• Zrozumieć autyzm

     • Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu 4 kwietnia w trzech różnych miejscach w mieście nasi młodzi aktorzy przygotowani przez panią Iwonę Karwowską oraz chórzyści pod batutą pani Magdaleny Jakubowskiej pokażą autorską etiudę teatralno-muzyczną "Jestem dzieckiem z autyzmem". Chcemy uświadamiać, na czym polega autyzm, jakimi zachowaniami może wykazywać się osoba z autyzmem i przekonywać, że autyzm to nie choroba, to specyficzny sposób funkcjonowania i odbierania świata. Zapraszamy mińszczan do obejrzenia krótkich występów. Przedstawienie będzie można obejrzeć na Starym Rynku (o godz. 11.00), przy fontannie przy Placu Hallera (o godz. 12.15) oraz na placu przed Pałacem (o godz. 13.15).

     • Trzecioklasiści w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

     • Uczniowie klas 3b i 3d w ramach uczestnictwa naszej szkoły w Programie ”Kulturalna szkoła na Mazowszu” odwiedzili Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Uczniowie obejrzeli spektakl „Mała syrenka” na motywach baśni Andersena. Twórcy spektaklu zabrali widownię do podwodnego i tajemniczego świata  zamieszkałego przez baśniowe stworzenia. Musical w piękny sposób opowiadał o pierwszej miłości, dojrzewaniu i trudnej sztuce akceptacji siebie. Przesłaniem były słowa „Bądź sobą!” Musical w całości zachwycał! Barwne stroje, piękna scenografia, muzyka na żywo oraz gra aktorów – wszystko było niesamowicie atrakcyjne i z łatwością przeniosło publiczność w baśniowy świat. Po spektaklu dodatkowo odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez kraba i muszlę. Uczniowie odpowiadali na pytania prowadzących i sami również mogli je zadawać. Na koniec wizyty w teatrze udało nam się zdobyć autografy na pozdrowieniach dla całej społeczności SP3 od samej „Małej Syrenki”! 

     • Z wizytą w Sejmie

     • Uczniowie i uczennice klas 8d i 8e  pobierali lekcję parlamentaryzmu, patriotyzmu i historii  podczas  zwiedzania z  przewodnikiem gmachu Sejmu w dniu 23 marca. Młodzież  sama  mogła doświadczyć miejsc, w których zapadają  decyzje  na  szczeblu  krajowym. 

      Po  części  edukacyjnej wycieczki przyszedł czas  na  integrację  w  jednym  z  warszawskich EscapeRoomów. Uczniowie klas 8  podzieleni  na  grupy  rozwiązywali  skomplikowane  zagadki matematyczno-logiczne, aby  złamać  szyfr  i  przejść  z  grupą  dalej. W tych zadaniach liczyła się umiejętność współpracy w grupie, sprawna komunikacja oraz znajomość swoich mocnych i słabych stron. 

     • Klasa 1c poznaje zawody swoich rodziców

     • W tym tygodniu odwiedziła nas mama Milenki, pani Emilia Augustyniak, która jest stomatologiem. Przygotowała dla nas ciekawe zajęcia, podczas których mogliśmy się dowiedzieć, co to jest próchnica, jak jej zapobiegać i jak dbać o higienę jamy ustnej. Dziękujemy za bardzo interesującą lekcję i zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

     • Gra miejska "Droga do samodzielności"

     • 23 marca uczniowie z 8c (Maciekj Kożuchowski, Bruno Wójcicki oraz Dominik Szczęsny) wraz z p. Agnieszką Nowak wzięli udział w terenowej grze miejskiej zorganizowanej z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Celem gry było zmierzenie się z barierami i ograniczeniami, z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Drużyna odwiedziła Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Gminy oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. W każdym z tych miejsc do wykonania były dwa zadania. W pierwszym trzeba było wczuć się w rolę osoby niemej, która chce znaleźć pracę. W drugim do wypełnienia był wniosek o wydanie dowodu osobistego, jednak najpierw trzeba było ten formularz znaleźć. Niby prosta sprawa, ale gdy ma się założone gogle narciarskie z szybką imitującą wadę wzroku -4 dioptrie już nie tak łatwo. W bibliotece z kolei należało znaleźć i sfotografować wystawę, poruszając się na wózku inwalidzkim. Nasza drużyna wykonała wszystkie zadania. Gra była bardzo pouczająca dla wszystkich uczestników. Najważniejsze było uświadomienie sobie, że wizyty w różnych instytucjach bywają trudne dla zdrowych osób (zwłaszcza, gdy jest się w nich pierwszy raz w życiu), a dla osób niepełnosprawnych wszystko jest jeszcze trudniejsze. Jeśli jednak mają one obok siebie życzliwe osoby lub asystenta, żadne miejsce nie wydaje się straszne. To była prawdziwa droga do samodzielności :-).

     • Dzień Kolorowych Skarpetek w 0B

     • 21 marca dzieci z grup 0B założyły kolorowe skarpetki nie do pary. Różne skarpetki są symbolem - w ten sposób obchodzi się Dzień Osób z Zespołem Downa (skarpetki są niedopasowane tak jak chromosomy u osób z tą niepełnosprawnością). Dzieci pokazały, że pomimo tego, że się różnimy, każdy jest tak samo ważny i wyjątkowy! Ten niecodzienny gest ma na celu zamanifestowanie odrębności, z poczuciem której na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Przecież każdy pragnie miłości, akceptacji i tolerancji, więc obdarzajmy się nimi każdego dnia, nie tylko 21 marca!

     • II edycja akcji Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów

     • Grupa 0B z oddziału przedszkolnego wykonała laurki dla strażaków i leśników w ramach akcji CAŁA POLSKA MALUJE GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKÓW LASÓW zorganizowanej przez Strażników Lasów. Jest to akcja, która na celu ma skupić uwagę wokół problemu pożarów leśnych i podziękować Strażnikom Lasów, czyli strażakom i leśnikom, którzy na co dzień chronią nasze polskie lasy przed pożarami.

     • Obudziliśmy dziś wiosnę!

     • Z ogromną radością informujemy, że dzieciom z klas 0-3 udało się obudzić wiosnę! Jest już z nami! Prosimy, aby nie przejmować się, jeśli troszkę popada deszcz - tak musi być. Dzieci umówiły się z Panią Wiosną na małe podlewanie. Następnie przyjdzie ocieplenie i będziemy rozpieszczani promieniami słońca. 

      Wszystkim życzymy dobrych wiosennych dni i oczywiście pogody ducha!

     • Dzień Patrona Irlandii w SP3 – głosujcie na NASZE zdjęcie na Facebook

     • Dzień 17 marca w naszej szkole tradycyjnie poświęcony jest postaci świętego Patryka – patrona
      Irlandii. Uczniowie przychodzą do szkoły w ubraniach w zielonej kolorystyce, nawiązując do kultury i
      krajobrazu tej zielonej wyspy. Na lekcjach języka angielskiego nauczyciele przypominają postać
      patrona Irlandii. Poprzez gry i zabawy uczniowie poznają słownictwo, symbole oraz historię i kulturę
      Irlandii.
      Obchody dnia Świętego Patryka upamiętniamy zdjęciem „na zielono”. W tym roku ze swoim zdjęciem przystąpiliśmy do organizowanego przez Centrum Edukacyjne EduExpert w Mińsku Mazowieckim konkursu GREEN CHALLENGE. Zachęcamy do głosowania na nasze zdjęcie na Facebooku. Głosowanie
      kończy się 31 marca 2023 r. Dla szkoły, która otrzyma najwięcej polubień, przewidziano atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów konkursu.

      Kliknij w link i zagłosuj:

      https://www.facebook.com/people/EduExpert/100084885008750/

     • Skąd się bierze czekolada?

     • W piątek 17 marca po raz kolejny odwiedził nas podróżnik pan Paweł Szustakiewicz. Tym razem zgłębialiśmy bardzo apetyczny temat: „Kakao, czyli skąd pochodzi czekolada”. Przenieśliśmy się do świątyni króla AhCacao w Tikal, na plantację kakao w Hondurasie i do manufaktury czekolady w Gwatemali. Wiemy już, że słowo kakao w języku mieszkańców Ameryki Łacińskiej oznacza „gorzką wodę”. Wiemy też, jak na zjedzenie kakao zareagują nasze psy lub koty. Dziękujemy Urzędowi Miasta Mińsk Mazowiecki za sfinansowanie przedsięwzięcia i nie możemy się doczekać następnego spotkania.

     • Piątoklasiści w Muzeum Narodowym

     • W czwartek klasy 5a i 5b pojechały do Muzeum Narodowego, by wziąć udział w lekcjach muzealnych pt. „Świat mitów” oraz „W demokratycznych Atenach” w Galerii Sztuki Starożytnej. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę. Odczytywali alegorie i symbole związane z mitami. Mieli możliwość zobaczyć mumie egipskie (ludzkie i zwierzęce) oraz sarkofagi, portrety grobowe, części architektury grobowej i świątynnej (kolumny, „Ślepe Wrota”), tabliczki z pismem klinowym, elementy uzbrojenia, monety, rzeźby, antyczne szkło i ceramikę, mozaikę. Oglądali także inskrypcje w różnych językach starożytnych.

     • Dylematy Sokratesa (w kl. 6b)

     • Filozofia to brzmi dumnie. Uczniowie kl. 6b na lekcji polskiego poprowadzonej przez panią Izabellę Kożuchowską próbowali rozwikłać dylematy Sokratesa. Jeden z uczniów wcielił się w postać filozofa i rozpoczął lekcję stwierdzeniem: wiem, że nic nie wiem. Podchodząc do wcześniej połączonych grup, zachęcał pytaniami do dyskusji. Szóstoklasiści rozważali: czy możemy zrozumieć dobro bez zła?, czy życie ma cel?, jaki jest sekret bycia szczęśliwym?, czy jesteśmy z natury dobrzy czy źli? Przemyślenia były bardzo intrygujące i wyzwalały wiele emocji. Pomocna okazała się wcześniejsza debata: „Czy we współczesnym świecie człowiek człowiekowi wilkiem, czy może wręcz odwrotnie?” Uczniowie wówczas próbowali swoich sił w rolach marszałka, sekretarza, członków jury. Wyrażali swoje zdanie za i przeciw wobec postawionego pytania. Dzisiaj „nasz” Sokrates swoje rozmowy podsumował słowami: „Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy”. Można by powiedzieć, że znamy już prawie wszystkie rzeczy, jakie dawniej „nie śniły się” filozofom, ale pozostało jeszcze dużo tajemnic do odkrycia.

     • W poszukiwaniu wiosny

     • Uczniowie klasy 1d stęsknieni za promieniami słońca wyruszyli na poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Spacerując alejkami parku, wypatrywali gniazd ptaków w konarach drzew i słuchali ich śpiewu. Ponadto podziwiali z bliska nabrzmiałe pąki pojawiające się na drzewach i krzewach. Z pewnością największe wrażenia na uczniach wywarły napotkane kwiaty: przebiśniegi i krokusy.

     • Nasi mistrzowie!

     • Drużyna chłopców klas starszych obroniła tytuł Mistrza Powiatu w Koszykówce, wygrywając w finałowym turnieju z SP4 55:10 oraz w finale z SP1 70:40, tym samym kwalifikując się do zawodów regionalnych, których będziemy gospodarzami. Wielkie brawa dla naszej reprezentacji i jej trenera, pana Marcina Sokołowskiego.

      Wystąpiliśmy w składzie (od lewej): Marcin Sokołowski (trener) Mikołaj Rola, Jeremi Jaworski, Piotr Smoliński, Marcel Mikucewicz, kolega chłopaków asystent trenera - Jakub Parol, Jurek Trojanowski, Maciej Kożuchowski, Miłosz Ołtarzewski, Marek Bobryk. 

     • Spotkanie z autorką książek

     • W środę 15 marca klasy: 1a oraz 2d uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Dzieci odwiedziła mama Marty uczennicy klasy 2d - pani Bogumiła Wróblewska - autorka książek dla dzieci. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces tworzenia książek, poznali etapy ich powstawania oraz mieli okazję posłuchać czytania przez samą autorkę. Dzieci zostały obdarowane zakładkami do książek oraz kolorowankami.  Na koniec chętne osoby miał okazję zakupić książkę z autografem pani Bogumiły. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie oraz przekazanie do naszej szkolnej biblioteki czterech książek autorstwa naszego gościa.  Zachęcamy wszystkie dzieci do wypożyczania nowych książek. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych