• Październikowy numer "Na marginesie"

     • Uczniowie k.7-8 działający w ramach szkolnej redakcji przygotowali kolejny numer miesięcznika "Na marginesie". Tym razem do rąk czytelników trafia aż 28 stron o tym, co ważne, interesujące i aktualne w życiu uczniów. Zachęcamy do czytania! Link do gazetki znajduje się poniżej.

    • ZAPRASZAMY RODZICÓW na zebranie
     • ZAPRASZAMY RODZICÓW na zebranie

     • W najbliższy wtorek, 26 października zapraszamy rodziców na zebranie i dzień otwarty.

      Spotkania odbędą się według następującego harmonogramu:

      • godz. 17.00-17.30 - spotkania wychowawców kl. 1-3 z rodzicami - w wyznaczonych salach lekcyjnych;
      • godz. 17.30-19.00 - indywidualne rozmowy nauczycieli i wychowawców kl. 1-3 z rodzicami w wyznaczonych salach lekcyjnych;
      • godz. 17.00-17.30 - "Jak nie zwariować z nastolatkiem?" - prelekcja pedagoga szkolnego dla rodziców kl. 7 w sali gimnastycznej;
      • godz. 17.30-18.00 - spotkania wychowawców kl. 4-8 z rodzicami w wyznaczonych salach lekcyjnych;
      • godz. 18.00-20.00 - rozmowy indywidualne rodziców z nauczycielmai uczącymi w kl. 4-8 w wyznaczonych salach lekcyjnych.

      Wychowawcy prześlą Rodzicom przez dziennik elektroniczny szczegóły dotyczące spotkań. W szkole będą wywieszone informacje o tym, który nauczyciel czeka na Rodziców w której sali lekcyjnej.

      W czasie zebrania Rada Rodziców będzie zbierać pieniadze-cegiełki na zakup nowego SZTANDARU. 

      Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek na terenie szkoły, zedynfekcji rąk przy wejściu do budynku.

      ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

     • Piątoklasiści w Warszawie

     • Klasa 5b dwukrotnie w październiku wyjeżdżała na wycieczki do Warszawy.

      1 października oglądaliśmy film „Czarny młyn” powstały na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Druga nasza wizyta, razem z klasą 5a, to poznawanie legend warszawskich i miejsc z nimi związanych. Na spotkanie z legendami ruszyliśmy marszowym krokiem z placu Piłsudskiego. Dzisiaj już wszyscy wiemy, dlaczego nasza stolica nosi taką nazwę i od kiedy jest najważniejszym miastem w Polsce. Wsłuchując się w dźwięk hejnału z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, dowiedzieliśmy się, dlaczego rozbrzmiewa on  o godzinie  11.15. Na Rynku Starego Miasta mieliśmy serdeczne spotkanie z Syrenką i kataryniarzem, który przy akompaniamencie znienawidzonego przez pana Tomasza instrumentu, wyśpiewywał wspaniałe piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga. Szczęśliwie ulicą Krzywe Koło można już przejść spokojnie i w żadnej  piwnicy nie czai się okrutny Bazyliszek. Ciekawych anegdot słuchaliśmy z przyjemnością, a aktywne zwiedzanie i zdobyta wiedza na pewno zostaną w naszej pamięci na długo. Do zobaczenia, Warszawo! (tekst – pani Anna Matuszewska)

     • Kreatywni uczniowie

     • Ósmoklasiści zmagają się w lekturą "Pan Tadeusz" napisaną przez Adama Mickiewicza. Jednym z zadań klasy 8e było nauczenie się na pamięć Inwokacji i przygotowanie pięknej recytacji tego fragmentu roczynającego poemat. Wyznaczony termin okazał się za krótki, więc uczniowie w bardzo oryginalnej (i zaskakującej, i niespodziewanej) formie poprosili swoją polonistkę - panią Agnieszkę Kożuchowską - o przełożenie terminu recytacji. Poniżej można zapoznać się z poetycką prośbą. Swój cel uczniowie osiągnęli od razu. Prawdopodobnie inne klasy też będą w takiej sytuacji - można się inspirować. Autorką tekstu jest Martyna Kozłowska z 8e.

      Ósmoklasista łatwo nie ma,
      fizyka, matma, biologia, chemia...
      Pracuje każdy, jak tylko może - 
      różnie to bywa: raz lepiej, raz gorzej.
      I w tym tygodniu nauki niemało,
      a polski na piątkę zaliczyć by się chciało.
      Więc niechaj Panią nasz ciężki los wzrusza
      i przełoży Pani, choć na piątek, inwokację z "Pana Tadeusza". 

