiejętności obserwacji i świadomego doboru form teatralnych oraz wzbogacenia słownictwa.  Nauczyciele poloniści z dumą i uśmiechem na twarzy oglądali starania uczniów, a w szczególności pomysłodawczyni  przeglądów teatralnych p. Joanna Sterna.

     • Pociąg do przygody

     • Piękny słoneczny piątek 26 kwietnia uczniowie klasy 4c wykorzystali, by wspólnie przeżyć przygodę. Najpierw na lekcji opracowaliśmy plan wyjazdu, wyszukaliśmy właściwe połączenia, ustaliliśmy, co należy ze sobą zabrać i ile czasu zajmie nam wyjazd. W dniu wycieczki każdy czwartoklasista zakupił sobie samodzielnie bilet na pociąg i ruszyliśmy w drogę. Ze stacji Warszawa-Powiśle dotarliśmy do Muzeum Narodowego, by spełnić marzenie o zobaczeniu na własne oczy obrazu "Bitwa pod Grunwaldem". Potwierdzamy - jest ogromny! Dzięki udziałowi w lekcji muzealnej pt. "Muzealne przeboje" dowiedzieliśmy się, że Matejko miał kłopoty ze wzrokiem, że okrągły obraz nazywa się tondo i że mumię przygotowywano przez trzy miesiące. Odwiedziliśmy sześć galerii muzealnych, by zobaczyc największe skarby Muzeum Narodowego. Na pewno yam wrócimy po więcej. Potem był czas na jedzonko w ulubionym McDonaldzie, ale żeby tam dotrzeć, też trzeba było pomyśleć, użyć aplikacji i wybrać trasę. Wszystko się udało i z pełnymi brzuchami wróciliśmy pociągiem do Mińska. To był bardzo przyjemny i pełen wrażeń wyjazd. Zobaczymy, kiedy znowu ekipa czwartoklasisów z panią Kasią Rosłoń i panią Izą Saganowską ponownie wyruszy w świat.

     • Konkurs Amemus Patriam

     • 25 kwietnia w Centrum Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Amemus Patriam”. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Burdach z kl. 1b i Hanna Gromulska z kl. 2b. Z przyjemnością informujemy, że laureatką III miejsca została Hanna Gromulska. Gratulujemy!

     • Europejski Tydzień Szczepień - spotkanie

     • 26 kwietnia gościliśmy w szkole panie z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które przedstawiły uczniom klas piątych i szóstych informacje na temat zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Pani Ewa Kowalska, pani Sylwia Kamińska i pani Marzena Szuba przekazały uczniom wiadomości na temat wirusa HPV, mówiły o zabezpieczeniu przed zarażeniem się tym wirusem, o statystykach dotyczących szczepień przeciwko HPV na świecie. Prelekcja dla uczniów została przeprowadzona w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Szczepień trwającego w dniach 21-26 kwietnia. Dziękujemy za to spotkanie, które wpisuje się w działania profilaktyczne w naszej szkole.

     • 4d i 5a uczyły się w Warszawie

     • 24 kwietnia uczniowie z klas 4d i 5a wybrali się na arcyciekawą wycieczkę do Warszawy. W pierwszej kolejności odwiedzili Teatr Ekologiczny „Bohema House”, gdzie czekała na nich prawdziwa uczta dla oczu i ducha – spektakl „Piraci z Plastiklandu”. Celem wszystkich przedstawień w teatrze Bohema House jest poszerzanie wiedzy ekologicznej dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na niszczenie naszej planety oraz degradację dna oceanów i wymieranie stworzeń morskich. Po spektaklu uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z aktorami oraz zdobyć od nich autografy. Kolejnym celem wycieczki była wizyta w nowoczesnym, interaktywnym „Cosmos Muzeum”. Wystawa w tym niesamowitym muzeum składa się z eksponatów, które łączą w sobie iluzję, magię i sztukę nowoczesną. Zajmuje ona dwa piętra pełne rozrywki, zabawy oraz złudzeń optycznych, oszukujących nasze zmysły. W każdym pokoju czekały na nas niesamowite niespodzianki – labirynt z luster, z którego naprawdę było trudno wyjść, studnia bez dna, odwrócony czy kosmiczny pokój, basen wypełniony różowymi piłeczkami, w którym można było się z lubością zanurzyć. To była wspaniała i ekscytująca wycieczka.

     • 4a na wycieczce

     • Uczniowie klasy 4a pod opieką pana Marcina Sokołowskiego i pana Marka Kudelskiego wybrali się na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem programu było obejrzenie przedstawienia "Piraci z Plastiklandu" w ekologicznym Teatrze Bohema House. Po spektaklu, cała grupa wybrała się na wyjątkową lekcję wf-u w Stacji Grawitacja, która okazała się strzałem w dziesiątkę! 

     • Unijne spotkanie

     • Na kilka dni przed  20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbyło się w naszej szkole spotkanie Szkolnych Klubów Europejskich ze szkół podstawowych z przedstawicielką Fundacji Schumana z Warszawy. Pani Joanna przybliżyła uczniom obszary działania, jakimi zajmuje się UE a są to m.in. ochrona praw człowieka, ochrona środowiska, rozwój infrastruktury, łatwe podróżowanie itd. Uczniowie podczas warsztatów zastanawiali się, który z wymienionych obszarów jest dla nas Polaków najważniejszy oraz kiedy UE osiągnie neutralność klimatyczną? Podczas quizu  europejskiego klubowicze odpowiadali na pytania dotyczące ilości języków urzędowych oraz liczby ludności w UE. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i obietnicą  kolejnych wspólnych warsztatów. 

     • 2 maja - Dzień Flagi

     • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. 2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli pracowników szkoły do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji #mojaflaga i wywieszenia flagi.

     • "Jesteśmy Europą" - piknik europejski 1 maja 2024

     • 1 maja będziemy wspólnie świętować 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji zapraszamy mińską społeczność do udziału w pikniku europejskim „Jesteśmy Europą”. Wyruszcie z nami w podróż po Europie, poznając europejskie wartości i kraje, z którymi mamy partnerskie relacje: Francję, Czechy, Litwę i Ukrainę. W programie pikniku będą między innymi międzykulturowe animacje, piosenki i tańce z młodzieżą z miast partnerskich, Centrum Młodzieżowego Międzyczas i mińskich Klubów EPAS. Będą także warsztaty kulinarne i fotobudka w stylu retro z Muzeum Ziemi Mińskiej, animacje z Miejską Biblioteką Publiczną, a także Mińsk Mazowiecki w technologii VR w namiocie Miejskiego Domu Kultury, a w parku będzie kursował tricykl. Uczestnicy pikniku będą zbierać pieczątki na podróżnym bilecie, a na koniec odbiorą nagrodę! Piknik zakończymy europejskim hymnem, kolorową niespodzianką i radosnym koncertem MM Big Band w amfiteatrze MDK. Nie może Was tam zabraknąć! 

      1 maja 2024 r. - plac przed Pałacem Dernałowiczów

      • godz. 15.00 – 17.30 animacje piknikowe
      • godz. 17.30 - hymn i kolorowa niespodzianka
      • godz. 18.00 – koncert MM Big Band
     • Sukces Julii z 3A

     • W piątek 19 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w III Powiatowym Konkursie Matematycznym „Młody Mistrz Sudoku” dla uczniów klas III. Z radością informujemy, że Julia Suchomska z kl. 3A zajęła III miejsce w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Piżamy

     • 22 kwietnia obchodziliśmy dzień piżamy. Była to nie tylko wyjątkowa okazja, żeby spędzić czas w szkole w ulubionych, wygodnych i kolorowych piżamach, ale również mogliśmy w ten sposób wesprzeć dzieci z oddziału onkologicznego. Dlaczego akurat piżama? Ponieważ dzieci z nowotworami większość swojego czasu spędzają właśnie w takim ubraniu. Dzień Piżamy w naszym wykonaniu to nie tylko zabawa, to także zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię. Dlatego tego dnia wspieraliśmy fundację „Gdy liczy się czas” i włączyliśmy się w akcje „5-złotówka dladziecka zdrówka!”. Uzbieraliśmy razem 883 zł! Dziękujemy wszystkim uczniom za założenie piżam oraz wszystkim rodzicom za wpłaty na tenszczytny cel!

     • Dzień Książki

     • Prawie trzydzieści lat temu wymyślono Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzony jest 23 kwietnia, bo tego dnia przyszedł na świat autor Don Kichota i twórca literackiej historii Romea i Julii, czyli Cervantes i Szekspir. W naszej szkole też świętujemy tego dnia w sposób szczególnie… książkowy. W tym roku uczniowie klas 1-3 spotkali się z paniami bibliotekarkami – panią Katarzyna Duczek i panią Anią Borkowską, by porozmawiać o historii książki. Starsi uczniowie też mieli gościa – mogliśmy poznać sposoby tworzenia komiksu dzięki opowieściom pana Wojciecha Cichonia, autora pierwszego komiksu o Mińsku Mazowieckim. Dowiedzieliśmy się, że jeden komiksowy obrazek to kadr, a ich rysowanie to proces złożony z kilku etapów. Spotkania były okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu ogłoszonego z okazji Dnia Książki na booktrailer. Wśród autorów filmików z recenzjami książek z klas 1-3 I miejsce zajęła Martyna Kożuchowska z 2b, która polecała do czytania serię „Baśniobór”. II miejsce zajęli chłopcy – Franek Kulis z 2c i Jan Pogorzelski z 3a. Franek polecał serię książek związanych z grą Minecraft, a Janek w przebraniu greckiego boga rekomendował pozycję „Ci rewelacyjni Grecy”. Na trzecim miejscu podium znalazły się pierwszoklasistki – Gaja Karbowiak i Hania Gągol. Wśród uczniów klas 4-7 najciekawszy filmik przygotowała Natasza Wyszogrodzka z 4c, która polecała książkę „Lukrecja”. Drugie miejsce zajęli ex aequo Bartosz Jurek z 5c i Piotr Szymaniak z 6a. Bartek zachęcał do przeczytania książki „Urodziny”, a Piotrek namawiał do poznania „Bramkarzy”. Na podium znaleźli się też Ala Kołak z 4c i Oliwier Łoboda z 6b, a wyróżnienie zdobyli Krystian Kościelniak z 5c i Damian Bączek z 7a. Gratulujemy laureatom i zachęcamy do sięgania po książki nie tylko z okazji Dnia Książki. Organizatorkami konkursu i spotkań były pani Agnieszka Kożuchowska i pani Izabela Saganowska, a nagrody ufundowała Rada Rodziców.

     • Akcja "Żonkile"

     • Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Co roku 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie warszawskim przypinamy do ubrania papierowego, żółtego żonkila – kwiat, który mówi: „pamiętam”. Pamiętam o tym, że 81 lat temu kilkuset słabo uzbrojonych i świadomych klęski patriotów rzuciło wyzwanie niemieckim oddziałom wojskowym, wzniecając powstanie w getcie warszawskim. To nie była walka o zwycięstwo, to była walka o godną śmierć, z bronią w ręku. W naszej szkole po raz kolejny włączyliśmy się w akcję „Żonkile” organizowaną przez warszawskie muzeum POLIN. Przez dwa kolejne tygodnie w klasach IV–VI na lekcjach wychowawczych uczniowie - korzystając z materiałów edukacyjnych muzeum - dowiadywali się o losach swoich rówieśników z tamtych lat, boleśnie doświadczonych przez okrucieństwo wojny. Obejrzeli wzruszający film „Będę pisać”, wypełniali karty pracy, wykonali własnoręcznie żółte żonkile z papieru. W piątek 19 kwietnia upamiętniliśmy ten dzień wspólnym zdjęciem.

      Ps. Nasze szkolne żonkile zakwitły w tym roku wcześniej, dlatego klasy czwarte - uprzedzając akcję „Żonkile” -  już wcześniej spotkały się przy przecudnie kwitnącej rabacie żółtych żonkili na wspólne zdjęcie. 

     • Szkolna wycieczka do Londynu

     • W dniach 15-20 kwietnia 42 uczniów z klas szóstych oraz siódmych naszej szkoły wzięło udział w szkolnej wycieczce do Londynu. Opiekunami wyjazdu byli: pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka, pani Ewa Raczyńska, pani Marta Ślubowska oraz pan Marcin Maciejewski. Autokarowa wycieczka do stolicy Anglii została zorganizowana we współpracy z biurem podróży Atas z Warszawy.

      Po długiej podróży przez Niemcy, Holandię, Belgię oraz Francję dotarliśmy do wybrzeża Cieśniny Kaletańskiej, do francuskiego miasteczka - Calais, gdzie czekała nas odprawa paszportowa. Do Anglii dojechaliśmy we wczesnych godzinach porannych drugiego dnia wycieczki, podróżując Eurotunelem łączącym Francję z Wielką Brytanią. Naszą przygodę zaczęliśmy od zwiedzania Greenwich- miejscowości, w której przebiega słynny południk zero. Następnie po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przy Obserwatorium Astronomicznym udaliśmy się na stację kolejki DLR, skąd dotarliśmy do centrum Londynu. Zwiedzanie angielskiej stolicy zaczęliśmy od wizyty w Tower of London - słynnej fortecy położonej nad północnym brzegiem Tamizy. Historię tego miejsca poznaliśmy po angielsku, uczestnicząc w lekcji muzealnej przeprowadzonej przez anglojęzyczną panią przewodnik. Po pamiątkowym zdjęciu na tle London Bridge udaliśmy się na drugą stronę Tamizy, przemierzając rzekę mostem Millenium Bridge. Czekała tu na nas kolejna atrakcja naszej wycieczki - wizyta w Tate Modern - brytyjskim muzeum narodowym sztuki nowoczesnej. Mieliśmy okazję podziwiać dzieła wielu światowej sławy artystów pochodzących z różnych krajów oraz epok.  Do naszego hotelu położonego na obrzeżach Londynu dotarliśmy metrem oraz pociągiem. Podczas podróży mieliśmy okazję zobaczyć typową angielską architekturę, której ważny element stanowią ogrody angielskie.

      Kolejny dzień wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania ścisłego centrum brytyjskiej metropolii - dzielnicy Westminster, gdzie znajduje się legendarny zegar Big Ben oraz gmach brytyjskiego parlamentu. Spacerując po skwerze Westminster, mijaliśmy pomniki ważnych postaci z historii Wielkiej Brytanii oraz innych regionów świata. Dowiedzieliśmy się m.in. czym zasłynęły takie osoby jak Winston Churchill, Nelson Mandela czy też Mahatma Gandhi. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia przy słynnych czerwonych budkach telefonicznych - obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Londynu. Następnie udaliśmy się w kierunku Pałacu Buckingham, przechodząc przez jeden z największych londyńskich parków- Park Św. Jakuba. Przy bramie Pałacu odbyła się krótka lekcja historii. Poznaliśmy ciekawe fakty na temat życia rodziny królewskiej, a w szczególności na temat niedawno zmarłej królowej Elżbiety II. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Brytyjskim. Mogliśmy poznać tu historię rozwoju człowieka poprzez obiekty zgromadzone z różnych zakątków świata na przestrzeni wielu okresów. Nasz dzień zakończyliśmy, odwiedzając z niecierpliwością przez wszystkich wyczekiwane Muzeum Figur Woskowych - Madame Tussaud’s. Każdy mógł  zrobić sobie zdjęcie ze sławnymi postaciami ze świata sportu, muzyki czy też polityki.

      Następny dzień naszej wycieczki upłynął nam na wizycie w Muzeum Historii Naturalnej. Udaliśmy się też do bardziej handlowej części Londynu - w pobliże Oxford Street gdzie każdy mógł zakupić pamiątkę oraz odwiedzić m.in jeden z największych sklepów klocków Lego na świecie.

      Niezapomnianych wrażeń nie zabrakło również podczas ostatniego dnia naszego pobytu w Londynie. Miasto oraz jego okazałe zabytki mogliśmy podziwiać z lotu ptaka - z kapsuł diabelskiego młyna London Eye. Następnie wybraliśmy się w rejs statkiem po Tamizie,  docierając do pierwszego punktu wycieczki - miasta Greenwich, z którego autokarem pojechaliśmy do portu Dover, aby promem dotrzeć do Francji, a następnie kontynuować podróż w kierunku Polski.

      Ten kilkudniowy pobyt w Londynie dostarczył nam wielu wrażeń oraz niezapomnianych chwil. Poznaliśmy trochę historii, spróbowaliśmy prawdziwych brytyjskich potraw oraz mieliśmy okazję komunikować się po angielsku w naturalnym środowisku językowym.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2
    05-300 Mińsk Mazowiecki
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych