• 7d z wizytą w MBP

     • Uczniowie klasy 7d  wraz  z  wychowawczynią  wybrali  się  07.10  na  zwiedzanie  wystawy  "Projekt 600 - impresje  malarskie" zorganizowanej przez Muzeum Ziemi  Mińskiej. Uczniowie mieli  możliwość  podziwiać  prace  mińskich artystów stworzone na urodziny miasta. 

      Dzięki uprzejmości  pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej  mieliśmy  również  możliwość  zapoznać  się  ze  zbiorami  bibliotecznymi  i  poznać  zasady  korzystania  z  wypożyczalni  czy  czytelni  oferujących  materiały dla młodzieży. 

    • Zachęcamy do głosowania na obywatelskie projekty
     • Zachęcamy do głosowania na obywatelskie projekty

     • Zaqchęcamy do głosowania na projekt nr 1 zgłoszony w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Projekt zakłada wybudowanie szatni z prawdziwego zdarzenia z węzłem sanitarnym przy boisku przy Budowalnej (po sąsiedzku z naszą szkołą). Realizacja tego projektu z pewnością poprawi jakość i komfort zawodników i amatorów sportu. Głosować można jeszcze do 17 października na stronie:


     • Uczniowie (młodsi i starsi) na pokazie sów

     • W dniach 7, 8 i 11 października uczniowie niektórych klas z naszej szkoły (1a, 1d, 3c i 7b) oraz  zerówkowicze wzięli udział w niezwykłej lekcji przyrody – był to pokaz sów. W sali teatralnej zagościły 4 gatunki tych ptasich drapieżników – puchacz afrykański, puchacz zwyczajny, uszatka i pućka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak sowy widzą, czym różnią się oczy u poszczególnych gatunków sów, dlaczego te ptaki mają zakrzywione dzioby, gdzie znajduje się nos oraz uszy. Wyjaśnione zostało też to, dlaczego sowy mogą obracać głowę o 270 stopni. Wszyscy dowiedzieli się także, co sowy jedzą, kiedy mają okres lęgowy i czym charakteryzują się ich skrzydła. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania mógł sowę pogłaskać, a nawet (po założeniu skórzanej rękawicy ochronnej) potrzymać jedną z sów. Spotkanie wywołało mnóstwo emocji. Było to zdecydowanie niecodzienne doświadczenie, zwłaszcza że w Polsce występuje tylko 11 gatunków tych tajemniczych ptaków, które chyba nieprzypadkowo są symbolem mądrości.

     • Komiksowe dzieła czwartoklasistów

     • Uczniowie klas IVa i IVb po omówieniu na lekcjach języka polskiego lektury “Kajko i Kokosz. Szkoła latania” wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności językowe, aby wykonać własne projekty komiksów opowiadających o bohaterach: Kajku i Kokoszu. Dzieci wybierały temat swojego komiksu, same wymyślały teksty, rysowały, wypełniały komiksowe chmurki.  Poniżej znajdują się zdjęcia gotowych komiksów. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielce pracowitości i pomysłowości!

    • 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego
     • 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego

     • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W tym roku hasło przewodnie brzmi “Zdrowie psychiczne w nierównym świecie“. Według WHO zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Każdy z nas ma prawo do tego, aby odczuwać kryzys, nie radzić sobie z problemem, jednak to co najważniejsze to wiedza jak, kiedy i gdzie szukać pomocy, aby nie rozwinęło się u nas poważne zaburzenie psychiczne lub choroba.  Dlatego jeżeli przez dłużej niż dwa tygodnie towarzyszy Ci poczucie smutku i cierpienia, nie potrafisz sam poradzić sobie ze swoimi odczuciami lub ograniczasz swoje działania ze względu na strach i lęk, brak wiary w siebie i swoje umiejętności to warto skontaktować się z psychoterapeutą i poszukać dla siebie rozwiązania. Bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć. Poniżej załączam poradniki dla młodzieży i dorosłych dotyczące nastoletniej depresji.

     • Spotkanie inauguracyjne Międzyszkolnej Inicjatywy Samorządowej

     • W piątek 8 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym, warsztatowe spotkanie inaugurujące pracę Międzyszkolnej Inicjatywy Samorządowej. Miejscem spotkania było centrum młodzieżowe -Międzyczas, mieszczące się w Pałacu Dernałowiczów. Na miejscu pojawili się uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych. Nie mogło na nim zabraknąć przedstawicieli Zarządu Samorządu Uczniowskiego z naszej trójki! Podczas spotkania poruszono wiele kwestii dotyczących planów i projektów na najbliższe wspólne działania samorządów uczniowskich w Mińsku. Przed nami więc sporo wyzwań i pomysłów do realizacji. Miejcie oczy szeroko otwarte, będzie się działo!

     • Pewnego razu w GOSPODARSTWIE NA KOŃCU WSI

     • W piękny słoneczny piątek klasy 1a,1b,1c odwiedziły ‘Gospodarstwo na KOŃcu  wsi”. Dzieci uczestniczyły w warsztatach rękodzieła – malowały na szkle. Obejrzały zwierzęta gospodarskie oraz dowiedziały się, jak o nie dbać. Poznały pana pszczelarza, który opowiedział o tym, jak ważne dla naszego środowiska są pszczoły. Uczniowie mogli również spróbować pyłku pszczelego, który zresztą bardzo im zasmakował. Był też czas na swobodne zabawy na ogromnym placu zabaw oraz ognisko z pysznymi kiełbaskami.

     • Koło teatralne w cyrku? Dlaczego nie!

     • Uczniowie koła teatralnego prowadzonego przez panią Martę Woźnicę wybrali się do cyrku, gdyż w najbliższym czasie mają zamiar wystawić przedstawienie “Cyrk”. Grupa małych aktorów stwierdziła, że najlepszą inspiracją będzie prawdziwy spektakl cyrkowy. Zobaczyli mnóstwo atrakcji: akrobacje, iluzje, kabaret, a także poczuli dreszczyk adrenaliny podczas oglądania motocrossowców. Teraz z niecierpliwością czekają, aby mogli sami wystąpić przed publicznością.

     • Dzień Chłopaka w młodszych klasach

     • Ostatni dzień września to święto chłopców. Dziewczynki z naszej szkoły nie zapomniały o swoich kolegach. Tego dnia we wszystkich klasach młodszych przygotowano wiele atrakcji, by umilić czas naszym małym mężczyznom. Były wąsy, muszki, pizza, a nawet lekcja samoobrony. Tego dnia chłopcy na pewno się nie  nudzili!

     • Zerówkowicze na spektaklu

     • Oddziały zerowe z naszej szkoły wybrały się do mińskiego Kina Muza na spektakl “Jaś i Mąłgosia” wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji. Po obejrzeniu przedstawienia przyszedł czas na drugie śniadanie na świeżym powietrzu i obserwacje zmieniającej się jesiennej przyrody. Dodatkowo, podczas spaceru, nasi zerówkowicze rozwijali umiejętność bezpiecznego poruszania się ulicami miasta.

     • Siódmoklasiści poznali uroki Podlasia

     • Uczniowie klas 7b i 7c wraz z wychowawczyniami – Agnieszką Kożuchowską i Agnieszką Nowak oraz z panem Marcinem Sokołowskim 7-8 października pojechali na Podlasie. Piękna złota polska jesień sprzyjała zwiedzaniu. Siódmoklasiści byli w Tykocinie, gdzie obejrzeli wnętrze synagogi i posłuchali o historii tykocińskiej ludności żydowskiej. Podziwiali też piękny barokowy kościół i drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce (po warszawskiej Kolumnie Zygmunta), czyli pomnik Stefana Czarnieckiego stojący na tykocińskim rynku. Kolejnym punktem wyprawy był Supraśl – tam uczniowie zwiedzili dwie cerkwie prawosławne, podziwiali ikony zgromadzone w bardzo klimatycznym Muzeum Ikon i dowiedzieli się, jak ikony powstają. Wiele emocji wzbudziło Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, w którym każdy uczestnik wycieczki nie tylko zobaczył, jak w dawnych czasach z pulpy powstawał papier czerpany, ale także każdy mógł w tradycyjny sposób wydrukować dla siebie jedną stronę z księgi z 1569r. – Ewangelii Pouczającej. Każdy też własnoręcznie wykonał sobie zakładkę do książki. Drugiego dnia siódmoklasiści odwiedzili stolicę Podlasia – Białystok. W Muzeum Historycznym obejrzeli m.in. makietę ukazującą początki miasta oraz wnętrza przedwojennej białostockiej kamienicy. Później uczniowie wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej przez Centrum Zamenhoffa. Następnie zwiedzili Pałac Branickich i znajdujące się w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz podziemia pałacu. W ciągu obu dni przepiękna słoneczna pogoda zachęcała do spacerów, do zabaw na dworze, do rzucania jesiennymi kolorowymi liśćmi. Wieczorna integracja poprowadzona przez panią Nowak okazała się nie tylko czasem wspólnej zabawy, ale też dała wszystkim możliwość lepszego poznania się nawzajem. Po tak długiej przerwie spowodowanej koronawirusem powrót do wyjazdów na wycieczki klasowe był bardzo dobrze oceniony zarówno przez uczniów, jak i opiekunów.​​​​​​​

    • Sukces biegaczek
     • Sukces biegaczek

     • W dniu 5 października na stadionie MOSiR przy ul. Sportowej i przyległych mu  terenach leśnych odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Bardzo dobrze spisała się nasza sztafeta damska, zajmując 3 miejsce. W składzie drużyny wystąpiły: Anna Szylberg 8a, Maja Markiewicz 7d, Weronika Wójcik 8c,  Michalina  Gąsior 8c,  Weronika Kruk 8c, Martyna Kopacz 8c i Zuzia Obrębska 8c. Gratulacje!

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielkim szkolnym wydarzeniu pod hasłem XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Całą akcję poprzedziły przygotowania, w trakcie których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia poprzez zabawy oraz pisemne sprawdzanie wiedzy. Sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” odbyło się 1 października w dwóch formach – w klasie, gdzie uczniowie pisali egzamin z tabliczki mnożenia  i w szkole  – w trakcie przerw uczniowie odpowiadali ustnie. Był to wyjątkowy dzień dla niektórych uczniów, ponieważ mieli możliwość stać się egzaminatorami i sprawdzić wiedzę z tabliczki mnożenia starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych. W swoje role wcielili się zupełnie na poważnie i wywiązali się z nich celująco! Wszyscy uczniowie, którzy zdali pisemny egzamin z tabliczki mnożenia uzyskali Certyfikat pomyślnie zdanego egzaminu i uzyskali tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Każdy celująco zdany ustny egzamin w trakcie przerw komisja egzaminacyjna nagradzała słodkościami. Uczniowie mieli także możliwość rozwiązywania wielu zagadek matematycznych oraz wzięli udział w tzw. stacji zadaniowej. Akcję rozsławialiśmy również w szkolnej świetlicy, gdzie uczniowie bawili się tabliczką mnożenia, rozwiązywali zagadki oraz zapukaliśmy gościnnie do klasy IIIc.Był to dzień pełen dobrej zabawy oraz wzajemnej zdrowej rywalizacji. Stwarzał możliwość budowania pozytywnych relacji koleżeńskich, integracji zespołu klasowego oraz promował uczniów zdolnych.Koordynatorkami tego wydarzenia były panie z katedry matematycznej – Renata Jasińska, Anna Redosz i Joanna Sułek.

     • Nasi uczniowie wystąpili podczas VII Dni Kultury Żydowskiej

     • 2 października podczas spaceru historycznego zostały upamiętnione cztery miejsca w naszym mieście związane ze społecznością żydowską – obecną tu do II wojny światowej i współtworzącą kulturę Mińska Mazowieckiego przez wieki. Zostały odsłonięte cztery pamiątkowe symboliczne tablice wmurowane w mińskie ulice przypominające o miejscach, gdzie kiedyś był cmentarz żydowski, jesziwa, getto i synagoga. Tablica przy ulicy Kazikowskiego upamiętnia cmentarz i przedstawia symbol złamanego drzewa. Na tablicy umieszczonej na granicy mińskiego getta widnieje gwiazda Dawida ze splątanych korzeni. Przy jesziwie (czyli szkole) zaprezentowano symbol pieprzu na znak ostrych dyskusji, jakie tu toczono, a przy dawnej Karczewskiej (dziś Piłsudskiego), gdzie stała synagoga – na tablicy widnieje owoc granatu, bo ma 613 pestek tak, jak Żydzi mieli w Torze 613 przykazań. Pięknej i przemyślanej symbolice towarzyszyły etiudy teatralne wykonane przez uczniów i absolwentów naszej szkoły. Jesteśmy bardzo dumni, że nasi uczniowie włączyli się w ten projekt społeczny.

    • Ósmoklasiści na "METRZE"
     • Ósmoklasiści na "METRZE"

     • 1 października 8c wybrała się do Teatru Studio Buffo na spektakl “Metro”. Kolejne pokolenie obejrzało muzyczno-taneczną produkcję Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Musical “Metro” miał premierę polską w 1991 roku w Teatrze Dramatycznym, a rok później został pokazany na Broadway’u. Od ponad dwudziestu lat spektakl grany jest w Teatrze Studio Buffo i obejrzało go już grubo ponad 2 miliony widzów. Od piątku do tej grupy widzów dołączyli wychowankowie pani Joanny Sułek. Ósmoklasiści gromko oklaskiwali młodych wykonawców i wracali zauroczeni teatrem, jakiego wcześniej nie widzieli.

    • WRZOSOWA TRÓJKA
     • WRZOSOWA TRÓJKA

     • Nasza szkoła wzięła udział w akcji “Elektrograty za kwiaty” zorganizowanej przez Castoramę. 24 września społeczność szkolna zebrała kilka kilogramów baterii oraz duże pudło kabli, bardzo starych telefonów i drobnego sprzętu AGD. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wymieniliśmy na kilkadziesiąt doniczek wrzosów. Efektem udziału naszej szkoły w akcji promującej ochronę środowiska naturalnego i kształtującej świadomość ekologiczną współczesnego obywatela jest zjawiskowa „trójka wrzosowa”.

       

    • INNOWACYJNA WYCIECZKA 8c
     • INNOWACYJNA WYCIECZKA 8c

     • Klasa 8c wraz z wychowawczynią p. Joanną Sułek i współwychowawczynią p. Izabelą Saganowską spędziła dwa piękne, słoneczne, jesienne dni 29-30 września w Toruniu na wycieczce zorganizowanej w ramach projektu “Szkoła dla innowatora”. Pierwszym punktem projektowej wycieczki były odwiedziny w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Spotkaliśmy się tam z pracownikami firmy BrainTech, którzy opowiadali nam i pokazywali działania interfejsu mózg-komputer (BCI). Weronika z naszej klasy na naszych oczach sterowała komputerem za pomocą myśli. Rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji, która podobno za kilkanaście lat będzie mądrzejsza od człowieka i technologiach przyszłości, dzięki którym niemal każdy pomysł może nabrać realnych kształtów. Potem ze sfery przyszłości przenieśliśmy się do równie ciekawej przeszłości, po której oprowadzał nas… Krzyżak. Razem z przebranym w strój historyczny przewodnikiem poznawaliśmy Toruń i jego piękne zabytki. Byliśmy w Domu Kopernika, sprawdzaliśmy swoją moralność przy Krzywej Wieży, podziwialiśmy średniowieczny Ratusz Staromiejski, ruiny zamku krzyżackiego, a na koniec trochę… popierniczyliśmy, czyli wypiekaliśmy pierniki. Jeszcze tego samego dnia wybraliśmy się na wieczorny pokaz świecącej różnymi kolorami i grającej fontanny. Drugi dzień to eksperymenty na Interaktywnej Wystawie Geodium oraz zwiedzanie Torunia poza ścisłym centrum. Podziwialiśmy miasto z punktu widokowego, widzieliśmy czaplę siwa w rezerwacie przyrody, oglądaliśmy kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, największy tor żużlowy w Polsce i powstające muzeum Pamięć i Tożsamość. I przy tych wszystkich atrakcjach znaleźliśmy jeszcze czas na słodkie świętowanie Dnia Chłopaka, wieczorne odtańczenie “Belgijki” przed hotelem i wspólną dobrą zabawę. To były dwa dni pełne wrażeń.

      Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku i zdjęć:

      https://drive.google.com/file/d/10x1scD8P4H_SEuQvKO51z5nCJNMJzWRO/view?usp=sharing

     • DZIEŃ CHŁOPAKA

     • W wielu klasach chłopcy świętowali dziś Dzień Chłopaka. Było to możliwe, dzięki ich koleżankom z klas. Dziewczyny postarały się, by miło zaskoczyć czymś swoich kolegów. W niektórych klasach były czekolady dla chłopców i wspólna pizza, w innych dziewczyny same upiekły babeczki, przygotowały życzenia z formie dobrych wróżb i  kupiły im balony. Kolejni chłopcy otrzymali dziś szczęśliwe długopisy i lizaki. Każda okazja do wspólnego świętowania jest dobra, zwłaszcza że świadczy o wzajemnej sympatii i potrzebie integracji w klasach!

     • Integracja w krainie alpak

     • W piękne, słoneczne popołudnie uczniowie 2d i 3a integrowali się w Akacjowym Zakątku. Atrakcji było co niemiara. Dzieci mogły spróbować wiejskiego życia: doiły sztuczną krowę, uczestniczyły w przejażdżce traktorem do pobliskiego lasu, uczyły się prać na tarze. Spotkanie ze zwierzętami: królikami, kurami, kozami, danielami było dla nich ogromnym przeżyciem. Główną atrakcją było poznanie alpak i możliwość karmienia ich marchewką. Zwieńczeniem naszej wycieczki było posilenie się kiełbaską z ogniska i pysznym, domowym ciastem. To był niezapomniany dzień!

     • Dzień Jabłka w zerówce

     • We wtorek w naszej klasie zapachniało sadem… A to za sprawą Dnia Jabłka, który obchodzili zerówkowicze. Tego dnia wszyscy byli ubrani zgodnie z kolorystyką tego owocu: na czerwono, żółto i zielono. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, z czego zbudowany jest owoc, jak wygląda jego skórka w obiektywie mikroskopu oraz jakie są jego odmiany, dlaczego jabłka brązowieją i kiedy kwitną. Zerówkowicze wykonali prace plastyczne przestrzenne jabłko i “kompot jabłkowy”. Na koniec zajadali się pysznymi kolorowymi owocami.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • szkola@sp3mm.pl
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych