Klasy 3b i 3c wraz z nauczycielkami: panią Eweliną Frankiewicz, panią Pauliną Goebel, panią Wiolettą Głąbicką i panią Anetą Korkosz spędziły Dzień Chłopaka w Smart Kids Planet. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kosmicznych i budowlanych. Wspólnie wykonali też przepyszną pizzę. Natomiast dzieci z klasy 1b, której wychowawczynią jest pani Marlena Koseska, postanowiły jednego dnia wspólnie świętować zarówno Dzień Chłopaka, jak i Dzień Dziewczynek, który przypada na 11 października. Były gry i zabawy oraz piękne prezenty i dla chłopców, i dla dziewcząt. Uczniowie cieszyli się wspólnie spędzonym czasem. Oby więcej takich chwil!
Święto Dziewczyn i Chłopaków
Dzień Języków Obcych
We wrześniu obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali dla uczniów naszej szkoły quizy językowe zawierające pytania z zakresu wiedzy na temat geografii, kultury oraz tradycji krajów Europy oraz świata. Podczas długiej przerwy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie przy specjalnych stoiskach przygotowanych przez uczniów klas 5b, 5c oraz uczniów należących do Szkolnego Koła Europejskiego pod opieką pani Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej. Część pytań zawierała ciekawostki językowe: ile jest języków na świecie, który język uznawany jest za najłatwiejszy, a który najtrudniejszy, w którym kraju język migowy jest językiem urzędowym. Za poprawnie udzieloną odpowiedź na wylosowane pytanie, każdy z uczestników otrzymywał nagrodę w postaci cukierków. Pojemnik ze słodkościami został szybko opróżniony, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu naszych uczniów wiedzą o językach obcych.
2
Wrześniowy numer gazetki szkolnej
Zapraszamy do lektury pierwszego wydania gazetki "Na marginesie" w tym roku szkolnym. Życzymy wszystkim wielu sukcesów. Niech każdy dzień będzie pełen inspiracji, a szkoła stanie się miejscem, w którym będziecie rozwijać swoje talenty, pasje i poznawać przyjaciół. Życzymy Wam wielu pięknych chwil, które będą budować Waszą przyszłość.
Link do gazetki: Na_marginesie_-_wrzesien_2024.pdf
Wycieczka-niespodzianka na Dzień Chłopaka
Uczniowie klas 3a i 3d z nauczycielami Aleksandrą Kołak, Marzeną Borucką, Kamilą Zagórską i Marcinem Sokołowskim wybrali się 30 września na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Do ostatniej chwili trzecioklasiści nie wiedzieli, gdzie jedziemy i co będziemy robić. Pierwszym przystankiem był Stadion PGE Narodowy, na którym, zgodnie z trasą „Piłkarskie emocje”, mieliśmy możliwość zobaczenia kulis największych wydarzeń. Widzieliśmy loże VIP i dziennikarską, szatnię reprezentacji Polski, pomieszczenia fizjoterapeutów, a nawet autostradę pod stadionem. Odwiedziliśmy muzeum Stadionu, a także dowiedzieliśmy się, ile kilometrów kabli zostało użyte podczas rekordowego koncertu Dawida Podsiadło. Kolejnym przystankiem był Hangar646, w którym pod okiem instruktorów, odbyła się lekcja WF-u. Uczniowie szaleli na trampolinach, tyrolkach, ściankach wspinaczkowych i zjeżdżalniach, które okazały się dla dzieci nie lada frajdą.
Uczniowie wśród alpak
W ostatni dzień września uczniowie klasy 4d i 4b wraz z opiekunami: panią Martą Ślubowską, panią Joanną Sułek, panią Bogumiłą Borzęcką-Gołoś i panemCezarym Dąbrowskim wybrali się na farmę "Wesołe Alpaki" położoną niedaleko Siedlec W tym malowniczym miejscu naszych czwartoklasistów przywitała alpaka o imieniu Leon, która towarzyszyła im niemalże przez cały pobyt na farmie. Nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach ogrodniczych, podczas ktorych sadzili truskawki, karmili zwierzęta i poszerzali swoją wiedzę o zwierzętach na farmie. Dodatkowo chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił przy dojeniu kozy, odważnych nie brakowało! Wszystkim udzielił się dobry nastrój. Na koniec wszyscy uczniowie dobrze bawili się na pompowanym torze przeszkód, a gdy zabrakło im energii, mogli posilić się ciepłą kiełbaską i pieczoną pianką z ogniska. To był bardzo wyczerpujący, ale też udany dzień.
Konkurs klasowy
Zachęcamy poszczególne klasy do udziału w konkursie - "Biżuteria dla wychowawcy". Szczegóły na plakacie.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
27 września świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2024! Tego dnia w klasach 1-3 obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Było dużo aktywności, radości i uśmiechu, a wszystkiemu towarzyszyła edukacja w ruchu. Wychowawczynie klas 1-3 zadbały o świetne zajęcia ruchowe dla swoich uczniów. Klasy 4-7 brały udział w niezwykłych zajęciach fitness poprowadzonych profesjonalnie przez panią Aldonę Szewczyk. Na długiej przerwie od 12.20 do 12.40 na szkolnym boisku tańczyliśmy wspólnie (uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły) "Makarenę". Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy - można obejrzeć filmik nagrany przez pana Marka Kudelskiego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom za aktywny udział.
filmik - https://youtu.be/b4CJsbVsong
#ESSD2024 #BeActive #ESSDPoland #ESSDPoland2024 #RuchowyPlanLekcji
13
Warsztaty z samorządności
W ostatnim tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział warsztatach szkoleniowych dotyczących funkcjonowania samorządów. Dzięki szkoleniom w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli zapoznać się szerzej z kompetencjami samorządów uczniowskich, możliwościami nawiązania współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Dowiedzieli się także, jakimi zasobami dysponują placówki oświatowe w mieście oraz jak w lokalnej społeczności wypracować wspólny projekt. Oprócz rzeczowych informacji zdobyli także cenne doświadczenie.
Światowy Dzień Jabłka
W piątek 27 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka (który formalnie jest obchodzony 28 września). Nauczycielki biologii - pani Grażyna Olczak i pani Iwona Jagiełło - zadbały o jabłkowe ozdoby na korytarzu oraz o pyszne jabłka dla wszystkich uczniów, którymi byli oni częstowani podczas lekcji. Świętowaniu towarzyszyło znane powiedzenie: Jedno jabłko dziennie - trzyma lekarza z daleka ode mnie! Wiadomo, że jabłka są symbolem zdrowia na całym świecie. Są tekże cennym źródłem wielu witamin, antyoksydantów oraz minerałów. Piątkowe święto jabłek służyło zachęcaniu uczniów do spożywania tych pysznych owoców i było zdrowym uzupełnieniem Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego, który także w piątek był ważnym wydarzeniem w naszej szkole.
4
Włączamy myślenie
Nasza szkoła dołączyła do Programu "Szkoły Uczące Myślenia" prowadzonego przez Instytut Krytycznego Myślenia. Chcemy zgłębiać temat kształtowania i rozwoju kompetencji takich jak krytyczne myślenie, kooperacja, kreatywność i komunikacja. Jesteśmy przekonani, że te właśnie kompetencje pomogą naszym uczniom odnaleźć się w świecie przyszłości. 26 września nauczyciele zostali przeszkoleni przez trenerki Instytutu Krytycznego Myślenia - panią Joannę Buniowską i panią Magdalenę Niedzielę w zakresie rozwoju kompetencji 4K. Pracując warsztatowo, poznaiśmy sześć rutyn krytycznego myślenia, które będziemy stosować na zajęciach z uczniami.
Ćwiczenia dla bezpieczeństwa
26 września przeprowadzony został w szkole próbny alarm przeciwpożarowy. Od momentu ogłoszenia alarmu do wyjścia z budynku szkoły ostatniej osoby minęły 3 minuty, co uznajemy za duży sukces. Ewakuacja przebiegała sprawnie, bez zbędnej paniki, w porządku i zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami. Ćwiczenia tego typu są bardzo ważne i potrzebne, by być przygotowanym na ewentualne sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa i wypracować właściwe strategie działania.
Mapa myśli... o sobie
Na godzinie wychowawczej na klasę 4a czekało w czwartek (26 września) wyjątkowo trudne zadanie. Uczennice i uczniowie mieli wykonać mapę samego siebie i swojej codzienności. Trudno jest o sobie opowiedzieć, trudno jest napisać, dlatego też wychowawczyni dała swoim podopiecznym możliwość przekazania informacji o sobie za pomocą mapy myśli. Prawie wszyscy skorzystali z tej możliwości, choć pojawiły się też inne sposoby na wykonanie zadania. Ważne, że wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i rozwijali umiejętność notowania. Pani Joanna Sułek jest przekonana, że jest to bardzo ważna umiejętność, która przyda się każdemu uczniowi.
Fitschool świetlica
Na świetlicy szkolnej odbywają się zajęcia gimnastyczne z trenerem online. Rozpoczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, która obejmowała podstawowe ćwiczenia rozciągające, takie jak skłony, wymachy ramion i krążenia bioder. Następnie dzieci wykonywały proste ćwiczenia wzmacniające, np. przysiady, pajacyki oraz podskoki. Cała grupa aktywnie uczestniczyła w ćwiczeniach, a atmosfera była pełna energii i radości. Z radością korzystamy z treningów online, do których mamy dostęp dzięki udziałowi w innowacyjnym projekcie FitSchool.
Nowy Samorząd Uczniowski - wybrany!
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Komisja Wyborcza składająca się z uczniów klasy 5c wydawała uprawnionym karty do głosowania. W tegorocznych wyborach o miejsce w Szkolnym Samorządzie walczyło aż 11 kandydatów z klas 4-8. Głos oddało 295 uczniów, co stanowi 76% uprawnionych do głosowania. W skład nowego Samorządu Uczniowskiego weszły osoby z najwyższą liczbą głosów. Przewodniczącą szkoły została Alicja Kucińska z 6d, zastępcą - Mikołaj Madziar z klasy 8a, a w gronie członków samorządu znaleźli się: Zofia Grzeszczuk z klasy 5d, Lilianna Gąsior z klasy 6a i Anna Lazarowicz z klasy 4a. Gratulujemy wszystkim wybranym. Życzymy pomysłowości i wytrwałości w działaniach.
Most da Vinci
Leonardo da Vinci nazywany także człowiekiem renesansu to postać, którą dokładniej poznali na lekcjach historii uczniowie klas 6. Leonardo potwierdził swój kunszt jako malarz, wynalazca, anatom, inżynier i architekt. Posiadał także niezwykłą umiejętność projektowania konstrukcji. Jedną z nich był samonośny most - prawdopodobnie pierwsza wersja składanego mostu w historii. Tym razem w rolę konstruktorów wcielili się uczniowie, którzy mieli za zadanie go zbudować, wykorzystując szpatułki laryngologiczne. Nie było to łatwe zadanie, ale ile przy tym było emocji i zabawy. Konstrukcje przetrwały test obciążenia i nie uległy zniszczeniu. Szóstoklasistom udało się zrealizować marzenie wielkiego mistrza sprzed ponad 500 lat!
Psia lekcja
Klasa 1a dołączyła do programu PSIA LEKCJA. Jest to program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów prowadzony przez Stowarzyszenie "Zwierzęta Ludziom". Pierwsze nasze spotkanie odbyło się przy śniadanku online z czworonożnymi psiakami.
Z 5c do Krainy Czarów
W ostatnią środę września uczniowie klasy 5c wraz z opiekunkami p. Katarzyną Rosłoń i p. Izabelą Saganowską wybrali się do Teatru Narodowego na spektakl "Alicji Kraina Czarów". Twórcy przedstawienia zabierają widzów na 2,5 godziny do świata magii i dziecięcej wyobraźni. Muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Szalonych Kapeluszników, do tego niesamowita scenografia, wykorzystanie możliwości technicznych sceny i przede wszystkim - klasyczny, mądry tekst książek L. Carrola "Alicja w Krainie Czarów" i "Alicja po drugiej stronie lustra". Spektakl o poszukiwaniu siebie, o dziecięcej wrażliwości i potędze wyobraźni, ale też o zapadaniu w pamięć, o czasie, o tym co ważne i nieważne w życiu. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy być w najstarszym publicznym teatrze w Polsce, ufundowanym przez ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wraz z piątoklasistami do teatru wybrali się ich rodzice, członkowie ich rodzin. Mieliśmy okazję spędzić ten czas wspólnie.
Misja: przygoda (w klasach I)
Pierwszy miesiąc nauki w tym roku szkolnym jeszcze się nie skończył, a nasi uczniowie z klas pierwszych już uczestniczyli w całodniowej integracyjnej wycieczce. Wszystkie cztery klasy pojechały do Stodoły Kultury, gdzie dzieci uczyły się, jak przetrwać w lesie, rozpalały ogniska, strzelały z łuku. Pierwszaki szkoliły się także w udzielaniu pierwszej pomocy. Najciekawsze okazało się spotkanie z alpakami, które można było karmić i przytulać. Po wszystkich atrakcjach pierwszaki zasiadły do stołu i zajadały się kiełbaskami z ogniska. To był naprawdę udany dzień.
4
Z wizytą u Żółtej Damy
W dniu 24 września klasy 4a i 4c wybrały się na wycieczkę do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Uczniowie brali udział w lekcji muzealnej pt. Starożytny wehikuł czsu - historia pisma, podczs której poznali historię pisma - jego wynalezienie i zmiany jakie ono przechodzło na przestrzeni tysiącleci. Na zakonczenie warsztatów młodzież spróbowała własnych sił w pisaniu stalówką na papierze czerpanym. Druga część zajęć na zamku obejmowała zwiedzanie z przewodnikiem, podczs którego uczniowie dowiedzieli się o historii zamku w Liwie i różnych rodzajach zgromadzonej tam białej broni. Zwiedzanie zamku zakończyła wspinaczka na wieżę zamkową, gdzie młodzież wysłuchała legendy o Żółtej Damie. Ale to nie koniec wycieczki. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czs na na zabawę w parku linowym, ognisko oraz gry i zabawy.
Wybory tuż, tuż
We wtorek 24 września 2024 r. odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
W obecnym roku szkolnym 2024/2025 o tę funkcję ubiegają się: Anna Lazarowicz, Zofia Grzeszczuk, Wojciech Gryz, Alicja Kucińska, Kornelia Piotrowska-Lipka, julia Milewska, Karol Zdybel, Mikołaj Madziar, Magdalena Powałka, Lilianna Gąsior.
Kandydaci zaprezentowali swoje programy wyborcze oraz odpowiadali na pytania publiczności. Debata zakończyła czas kampanii wyborczej. Teraz czas na decyzje wyborców. Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odbędą się 26 września 2024 r.
Archiwum Aktualności