• II edycja akcji Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów

     • Grupa 0B z oddziału przedszkolnego wykonała laurki dla strażaków i leśników w ramach akcji CAŁA POLSKA MALUJE GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKÓW LASÓW zorganizowanej przez Strażników Lasów. Jest to akcja, która na celu ma skupić uwagę wokół problemu pożarów leśnych i podziękować Strażnikom Lasów, czyli strażakom i leśnikom, którzy na co dzień chronią nasze polskie lasy przed pożarami.

     • Obudziliśmy dziś wiosnę!

     • Z ogromną radością informujemy, że dzieciom z klas 0-3 udało się obudzić wiosnę! Jest już z nami! Prosimy, aby nie przejmować się, jeśli troszkę popada deszcz - tak musi być. Dzieci umówiły się z Panią Wiosną na małe podlewanie. Następnie przyjdzie ocieplenie i będziemy rozpieszczani promieniami słońca. 

      Wszystkim życzymy dobrych wiosennych dni i oczywiście pogody ducha!

     • Dzień Patrona Irlandii w SP3 – głosujcie na NASZE zdjęcie na Facebook

     • Dzień 17 marca w naszej szkole tradycyjnie poświęcony jest postaci świętego Patryka – patrona
      Irlandii. Uczniowie przychodzą do szkoły w ubraniach w zielonej kolorystyce, nawiązując do kultury i
      krajobrazu tej zielonej wyspy. Na lekcjach języka angielskiego nauczyciele przypominają postać
      patrona Irlandii. Poprzez gry i zabawy uczniowie poznają słownictwo, symbole oraz historię i kulturę
      Irlandii.
      Obchody dnia Świętego Patryka upamiętniamy zdjęciem „na zielono”. W tym roku ze swoim zdjęciem przystąpiliśmy do organizowanego przez Centrum Edukacyjne EduExpert w Mińsku Mazowieckim konkursu GREEN CHALLENGE. Zachęcamy do głosowania na nasze zdjęcie na Facebooku. Głosowanie
      kończy się 31 marca 2023 r. Dla szkoły, która otrzyma najwięcej polubień, przewidziano atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów konkursu.

      Kliknij w link i zagłosuj:

      https://www.facebook.com/people/EduExpert/100084885008750/

     • Skąd się bierze czekolada?

     • W piątek 17 marca po raz kolejny odwiedził nas podróżnik pan Paweł Szustakiewicz. Tym razem zgłębialiśmy bardzo apetyczny temat: „Kakao, czyli skąd pochodzi czekolada”. Przenieśliśmy się do świątyni króla AhCacao w Tikal, na plantację kakao w Hondurasie i do manufaktury czekolady w Gwatemali. Wiemy już, że słowo kakao w języku mieszkańców Ameryki Łacińskiej oznacza „gorzką wodę”. Wiemy też, jak na zjedzenie kakao zareagują nasze psy lub koty. Dziękujemy Urzędowi Miasta Mińsk Mazowiecki za sfinansowanie przedsięwzięcia i nie możemy się doczekać następnego spotkania.

     • Piątoklasiści w Muzeum Narodowym

     • W czwartek klasy 5a i 5b pojechały do Muzeum Narodowego, by wziąć udział w lekcjach muzealnych pt. „Świat mitów” oraz „W demokratycznych Atenach” w Galerii Sztuki Starożytnej. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę. Odczytywali alegorie i symbole związane z mitami. Mieli możliwość zobaczyć mumie egipskie (ludzkie i zwierzęce) oraz sarkofagi, portrety grobowe, części architektury grobowej i świątynnej (kolumny, „Ślepe Wrota”), tabliczki z pismem klinowym, elementy uzbrojenia, monety, rzeźby, antyczne szkło i ceramikę, mozaikę. Oglądali także inskrypcje w różnych językach starożytnych.

     • Dylematy Sokratesa (w kl. 6b)

     • Filozofia to brzmi dumnie. Uczniowie kl. 6b na lekcji polskiego poprowadzonej przez panią Izabellę Kożuchowską próbowali rozwikłać dylematy Sokratesa. Jeden z uczniów wcielił się w postać filozofa i rozpoczął lekcję stwierdzeniem: wiem, że nic nie wiem. Podchodząc do wcześniej połączonych grup, zachęcał pytaniami do dyskusji. Szóstoklasiści rozważali: czy możemy zrozumieć dobro bez zła?, czy życie ma cel?, jaki jest sekret bycia szczęśliwym?, czy jesteśmy z natury dobrzy czy źli? Przemyślenia były bardzo intrygujące i wyzwalały wiele emocji. Pomocna okazała się wcześniejsza debata: „Czy we współczesnym świecie człowiek człowiekowi wilkiem, czy może wręcz odwrotnie?” Uczniowie wówczas próbowali swoich sił w rolach marszałka, sekretarza, członków jury. Wyrażali swoje zdanie za i przeciw wobec postawionego pytania. Dzisiaj „nasz” Sokrates swoje rozmowy podsumował słowami: „Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy”. Można by powiedzieć, że znamy już prawie wszystkie rzeczy, jakie dawniej „nie śniły się” filozofom, ale pozostało jeszcze dużo tajemnic do odkrycia.

     • W poszukiwaniu wiosny

     • Uczniowie klasy 1d stęsknieni za promieniami słońca wyruszyli na poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Spacerując alejkami parku, wypatrywali gniazd ptaków w konarach drzew i słuchali ich śpiewu. Ponadto podziwiali z bliska nabrzmiałe pąki pojawiające się na drzewach i krzewach. Z pewnością największe wrażenia na uczniach wywarły napotkane kwiaty: przebiśniegi i krokusy.

     • Nasi mistrzowie!

     • Drużyna chłopców klas starszych obroniła tytuł Mistrza Powiatu w Koszykówce, wygrywając w finałowym turnieju z SP4 55:10 oraz w finale z SP1 70:40, tym samym kwalifikując się do zawodów regionalnych, których będziemy gospodarzami. Wielkie brawa dla naszej reprezentacji i jej trenera, pana Marcina Sokołowskiego.

      Wystąpiliśmy w składzie (od lewej): Marcin Sokołowski (trener) Mikołaj Rola, Jeremi Jaworski, Piotr Smoliński, Marcel Mikucewicz, kolega chłopaków asystent trenera - Jakub Parol, Jurek Trojanowski, Maciej Kożuchowski, Miłosz Ołtarzewski, Marek Bobryk. 

     • Spotkanie z autorką książek

     • W środę 15 marca klasy: 1a oraz 2d uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Dzieci odwiedziła mama Marty uczennicy klasy 2d - pani Bogumiła Wróblewska - autorka książek dla dzieci. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces tworzenia książek, poznali etapy ich powstawania oraz mieli okazję posłuchać czytania przez samą autorkę. Dzieci zostały obdarowane zakładkami do książek oraz kolorowankami.  Na koniec chętne osoby miał okazję zakupić książkę z autografem pani Bogumiły. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie oraz przekazanie do naszej szkolnej biblioteki czterech książek autorstwa naszego gościa.  Zachęcamy wszystkie dzieci do wypożyczania nowych książek. 

     • Plakat ortograficzny

     • Uczniowie klasy 3b zaprzyjaźniają się z ortografią. Stworzyli plakaty mające na celu   zapamiętanie  zasad pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie  podzielili się swoimi pomysłami z kolegami z innych klas tworząc wystawę na dolnym korytarzu naszej szkoły. 

     • Dzień Kobiet

     • 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Pomysłów na ciekawe i przyjemne spędzenie tego dnia było mnóstwo! Warsztaty tworzenia świec, lasu w słoiku. Wyjścia do kina, do cukierni, czy zwykłe leniuchowanie w piżamach przy filmie i podjadanie słodkości. Wspólne przygotowywanie tostów, tworzenie ulubionych kobiecych postaci, tworzenie koralikowej biżuterii.

      Zapraszamy do galerii. A wszystkim dziewczynkom, tym małym i tym już całkiem dorosłym, jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

     • Podsumowanie MODY NA POLSKI

     • 10 marca w szkolnej sali teatralnej w obecności pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego oraz wszystkich pracujących w szkole polonistów odbyło się spotkanie podsumowujące lutowe działania polonistyczne w ramach projektu MODA NA POLSKI koordynowanego przez panią wicedyrektor Agnieszkę Kożuchowską. Bohaterką tegorocznej edycji projektu była noblistka, Wisława Szymborska - patronka roku 2023. Nauczyciele języka polskiego zaproponowali uczniom już przed feriami różnorodne działania związane z życiorysem i twórczością poetki. Uczniowie klas 4-8 rysowali porterty Szymborskiej, wykonywali ilustracje do jej wierszy, tworzyli plakaty i wyklejanki, pisali lepieje, brali udział w konkursie w aplikacji kahoot. Prace uczniowskie można było obejrzeć na szkolnej wystawie.

      Piątkowe spotkanie było okazją do podsumowania konkursów i wręczenia nagród laureatom. W konkursie detektywistycznym, który polegał na odnalezieniu najstarszych tomików wierszy Szymborskiej, laureaci wydobyli z domowych biblioteczek wydania z lat 70-tych. Nagrodzono następujące osoby:

      • I miejsce – Patryk Rytel z 6b
      • II miejsce – Bartosz Rogowski z 4a
      • III miejsce – Jakub Łukasiak z 6a i Emilia Piętka z 8b

      W konkursie kaligraficznym, który polegał na pięknym przepisaniu wybranego wiersza Szymborskiej, wzięło udział 23 uczniów. Jury postanowiło przyznać I miejsce w każdej kategorii wiekowej:

      • I miejsce w kl. IV – Ida Karbowiak z 4b

      • I miejsce w kl. V – Zofia Wojtkowska z 5a

      • I miejsce w kl. VI – Adam Lazarowicz z 6a

      • I miejsce z kl. VIII – Zuzanna Bała z 8b

      Wręczono także nagrody uczniom z każdej klasy, którzy zwyciężyli w quizie wiedzy na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Oto lista laureatów:

      - Julia Gągol z 4a, Ida Kamińska z 4b, Maja Zbrożek z 4c, Laura Skorys z 4d,

      - Paweł Korpysz z 5a, Julia Gerszańska i Julia Milewska z 5b, Agnieszka Sakowska z 5c,

      - Jakub Bożym z 6a, Paweł Węgliński z 6b,

      - Anna Baran z 8a, Zuzanna Juszczuk z 8b, Amelia Gałązka z 8c, Aleksandra Lewandowska z 8d, Michał Kalinowski z 8e.

      Wręczenie nagród przeplatane było czytaniem wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu nauczycieli języka polskiego.

      Gratulujemy wszystkim, którzy zechcieli kreatywnie zaangażować się w tegoroczne polonistyczne działania. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie polonistycznych nagród.

       

     • Czwartoklasiści w Teatrze Narodowym

     • 9 marca uczniowie z kl. 4c i 4d obejrzeli w Teatrze Narodowym w Warszawie "Alicji Krainę Czarów" - spektakl na motywach powieści Lewisa Carrolla. To niezwykle barwne widowisko z muzyką na żywo zachwycało wykorzystanymi rozwiązaniami sztuki teatralnej - pięknymi kostiumami, baśniową scenografią, rekwizytami, dzięki którym zmieniała się perspektywa bohaterów. Dla czwartoklasistów było to nowe doświadczenie, być może nawet wyzwanie związane z odbiorem kultury wysokiej wymagającej uważności, skupienia i refleksji.

     • Spotkanie zawodoznawcze

     • Klasa 8d  gościła  na  godzinie  wychowawczej pana  Karola Jeżaka - absolwenta Gimnazjum Miejskiego nr 2. Pan  Karol  opowiedział młodzieży  o  swojej drodze  edukacyjnej i zawodowej. O blaskach i cieniach służby wojskowej,  o  niesieniu pomocy  innym,  o  powołaniu  i wykonywaniu rozkazów. Uczniowie i uczennice mieli szansę  porozmawiać  i  zadać  nurtujące  ich  pytania. Było to ciekawe  spotkanie z  bardzo  ciekawym człowiekiem. 

     • O Unii i mediach

     • Dnia 8 marca członkowie szkolnego klubu europejskiego wraz z panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką wybrali się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika na warsztaty poprowadzone przez wolontariuszki z fundacji Shumana. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszej lekcji dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących Unii Europejskiej, takich jak chociażby dlaczego niektóre kraje nie mogą dołączyć do sojuszu. W drugiej części poruszony został temat fake newsów. Rozmawialiśmy o tym, gdzie występuje ich najwięcej, jak je rozpoznać oraz poznaliśmy aplikacje, które pomogą nam wykrywać fałszywe informacje w internecie.

     • Konkurs "Eko-karmnik" - rozstrzygnięty!

     • W oddziale przedszkolnym odbył się konkurs na ,,Eko-karmnik’’ zorganizowany przez panie Agatę Christoph i Sylwię Zasuwik. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Komisja konkursowa postanowiła wybrać 4 najlepsze prace i nagrodzić wszystkich uczestników konkursu, którzy zechcieli skupić się na idei szerzenia troski o środowisko naturalne. Oto wyniki konkursu: I miejsce zajęła Hanna Gągol, na II miejscu znalazł się Nikodem Ustjanowski, a na III – Oskar Pomierny i Franciszek Jackiewicz. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia dla Jakuba Szczygła i Ignacego Kostyry. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody. Prace konkursowe można podziwiać wokół terenu szkoły.

     • Dzień Kobiet na języku polskim

     • Uczniowie 6b na lekcji polskiego próbowali odszukać w słowach znanych poetów i pisarzy, kim naprawdę jest kobieta i co składa się na jej pełny obraz. Zastanawiali się, czy kobiety są jak mickiewiczowski „puch marny”, czy może nieodgadnione w „miłości czy w gniewie”. Dziewczyny wykorzystały swój wdzięk i urok do stworzenia "żywych obrazów" w oparciu o kobiece portrety. Wszystkich pogodziły słowa Juliana Tuwima, że kobieta to „I anioł i demon, i upiór i cud”. W związku z tym, że każda epoka portretowała kobietę w inny sposób, uczniowie z klasy 4d szukali kobiecego piękna w pracach Pabla Picassa. Czwartoklasiści zainspirowani sztuką kubizmu stworzyli swoje małe dzieła z okazji Dnia Kobiet.

     • Ósmoklasiści uczyli się w muzeach

     • Uczniowie klas 8b i 8c podczas wycieczki do Warszawy mieli możliwość przeniesienia się w czasie i zdobycia informacji na temat walki mieszkańców stolicy w powstaniu warszawskim oraz na temat życia ludzi w czasach PRL-u. Obie klasy najpierw zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z języka polskiego i z historii, wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali muzealne eksponaty, poznawali bohaterów powstania i ich codzienność powstańczą. Druga część wycieczki związana była z datą 8 marca, która w czasach PRL-u była świętem państwowym. Chłopcy z obu klas również przygotowali dla swoich koleżanek i dla pań sympatyczne upominki. W Muzeum Życia w PRL-u uczniowie mogli zauważyć, jak bardzo na przestrzeni kilku dekad zmieniło się życie codzienne Polaków. Ósmoklasiści zobaczyli, jak wyglądały mieszkania w dawnych czasach, czym ludzie jeździli, jak dużego wysiłku wymagało robienie zakupów w sklepach, w których brakowało podstawowych towarów. Wizyta w takim miejscu pobudza do refleksji, pozwala też docenić codzienność, w której teraz żyjemy. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek w barze mlecznym. Udało nam się zachować klimat przeszłości, również dzięki goździkom i rajstopom, które panie nauczycielki otrzymały w prezencie, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się, o co chodziło z tymi rajstopami i goździkami...

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2
    05-300 Mińsk Mazowiecki
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych