W czwartek podczas godziny wychowawczej uczniowie klas 7-8 wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mińsku Mazowieckim. Naszymi gośćmi byli - kapral Adrian Czyć i starszy szeregowy Eliza Kucińska. Żołnierze przekazali uczniom garść informacji na temat służby w Wojsku Polskim, szkolenia wojskowego i ścieżki edukacyjnej, którą można wybrać, by zostać żołnierzem. Młodzież dowiedziała się także, gdzie można podjąć naukę w klasach wojskowych, jaka jest specyfika tych klas oraz jakie są profity z bycia żołnierzem. Nasi uczniowie dzięki temu spotkaniu będą mogli bardziej świadomie wybierać dalszą drogę kształcenia po ukończeniu szkoły podstawowej.
Spotkanie z żołnierzami
Literki w akcji w 1D
W środę dzieci z klasy 1D bawiły się w malarzy i tworzyły litery alfabetu w ramach projektu edukacyjnego "Literki w akcji". Na początku uczniowie wyklejali na kartce wybraną literę za pomocą taśmy malarskiej, tworząc jej kontur. Następnie przy użyciu gąbki nanosili farbę na powierzchnię kartki, starając się pokryć całe tło, również delikatnie taśmę. Po zakończeniu malowania, uczniowie ostrożnie usuwali taśmę i odsłaniali białą literę wyraźnie wyróżniającą się na tle kolorowej kartki. Dzięki tej aktywności uczniowie nie tylko ćwiczyli rozpoznawanie liter, ale także rozwijali precyzję, cierpliwość i umiejętności manualne.
Debata oksfordzka o Unii Europejskiej...
Przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego klas 7 ( Alicja, Gosia, Amelia, Paulina, Oliwier i Wiktor) wraz z panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką zostali zaproszeni przez EPAS z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej na debatę oksfordzką w związku z przejęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tezą debaty było pytanie - Czy nasza obecność w Unii Europejskiej przynosi nam więcej korzyści czy strat? W debacie stanęły naprzeciw siebie dwie drużyny - zwolenników i opozycji. Zadaniem pierwszej z nich było udowodnienie prawdziwości postawionej tezy, zaś drugiej - jej obalenie. Obie drużyny licealistów były bardzo dobrze przygotowane zarówno merytorycznie, jak i wizerunkowo, za co młodzieży licealnej należą się gratuacje. Publiczność wysłuchała argumentów za i przeciw na tematy związane z bezpieczeństwem, obronnością, suwerennością czy ekologią w krajach UE. Każdy ze słuchaczy mógł wyrobić sobie własne zdanie o poruszanych zagadnieniach. To była ciekawa lekcja "Wiedzy o UE" i kultury debatowania.
Zwiedzanie Komendy Policji
W poniedziałek, 27 stycznia 2025 r. klasy 4a, 4b, 5b, 5c, 5d, 6a, 6b, 6c i 6d udały się do kina Muza na film „Kleks i wynalazek Filipa Golarza”. Po filmie młodsze klasy wróciły do szkoły, natomiast wszystkie szóste wybrały się na zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji przy ulicy Łupińskiego 42 w Mińsku Mazowieckim. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z pracą policjantów, zwiedzanie budynku komendy oraz prelekcja policjantki z Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii o konsekwencjach prawnych dla nieletnich, którzy dopuścili się czynów karalnych, o hejcie, cyberprzemocy, a także o zachowaniach dzieci i młodzieży, które mogą być przejawem demoralizacji (niedostosowania społecznego). Po komendzie uczniów oprowadzała pani Naczelnik Wydziału ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii, Monika Kowalczyk. Dzięki niej dowiedzieli się, na czym polega praca policjantów, zwiedzili pokoje, w których pracują, dyżurkę, siłownię, oraz bezpieczne gabinety do przesłuchań dzieci. W każdym wydziale mieli możliwość dowiedzieć się, czym zajmują się pracujący tam policjanci i jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać się do policji. Na parkingu dzieci mogły zobaczyć wozy policyjne, a także spotkać się ze Strażą Pożarną. Strażacy w bardzo ciekawy sposób przeprowadzili szkolenie na temat bezpiecznych ferii, mówili o tym, jak zachowywać się na stoku narciarskim oraz zamarzniętym zbiorniku wodnym i co trzeba zrobić, gdy zobaczymy, że pod kimś załamie się lód. Spotkanie wzbogaciło wiedzę dzieci na temat specyfiki pracy policjantów i strażaków, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.
1
Ferie w MBP
Informujemy, że w czasie ferii (od 3 do 16 lutego) Miejska Biblioteka Publiczna organizuje cykl bezpłatnych zajęć i wydarzeń kulturalnych adresowanych do dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta. Zajęcia są organizowane w ramach realizacji w 2025 roku Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Szczegół dotyczące udziału w zajęciach są dostępne na stronie internetowej MBP: www.mbpmm.pl/kontakt/ lub pod numerem telefonu: 25 740 50 68.
Dzień Śnieżki
Uczniowie klas 4-7 zostali dziś zaproszeni przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego do udziału we wspólnej zabawie, integrującej uczniów i nauczycieli. Powodem spotkania były obchody Dnia Śnieżki - zwyczaju znanego i obchodzonego w Polsce już od XIV wieku. Uczniowie wzięli udział w spontanicznej zabawie - bitwie na śnieżki.
2
Projekt SMILE - współpracujemy z SWPS
Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła dziś udział w projekcie SMILE - inicjatywie badawczej mającej na celu opracowanie i przetestowanie cyfrowej interwencji wspierającej dobrostan psychiczny. Siedmioro uczniów z klas 4-6 zaangażowało się w testowanie prototypu mobilnej gry wspierającej zasoby psychologiczne. W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu SWPS zebrali informacje na teamt użyteczności tej gry, jej atrakcyjności i skuteczności. Mamy nadzieję, że wszystkie podpowiedzi uczniów będą wzięte pod uwagę i w przyszłości młodzi ludzie skorzystają z mądrego źródła wspierającego zdrowie psychiczne.
Sukces Kacpra z 6c
Z radością informujemy, że Kacper Wasilewski z klasy 6c zajął II miejsce w kategorii klas 4-6 w III Powiatowym Konkursie Plastyczno-Literackim o Powstaniu Styczniowym. Konkurs był zorganizowany pod patronatem Burmistrza Halinowa - pana Adama Ciszkowskiego. Kacper zaprojektował i wykonał okolicznościowy znaczek pocztowy upamiętniający 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowiego. W piątek - 24 stycznia - Kacper wziął udział w uroczystości wręczenia nagród. Naszemu uczniowi sukcesu gratulowali - pani Lidia Kołakowska (dyrektor ZSP w Halinowie), pan Adam Ciszkowski (Burmistrz Miasta i Gminy Halinów) oraz pan Robert Grubek (Sekretarz Halinowa, Członek Zarządu Powiatu). Brawo Kacper!
Promujemy Polskę
Uczniowie klasy 3d dostali od swojej wychowawczyni - pani Kamili Zagórskiej - zadanie przygotowania reklamy ciekawego miejsca w Polsce. Był to niezwykły projekt, który nie tylko poszerzył wiedzę geograficzną, ale także zachęcił do odkrywania piękna naszego kraju. Podczas prezentacji mogliśmy usłyszeć o zakątkach Tatr, a także o urokach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Nie zabrakło też opowieści o historii Krakowa, Lublina czy o magicznej atmosferze Gdańska. Ta lekcja pokazała, jak wiele niezwykłych atrakcji czeka na odkrycie w Polsce i jak ważne jest pielęgnowanie wiedzy o naszym kraju.
Konkursy polonistyczne - zaczynamy "Modę na polski"
Drodzy Uczniowie! W pierwszym tygodniu po feriach będziemy mieli w szkole "Modę na polski" - już dziś chcemy Wam zaproponować udział w konkursach indywidualnych, a w lutym będziecie zaproszeni do polonistycznej klasowej zabawy. O szczegółach konkurencji klasowych opowiedzą Wam poloniści. Poniżej znajdziecie kilka informacji o konkursach, które proponujemy:
1) KOMIKS TO JEST TO - konkurs dla uczniów klas 4-5 polegający na zaprojektowaniu i wykonaniu komiksu pt. "Jeden dzień z życia drzewa" (wymagania: 7-8 slajdów na 1 str. formatu A4, wykonanie pracy własnoręczne - ołówkiem, kredkami, flamastrami, farbami);
2) LEKTURY NA PLAKAT - konkurs dla uczniów klas 6-8 polegający na stworzeniu plaktu do lektury obowiązkowej z etapu kl. 4-6 (wymagania: format A3, technika dowolna, obowiązkowe elementy - imię i nazwisko autora, tytuł, co najmniej 3 elementy graficzne związane z treścią książki).Wszystkie prace konkursowe powinny być wykonane i oddane uczącym Was polonistom do 19 lutego. Macie dużo czasu, by działać. Zachęcamy do udziału w konkursach polonistycznych - nagrody czekają!
Radosne wieści od wolontariuszy
Z ogromną przyjemnością informujemy, że grupa szkolnych wolontariuszy wspierana przez liczne grono nauczycieli zebrała w dzisiejszej akcji imponującą kwotę 12.322,31 zł oraz 10 pensów, 10 koron słoweńskich, 10 euro i 1 centa na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Cieszymy się, że nasze zaangażowanie i radość z pomagania przełożyły się na tak dużą sumę pieniędzy. Jesteśmy dumni z naszych uczniów - wolontariuszy! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć młodzież kwestującą dziś w pobliżu szkoły i na ulicach miasta. To był piękny dzień, w którym wydarzyło się wiele dobrego! Za rok też będziemy grali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
9
Zagramy dla WOŚP
W niedzielę 26 stycznia już po raz kolejny nasi uczniowie - wolontariusze będą uczestniczyć w zbiórce pieniędzy w ramach 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny rok z rzędu w gronie uczniów znaleźli się tacy, którzy chcą zrobić coś dla innych. W tym roku hasłem finału jest "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci" - wszystkie środki zebrane przez WOŚP będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego na oddziały onkologiczne i hematologiczne szpitali, hospicjów i zakładów patomorfologii dziecięcej. Nauczyciele będą wspierać uczniów - razem będziemy spacerować po ulicach naszego miasta od godz. 9.00 do 17.00. Od kilku lat zachęcamy Państwa do wsparcia naszych wolontariuszy - w tę niedzielę również można przyjść na spacer na ul. Budowlaną 2, gdzie na pewno będzie wolontariusz z puszką, do której można co nieco wrzucić. Do zobaczenia w niedzielę! Liczymy na wielkie serca Rodziców, opiekunów, uczniów i wszystkich sympatyków naszej szkoły...
Podsumowanie semestru w klasach 1-3
W piątek apele podsumowujące dokonania z I semestru mieli uczniowie klas 1-3. Dzieci były doceniane za swoje osiągnięcia, za dodatkowe działania na rzecz klasy i szkoły oraz za postęp w różnych dziedzinach. Pojawiły się także inne wyróżnienia - za bezinteresowną pomoc i uczynność w relacjach z rówieśnikami, za godną naśladowania postawę czy za zaangażowanie z prace wykonywane na zajęciach koła plastycznego i teatralnego. Dla wszystkich wyróżnionych uczniów były gromkie brawa i gratulacje od dyrekcji. Uczniowie klas 1-3 wiedzą, że - jeśli tylko się postarają - na koniec roku wszyscy będą mogli dołączyć do wyjątkowego grona wyjątkowych uczniów. Gratulacje dla tych, którzy w I semestrze odnieśli sukces na miarę swoich możliwości!
6
Nasi najlepsi
Z ogromną radością informujemy, że mamy w szkole 90-osobową drużynę uczniów z klas 4-8, którzy w I semestrze uzyskali średnią 4,75 i wyższą oraz mają bardzo dobre albo wzorowe zachowanie. Gratulujemy solidnej pracy! Mamy nadzieję, że na zakończenie roku szkolnego ta grupa będzie jeszcze liczniejsza. Wiadomo, z kogo można brać przykład!
Apele podsumowujące - kl. 4-8
Uczniowie klas 4-8 wzięli dziś udział w apelach podsumowujących pracę w I smestrze. Wychowawcy przygotowali listy uczniów, którzy zasługują na wyróżnienie. Odczytane zostały osoby, które w pierwszym półroczu osiągnęły bardzo dobre wyniki w nauce. Pani pedagog informowała wszystkich zgromadzonych o osiągnięciach koleżanek i kolegów zarówno w konkursach szkolnych, jak i pozaszkolnych oraz o osiągnięciach sportowych. Docenieni zostali także uczniowie podejmujący różnorodną aktywność spłeczną na rzecz klasy lub szkoły. W gronie wyróżnionych znaleźli się także uczniowie, u których wychowawcy zauważyli postęp w różnych dziedzinach. Pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki gratulował każdemu uczniowi, uczestnicy apelu nagradzali brawami swoje koleżanki i kolegów. Gratulujemy tym, którzy dziś zostali docenieni. Liczymy na to, że w końcu roku szkolnego grono to znacząco się powiększy!
11
Konkurs o powstaniu styczniowym
W 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego nasi uczniowie wzięli udział w nietypowym konkursie w Szkole Podstawowej nr 4. Przedstawiciele kilku mińskich szkół zmierzyli się z wiedzą o powstaniu. Grupy zostały przemieszane tak, aby każdy mógł się poznać oraz współpracować, nie rywalizować. Tym sposobem wygranym był przedstawiciel z każdej ze szkół. Najwięcej emocji wzbudziła ostatnia kategoria, w której uczniowie musieli wykazać się kreatywnością. Musieli zaprojektować i "uszyć" czarną suknię - taką, jaką zaczęły nosić w tamtym okresie kobiety na znak protestu przeciwko zaborcy i jako symbol żałoby po powstańcach. Na koniec, aby uczcić pamięć o bohaterach powstania, wspólnie z gospodarzami i panią wiceburmistrz Katarzyną Łaziuk uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku powstańców styczniowych.
4
Wycieczka pierwszaków do dżungli
W ostatnim tygodniu wszystkie pierwszaki wybrały się do Jungle Academy. To było kilka godzin wspaniałej przygody. Uczniowie wybawili się w sali jak w prawdziwej dżungli. Dodatkowo mieli też warsztaty edukacyjne, które przeniosły ich do Tybetu. Na zakończenie każda klasa zrobiła prace plastyczne. Był to dzień pełen wrażeń.
4
3c i 3d w Akademii Pana Kleksa
22 stycznia uczniowie klas 3c i 3d mieli okazję przenieść się w magiczny świat filmu, odwiedzając wystawę „Kleks. Magia kina” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. To niezwykłe miejsce pozwala odkryć tajemnice produkcji filmowych i poczuć się jak bohaterowie kinowych opowieści. Podczas wizyty uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach, poznali kulisy powstawania efektów specjalnych oraz mogli samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu filmowych scen. Wystawa wzbogaciła wiedzę dzieci o sztuce filmowej, rozwijając ich kreatywność i wyobraźnię. Wycieczka była pełna wrażeń i na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Kolędowe sukcesy
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczennic: Marysi Sulich z kl. 3c i Natalii Zagórskiej z kl. 4c, które pod opieką pani Marii Zagórskiej 21 stycznia wzięły udział w drugim etapie Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Pastuszkowie przybywajcie, Jemu wdzięcznie przygrywajcie”.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Do drugiego etapu zakwalifikowało się około setki uczniów z Warszawy i okolic. Dziewczynki wspaniale poradziły sobie, występując przed liczną publicznością zgromadzoną w warszawskiej szkole. Natalia zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu”, a Marysia pastorałkę „Od serca do ucha”, akompaniując sobie grą na wiolonczeli. Występ Marysi został nagrodzony wyróżnieniem w kategorii klas I-III.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Podsumowujemy I semestr
W ramach podsumowania pracy w I semestrze zapraszamy do obejrzenia galerii praz plastycznych wykonanych przez naszych uczniów. Rodzice mogą oglądać prace plastyczne podczas wizyty w szkole przy okazji spotkań trójstronnych - prace plastyczne uczniów z klas I-III wykonywane pod kierunkiem wychowawczyń klas oraz w świetlicy szkolnej są wywieszone na parterze, a prace uczniów klas IV-VIII są prezentowane na piętrze. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z pracami najmłodszych uczniów i zdjęć dzieł tworzonych w klasach starszych na lekcjach plastyki prowadzonych przez panią Katarzynę Milewską .
Archiwum Aktualności