     • XIII Igrzyska Integracyjne

     • Dnia 21.10.21 odbyły się Igrzyska Integracyjne zorganizowane już po raz trzynasty przez zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie specjalne w naszej szkole we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim. W zmaganiach sportowych brali udział zaproszeni uczniowie z klas integracyjnych ze Szkół Podstawowych nr 1, nr 4 i nr 6 w Mińsku Mazowieckim, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz klasy 2c i 2d z naszej szkoły. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali medale za udział w Igrzyskach. Był to dzień pełen radości oraz uczenia się otwartości, współpracy i akceptacji. W wydarzeniu brali udział zaproszeni goście: z Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki pani Katarzyna Łaziuk i pani Bożena Macheta, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim pani Edyta Ludwiniak oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sulejówku pani Iwona Reszelska – Maćkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 pan Tomasz Ciechański. Wspomagała nas też grupa wolontariuszy z naszej szkoły, którym bardzo dziękuje za zaangażowanie.

     • Warszawska przygoda 8d i 8e

     • Dnia 20 października 2021r.uczniowie klasy 8d i 8e wraz z opiekunkami - p. A. Rycharską, p. R. Jasińską i p. K. Duczek odwiedzili Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i wzięli aktywny udział w lekcji poświęconej epopei narodowej pt. „PAN TADEUSZ”. Młodzież, po omówionej już lekturze, miała niecodzienną okazję wykazać się wiedzą i zdobytymi wiadomościami nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale również historii. Ciekawe eksponaty, obrazy  i opowieści pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć tematykę omawianej lektury. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Iluzji na warszawskiej Starówce. To interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń zarówno dla maluchów, jak i dorosłych. Rozbudza wyobraźnię, inspiruje, jednocześnie zachęcając do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Poza świetną rozrywką w pokojach luster, komnacie cieni czy ulubionym tunelu vortex, w Świecie Iluzji uczniowie mogli rozwiązać quiz edukacyjny, zatrzymać się przy interaktywnej ściance, pochylić się nad niezwykłymi cylindrami Kokichiego i w końcu poznać tajemnice skrywane przez galerię Einsteina. Każdy z młodych uczestników znalazł coś dla siebie. Zwieńczeniem wycieczki był wspólny spacer po Warszawskiej Starówce.

     • Oktawia Gorzeńska szkoliła nauczycieli

     • 19 października nauczyciele z naszej szkoły mieli przyjmeność uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez panią Oktawię Gorzeńską. Nasz gość to znana w całej Polsce edukatorka, ekspertka zmiany, innowacyjności i przywództwa. Kierowała gimnazjum w Gdyni, które otrzymało tytuł "Szkoły z mocą zmieniania świata". Tworzyła od podstaw 17 LO w Gdyni i ZSO 8 w Gdyni - pierwszą w Europie Centralnej Flagową Szkołę Microsoft.  Jest współinicjatorką ruchu #wiosnaedukacji, Projektu Społecznego Nauczycieli lekcjewsieci.pl oraz platformy EduLab. Poza tym  zasiada w radzie programowej projektu "Szkoła dla innowatora". Do nas przyjechała z warsztatami na temat angażującego ucznia warsztatu pracy nauczyciela. Było bardzo intensywnie, twórczo i inspirująco. Takie spotkania pokazują, że tworzymy silną i kreatywną ekipę, wciąż się rozwijamy i uczymy czegoś nowego, a także potrafimy czerpać od siebie wzajemnie energię do zmieniania szkoły w miejsce przyjazne i budujące kompetencje uczniów. Dziękujemy za to spotkanie!

     • Integracja 7d na sportowo

     • W  poniedziałek  18.10  uczniowie klasy 7d  wraz  z  wychowawczynią  Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką  oraz  nauczycielem wychowania fizycznego  Marcinem Sokołowskim  wybrali  się  na  sportową  integrację. Uczniowie i uczennice  mieli  szansę  poprowadzić quada  pod  czujnym okiem instruktora, sprawdzić  swoją siłę  na  ściance  wspinaczkowej, zmierzyć  się  z  wysokością  i  prędkością  podczas  zjazdu  na  tyrolce  oraz  poćwiczyć  celność  strzelając  z  łuku. Wszyscy  wykazali  bardzo  duże  zaangażowanie  i  zainteresowanie. Dodatkową  atrakcją  była  niepisana rywalizacja  grupy  dziewcząt  z  grupą  chłopców. 

      Po  sportowych zmaganiach  zasiedliśmy  razem  przy  ognisku. 

      Integracyjne  spotkanie zakończył  wspólny  taniec  "belgijki" i "kaczuszek"  zainicjowany  przez  uczennice z 7d. 

     • Słodkie obchody Dnia Patrona

     • 18 października odbyły się szkolne obchody Dnia Patrona szkoły przygotowane przez klasę 7c. Od rana uczniowie ubrani na galowo mogli oglądać na górnym korytarzu prezentację multimedialną o papieżu Polaku oraz podziwiać piękną żółto-białą dekorację. W jej centrum znajdował się wyeksponowany obraz świętego Jana Pawła II. Głównym punktem obchodów był quiz o Patronie, w którym można było wygrać papieską kremówkę. Na długich przerwach chętni uczniowie ustawiali się przy stanowisku uczniów z klasy 7c, by odpowiedzieć na pytanie i zdobyć słodkość kojarzoną z rodzinnym miastem Patrona naszej szkoły. W quizie brali udział zarówno starsi uczniowie, dzieci z kl. 0-3, ale także dorośli. Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły także wykazali się znajomością dziejów naszego Patrona i mogli cieszyć się odrobiną słodyczy w wadowickim wydaniu. (tekst – pani Agnieszka Nowak)

    • Przed nami obchody DNIA PATRONA
     • Przed nami obchody DNIA PATRONA

     • W poniedziałek 18 października będziemy świętowali Dzień Patrona naszej szkoły. Żeby podkreślić ważność tego dnia dla szkolnej społeczności, wszyscy ubierzemy się na galowo. Klasa 7c wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Nowak przygotowuje dla uczniów niespodziankę – ale taką, do której trzeba się przygotować… Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Patronie (oddzielny plik dla uczniów młodszych i oddzielny dla uczniów kl. 4-8, nauczycieli i pracowników szkoły). O Janie Pawle II warto wiedzieć jak najwięcej, a 18 października na pewno będzie okazja do pochwalenia się wiedzą.

      Materialy-pomocnicze-do-quizu-o-patronie-szkoly-dla-klas-0-3.pdf

      Materialy_pomocnicze_dla_klas_4-8_i_n-li.pdf​​​​​​​​​​​​​​

     • Pokaz samobrony w 1d

     • Dnia 8 października 2021 roku uczniowie z klasy I D uczestniczyli w pokazie samoobrony. Dzieci poznały podstawowe chwyty obronne oraz dowiedziały się, w jaki sposób należy właściwie reagować w sytuacji zagrożenia. Uczniowie wykazali się dużą zwinnością i zaangażowaniem. Podczas pokazu uśmiech gościł na twarzach wszystkich dzieci, które bawiły się znakomicie. Dziękujemy serdecznie rodzicom za zorganizowanie wspaniałej niespodzianki dla naszych najmłodszych.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 15 października świętowali i nauczyciele, i uczniowie.

      W piątek 15 października obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. 8d i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla swoich nauczycieli kilka sympatycznych niespodzianek. Górny korytarz został ozdobiny - pojawiły się życzenia, uczniowie przygotowali też słodki poczęstunek dla swoich belfrów, każdy nauczyciel otrzymał życzenia w postaci krzyżówki zaprojektowanej przez młodzież. Dziękujemy!

     • "Like dla poprawnej polszczyzny"

     • W ramach szkolnej aktywności w Ogólnopolskiej Kampanii ”Like dla poprawnej polszczyzny” uczniowie wykonywali plakaty promujące akcję. Spośród wszystkich prac Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców. Najlepsze plakaty wykonali: Nikola Subocz, Karmen Kurowska, Julia Szczepańska, Martyna Kucińska, Sebastian Korga, Piotr Smoliński, Zuzanna Otrębska, Łucja Czyżewska, Helena Kulma, Weronika Kruk, Karol Krasnodębski. Plakaty wykonane przez tych uczniów będą reprezentowały naszą szkołę na etapie ogólnopolskim. Autorom zwycięskich  prac serdecznie gratulujemy! Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się do działań w ramach całorocznego projektu skupiającego się na poprawności polonistycznej.

     • Konkurs na logo samorządu szkolnego

     • Zarząd Samorządu Uczniowskiego został powołany, ale brakuje nam jeszcze oryginalnego loga. Masz jakiś pomysł, wizję? Podziel się z nami i wykonaj pracę, nagrody czekają! Szczegóły w załączonym regulaminie. Konkurs trwa do 3 listopada 2021r. Prace składamy u opiekuna SU pani Eweliny Frankiewicz.

      Regulamin_konkursu_na_logo_SU.pdf​​​​​​​

     • PODAJ ŁAPĘ - pomagamy mińskim bezdomniakom

     • Serdecznie zapraszamy do wsparcia zbiórki organizowanej przez nasze szkolne koło wolontariatu i samorząd uczniowski - Podaj łapę! Tym razem pomagamy mińskim bezdomniakom: kociakom i psiakom. Zachęcamy do udziału, zbieramy karmę, obroże, smycze i miski. Niezbędne rzeczy dostarczamy do gabinetu pedagoga lub sali nr 9. Akcja trwa przez cały październik. Uczniowie, liczymy na Was!

     • 7d z wizytą w MBP

     • Uczniowie klasy 7d  wraz  z  wychowawczynią  wybrali  się  07.10  na  zwiedzanie  wystawy  "Projekt 600 - impresje  malarskie" zorganizowanej przez Muzeum Ziemi  Mińskiej. Uczniowie mieli  możliwość  podziwiać  prace  mińskich artystów stworzone na urodziny miasta. 

      Dzięki uprzejmości  pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej  mieliśmy  również  możliwość  zapoznać  się  ze  zbiorami  bibliotecznymi  i  poznać  zasady  korzystania  z  wypożyczalni  czy  czytelni  oferujących  materiały dla młodzieży. 

    • Zachęcamy do głosowania na obywatelskie projekty
     • Zachęcamy do głosowania na obywatelskie projekty

     • Zaqchęcamy do głosowania na projekt nr 1 zgłoszony w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Projekt zakłada wybudowanie szatni z prawdziwego zdarzenia z węzłem sanitarnym przy boisku przy Budowalnej (po sąsiedzku z naszą szkołą). Realizacja tego projektu z pewnością poprawi jakość i komfort zawodników i amatorów sportu. Głosować można jeszcze do 17 października na stronie:


     • Uczniowie (młodsi i starsi) na pokazie sów

     • W dniach 7, 8 i 11 października uczniowie niektórych klas z naszej szkoły (1a, 1d, 3c i 7b) oraz  zerówkowicze wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody – był to pokaz sów. W sali teatralnej zagościły 4 gatunki tych ptasich drapieżników – puchacz afrykański, puchacz zwyczajny, uszatka i pućka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak sowy widzą, czym różnią się oczy u poszczególnych gatunków sów, dlaczego te ptaki mają zakrzywione dzioby, gdzie znajduje się nos oraz uszy. Wyjaśnione zostało też to, dlaczego sowy mogą obracać głowę o 270 stopni. Wszyscy dowiedzieli się także, co sowy jedzą, kiedy mają okres lęgowy i czym charakteryzują się ich skrzydła. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania mógł sowę pogłaskać, a nawet (po założeniu skórzanej rękawicy ochronnej) potrzymać jedną z sów. Spotkanie wywołało mnóstwo emocji. Było to zdecydowanie niecodzienne doświadczenie, zwłaszcza że w Polsce występuje tylko 11 gatunków tych tajemniczych ptaków, które chyba nieprzypadkowo są symbolem mądrości.

     • Komiksowe dzieła czwartoklasistów

     • Uczniowie klas IVa i IVb po omówieniu na lekcjach języka polskiego lektury “Kajko i Kokosz. Szkoła latania” wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności językowe, aby wykonać własne projekty komiksów opowiadających o bohaterach: Kajku i Kokoszu. Dzieci wybierały temat swojego komiksu, same wymyślały teksty, rysowały, wypełniały komiksowe chmurki.  Poniżej znajdują się zdjęcia gotowych komiksów. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielce pracowitości i pomysłowości!

    • 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego
     • 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W tym roku hasło przewodnie brzmi “Zdrowie psychiczne w nierównym świecie“. Według WHO zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Każdy z nas ma prawo do tego, aby odczuwać kryzys, nie radzić sobie z problemem, jednak to co najważniejsze to wiedza jak, kiedy i gdzie szukać pomocy, aby nie rozwinęło się u nas poważne zaburzenie psychiczne lub choroba.  Dlatego jeżeli przez dłużej niż dwa tygodnie towarzyszy Ci poczucie smutku i cierpienia, nie potrafisz sam poradzić sobie ze swoimi odczuciami lub ograniczasz swoje działania ze względu na strach i lęk, brak wiary w siebie i swoje umiejętności to warto skontaktować się z psychoterapeutą i poszukać dla siebie rozwiązania. Bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć. Poniżej załączam poradniki dla młodzieży i dorosłych dotyczące nastoletniej depresji.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • szkola@sp3mm.pl
   • (+48) 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych