• "Wybicki" sukces

     • W piątek, 20 maja drużyna uczniów z klas 8a i 8b, w składzie Anna Szylberg, Aleksander Marczak oraz Dawid Trynkiewicz, zajęła drugie miejsce w miejskim konkursie wiedzy o Józefie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Odbył się on pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz pana burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego. Druga drużyna, złożona z uczniów klasy 7c, w składzie: Miłosz Ołtarzewski, Dominik Szczęsny i Bruno Wójcicki zajęła 6 miejsce. Obie drużyny zostały przygotowane przez p. Agnieszkę Nowak. Historyczne zmagania zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5, której patronuje autor hymnu narodowego. Gratulujemy młodzieży i opiekunce!

     • Sztandar Przyjaciół

     • W 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II, czyli 18 maja 2022 roku społeczność szkoły uczestniczyła w ceremonii poświęcenia sztandaru. Dzień póżniej, czyli 19 maja sztandar został szkole nadany. Oba te dni na zawsze zapiszą się w historii naszej "papieskiej trójki".  

      To były ważne i wyjątkowe dni. W środę o 17.00 w kościele NNMP społeczność szkoły i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej, podczas której proboszcz ks. Jerzy Mackiewicz poświęcił nowy sztandar szkoły z wizerunkiem patrona - Jana Pawła II. Na rewersie sztandaru wyszyte są złotymi literami słowa naszego patrona skierowane do młodych - "Jesteście nadzieją świata". Podczas uroczystości przed ołtarzem rodzice przekazali poświęcony sztandar uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. O piękną muzyczną oprawę mszy świętej zadbała pani Agnieszka Nowak wraz z grupą uczniów, absolwentów i nauczycieli. Przedstawiciele społeczności szkolnej zostali też włączeni w przebieg uroczystej mszy - fragment Pisma Świętego czytała pani Anna Borkowska, modlitwę wiernych - pani Iwona Kuca, a psalm śpiewała pani Magdalena Jakubowska. Dary do ołtarza niosła mama ucznia - pani Ewa Ołtarzewska i uczennica - Gabrysia z 7b. Rada Rodziców reprezentowana przez panią Monikę Lubańską, pana Dariusza Świętochowskiego i pania Beatę Lazarowicz nie tylko przekazała sztandar młodzieży, ale i wraz proboszczem ks. Jerzym Mackiewiczem, z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim i przedstawicielką uczniów złożyli kwiaty przed płytą poświęconą Janowi Pawłowi II przed kościołem.

      W czwartek - 19 maja świętowalismy nadanie sztandaru. Od rana czuć było w szkole uroczysty nastrój. Uczniowie w galowych strojach otrzymali z okazji tego szkolnego święta pamiątkowe przypinki, a także zajadali się kremówkami papieskimi o smaku przyjaźni ufundowanymi przez Radę Rodziców. O godzinie 13.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła sią oficjalna uroczystość nadania sztandaru, którą poprowadzili: pani Agnieszka Kożuchowska i pan Tomasz Ruta. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Mirosław Krusiewicz (dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego), pan Marcin Jakubowski - burmistrz miasta i dwoje jego zastępców: pani Eliza Bujalska i pan Krzystof Michalik. Starostą Mińskiego reprezentował pan Witold Kikolski, a wójta mińskij gminy - pani Jolanta Damasiewicz. Był taże z nami przewodniczący Rady Miasta - pan Dariusz Kulma, przedstawiciele radnych, proboszczowie mińskich parafii, dyrektorzy szkół iprzedszkoli oraz instytucji i jednostek prowadzonych przez miasto. Przybyli daczyńcy, symaptycy i przyjaciele szkoły, przedstawiciele rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. 

      Spotkanie rozpoczęło się od występu młodych aktorów i tancerzy, którzy wprowadzili gości w świat wartości bliskich Janowi Pawłowi II, które chcielibyśmy w naszej szkole kształtować. Występ poruszył publiczność. Po części artystycznej rozpoczęla się część oficjalna z udziałem nowego sztandaru. Gości powitał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, a o szkole opowiadali uczniowie z klasy 7b. Najpierw akt nadania sztandaru przekazała na ręce pana dyrektora przewodnicząca Rady Rodziców - pani Monika Lubańska. Potem po raz pierwszy odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar. Uroczystość stała się także okazją, by szczególnie podziękować osobom, które wspierają nasze działania. Niemal trzydziestu osobom przyznaliśmy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Każdy z nich wbił symboliczną tarczę ze swoim nazwiskiem na pamiątkowej tablicy, która będzie nam przypominała to piękne wydarzenie i będzie uzupełniana o kolejne wyróżnione osoby w przyszłości. Gratulacje i życzenia dla całej społeczności szkoły składali, m.in. burmistrz pan Marcin Jakubowski, pani Izabella Rombel, pan Mirosław Krusiewicz, pan Witold Kikolski, pan Stanisław Mejszutowicz, pan Leszek Celej, pani Paulina Rzewuska-Korycińska, grono dyrektorów mińskich szkół. Na zakończenie goście zwiedzali wnętrza szkoły oprowadzani przez uczniów oraz pedagog panią Justynę Kołodziejczyk i wychowawczynię świetlicy panią Lucynę Smużyńską. Śwętowanie zakończylismy przy stolikach bankietowych ze smacznym poczęstunkiem.

      Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć odświętną, ale i pełną życzliwości atmosferę tego ważnego wydarzenia.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego szkolnego święta. Dziękujemy gościom, którzy zechcieli nas zaszczycić swoją obecnością i razem z nami świętować.

       

     • Mali ogrodnicy z 1c

     • Uczniowie klasy 1c uczyli się zawodu ogrodnika i już od wczesnej wiosny czynnie brali udział w lekcjach przyrody. W marcu posadzili aksamitki do rozsadników i dbali o nie każdego dnia z pomocą nauczycieli oraz pań woźnych. Po kilku tygodniach przesadzali swoje zielone roślinki do dużych doniczek. Obserwowali, jak aksamitki nabierają kształtów, do jakich rozmiarów rosną. Później wraz z panem Wiesławem przesadzili je na teren szkoły, aby ozdabiały wszystkim drogę do szkoły. Lekcja przyrody jeszcze się nie skończyła, ponieważ uczniowie w dalszym ciągu muszą dbać o kwiaty, podlewać je i obserwować, czy się przyjęły. Dzieciom tak się spodobało, że obiecały, iż od tej pory będą pomagały swoim rodzicom w ogródkach! 

     • Goście ze straży pożarnej w kl. 3c

     • 13 maja uczniowie klasy 3c mieli niebywałą przyjemność spotkania ze Strażakami z OSP w Mińsku Mazowieckim. Dzięki życzliwości pań i pana strażaka dzieci przeżyły niezwykle uczące i pełne wrażeń warsztaty.  Zajęcia rozpoczęły się w sali lekcyjnej, gdzie odbyła się prezentacja strojów odpowiednich do danego wezwania: wypadek, rój szerszeni  lub pożar. Dowiedzieliśmy się o specjalnych czujnikach w kombinezonach, które alarmują, gdy strażak pozostaje w bezruchu wskutek utraty przytomności. Panie zwróciły uwagę dzieci na fakt, że w pracy strażaka bardzo ważna jest umiejętność pracy zespołowej oraz wzajemnego zaufania do partnera, z którym pełni się służbę. Uczniowie  przeprowadzali doświadczenia - próbowali ugasić świeczkę piaskiem oraz przez ograniczenie dostępu powietrza.  Ogrom emocji przyniosła druga część zajęć - oglądanie i wozu strażackiego i wejście do niego, przymierzanie kasków,  praktyczne  użycie sprzętu pożarniczego oraz ćwiczenia polegające  na  przenoszeniu na noszach manekina udającego ofiarę pożaru. W trakcie rozmowy ze strażakami  dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego.  Nasi goście przypomnieli, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy – 998. Z warsztatów uczniowie wrócili pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń. Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim za umożliwienie poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zostanie w pamięci na bardzo długo!

     • Drugoklasiści odkryli Toruń

     • W słoneczny majowy poniedziałek (9 maja) uczniowie 2a, 2b, 2c, 2d wraz z opiekunami wybrali  się na dwudniową wycieczkę do Torunia. Drugoklasiści odwiedzili Muzeum Toruńskiego Piernika, poznali tam tajemną recepturę tworzenia toruńskich przysmaków. Stworzenie własnych pierników było dla uczniów wyznaniem, z którym poradzili sobie wyśmienicie! Kolejną atrakcją w mieście Mikołaja Kopernika była wizyta w Planetarium. Dzień zakończył się multimedialnym pokazem fontann Cosmopolis. W wtorek drugoklasiści zwiedzili Fort IV. Były tam gry i zabawy forteczne. Na koniec pobytu w Toruniu wszysycy udali się do Centrum Nowoczesności – Młynu Wiedzy, gdzie uczniowie w interaktywny sposób poznawali świat nauki i technologii. To była pierwsza tak niesamowita wycieczka i test samodzielności dla drugoklasistów. Oczywiście zdany na 100%! Wspomnienia pozostaną z nami na zawsze!

     • Warsztaty 7b w MBP

     • Uczniowie klasy 7b z okazji Tygodnia Bibliotek wybrali się do MBP i wzięli udział w warsztatach "Jak radzić sobie ze złością?". Zajęcia były przygotowane przez panie Ewę Zychowicz i Esterę Wizowską z pracowni "Do góry nogami".  Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest złość jako jedna z emocji, co można zrobić, żeby pokonać to uczucie poprzez zaspokojenie pewnych ludzkich potrzeb. Podczas spotkania były też zadania praktyczne - uczniowie tworzyli rzeźby swojej najważniejszej potrzeby, dzięki której można pokonać złość. Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili udział w warsztatach. 

     • Boisko oficjalnie OTWARTE!

     • 5 maja oficjalnie zostało otwarte nasze nowe boisko szkolne. To radosne wydarzenie przeżywali razem z nami wyjątkowi goście, m.in. pan Mirosław Krusiewicz dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, pan burmistrz Marcin Jakubowski, pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, pan wiceburmistrz Krzysztof Michalik, pan przewodniczxący Rady Miasta Dariusz Kulma, radni, pracownicy urzędu, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z panią przewodniczącą Moniką Lubańską. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla uczniów i gości sportowe atrakcje - były wyścigi z piłeczkami tenisowymi niesionymi na łyżeczkach, strzelanie goli czy przeciąganie liny. Specjalną atrakcją był występ nauczycielek tańczących do utworu "Despacito". Od dziś - mamy oficjalnie nowe miejsce do ćwiczeń, a że pogoda sprzyja, z pewnościa będziemy chętnie z niego skorzystać.

      Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy się cieszyć nowym pięknym boiskiem! 

     • Matematyk od zerówki

     • W ostatnim tygodniu kwietnia najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w konkursie matematycznym. W zmaganiach wzięło udział ponad 50 dzieci z naszej placówki. Zadania były zróżnicowane pod względem trudności, co stanowiło dla najmłodszych nie lada wyzwanie. Konkurs matematyczny był zwieńczeniem projektu realizowanego we współpracy z Fundacją mBank i programem pilotażowym „Rosnę z matematyką” dedykowanym dzieciom w wieku od 3 do 7 lat. Głównym celem projektu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości do podejmowania różnorakich działań matematycznych w środowisku, które je otacza, rozwój wyobraźni i logicznego myślenia, stwarzanie warunków i możliwości do zgłębiania tajników królowej nauk w życiu codziennym poprzez zabawę. Pozyskanie dodatkowych funduszy wzbogaciło zajęcia dzięki zakupom różnorakich pomocy dydaktycznych. Najlepsi zerówkowicze otrzymali także cenne nagrody w postaci gier matematycznych. Inspirująca matematyka dla smyka nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia ze strony "Stowarzyszenia na Piątkę" z prezesem Dariuszem Świętochowskim na czele, za co składamy serdeczne podziękowania. 

     • Chroń przed grypą swoje dziecko

     • Czy wiesz, że dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, ale także na rozwój powikłań pogrypowych m.in. zapalenia ucha, płuc, zatok.

      Pamiętaj! Skuteczność szczepienia przeciw grypie u dzieci to 60-90%. Szczepienie nie musi kojarzyć się dziecku z lękiem przed ukłuciem, na rynku dostępne są donosowe szczepionki przeciw grypie.

      Warto także dodać, że Rada Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy proponuje nowy model ścieżki pacjenta. Ma on na celu zmniejszenie liczny działań, jakie pacjent musi zrealizować od podjęcie decyzji o szczepieniu do jego wykonania.

      Proponowane są m.in. następujące zmiany:

      • wprowadzenie powszechnego systemu skierowań na szczepienia grup ryzyka oraz uchodźców
      • prowadzenie szczepień w placówkach opiekuńczo-wychowawczych np. szkołach
      • umożliwienie wykonywania szczepień w aptekach ogólnodostępnych.

      W załączeniu film edukacyjny pt.: Chroń przed grypą swoje dziecko oraz przygotowany przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Skoordynowany Plan dla Grypy i COVID. - B_FB_anime_Chron_przed_grypa_swoje_dziecko_(2).mp4

      Skoordynowany_Plan_dla_Grypy_i_COVID-19_akceptacja.pdf​​​​​​​

     • Gratulacje dla Ani i Mai

     • W piątek 29 kwietnia Anna Szylberg i Maja Markiewicz reprezentowały naszą szkołę na XXIV Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych. Zawody odbyły sie w miejscowości Kamion. Ania zajęła 7. miejsce w województwie, a Maja 38. miejsce. Gratulujemy biegaczkom!

     • Konkurs profilaktyczny

     • Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dębem Wielkim zapraszaja uczniów kl. 1-8 do udziału w konkursie profilaktycznym na komiks. Szczegóły - na plakacie i na podanych stronach internetowych organizatorów. Atrakcyjne nagrody czekają.

     • O polskich konstytucjach

     • Dla uczczenia 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja klasy 4-8 spotkały się 4 maja na apelach poświęconych polskim konstytucjom. Agata, Bartek i Dawid z 8b opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o wszystkich polskich ustawach zasadniczych, poczynając od pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej Konstytucji uchwalonej przez polski sejm 3 maja 1791 roku. O jej przełomowym charakterze mówiła pani wicedyrektor Urszula Ćwiek, która przygotowała spotkanie razem z uczniami. Opowieść o konstytucjach była ozdobiona utworami muzycznymi - usłyszeliśmy ważne i poruszające piosenki: "Nadzieja" do słów wiersza Adama Asnyka, "Mury" Jacka Kaczmarskiego i "Mazurek 3 Maja". Konstytucja to fundament praworządności państwa, więc rozmowa o jej znaczeniu jest ważna i potrzebna, nie tylko w perpsektywnie historii kraju, ale i jego przyszłości.

     • Piknik z książką

     • W związku z tym, że w kwietniu swoje święto mają książki, postanowiliśmy wziąć udział w ogólnopolskim projekcie "Piknik z książką". 23 kwietnia obchodzony był Dzień Książki i Praw Autorskich. W ostatnim tygodniu tego miesiąca wielu uczniów wraz ze swoimi nauczycielami skorzystało z propozycji wyjścia z klas lekcyjnych na zewnątrz i czytania na świeżym powietrzu. Niektóre klasy skorzystały z placu zabaw, inne poszły do parku, na plac przy fonatnnie czy na taras Miejskiego Domu Kultury. Wszystkim tym wyjściom towarzyszyły książki - główne bohaterki pikników. Uczniowie wybierali swoje ulubione teksty, opowiadali sobie nawzajem o książkach, zachęcali też innych do czytania. Przy okazji pikników pojawiał się temat korzyści płynących z czytania. Uczniowie rozmawiali też o prawach autorskich i czytelnictwie. Mimo że pogoda nie każdego dnia sprzyjała wyjściom na zewnątrz, udało nam się skupić uwagę uczniów na książkach i na czytaniu. To właśnie było najważniejsze w tegorocznych obchodach Dnia Książki w naszej szkole.

     • Zebranie Rady Rodziców

     • Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Monika Lubańska zaprasza przedstawicieli każdej klasy na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się 5 maja (czwartek) o godz. 17.30 w szkolnej stołówce. Porządek obrad - w załączniku poniżej:

      porzadek_obrad(2).pdf

     • Stowarzyszenie Umarłych Poetów - zachwyciło!

     • Tuż przed weekendem majowym uczniowie kl. 8c i 8e pod opieką swoich polonistek - pani Agnieszki Kożuchowskiej i pani Izabeli Saganowskiej wybrali się do warszawskiego OCH-TEATRU na spektakl "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Sztuka, podobie jak film i książka pod tym samym tytułem, opowiada historię wyjątkowego nauczyciela, który próbuje chłopców w elitarnej szkole nauczyć samodzielności myślenia. W rolę prof. Keatinga po mistrzowsku wcielił się Wojciech Malajkat. Ósmoklasiści wyszli z teatru oczarowani przedstawieniem. Podobała się im nie tylko gra aktorów, ale i ciekawe, nowoczesne rozwiązania sceniczne, niebanalna muzyka, stroje czy operowanie światłem. Sama historia bawiła i wzruszała. Polecamy obejrzenie tego przedstawienia także innym klasom starszym.

     • Kwietniowy numer "Na marginesie"

     • Uczniowie z koła dziennikarskiego pracowali nad kolejnym wydaniem szkolnego miesięcznika. Dziennikarze oddają do rąk czytelników 28 stron tekstów poruszających tematy ważne dla społeczności szkolnej. Zachęcamy do lektury.

      Link do gazetki kwietniowej: kwiecien_8_-_187.pdf​​​​​​​

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • szkola@sp3mm.pl
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych