• Listopadowa gazetka szkolna

     • Dziennikarze naszego szkolnego miesięcznika "Na marginesie" przygotowali listopadowe wydanie gazetki. Przeczytacie w niej wywiad z przewodniczącą SU, rozmowę z panem dyrektorem o budowie boiska za szkołą, sondę o pasjach naszych nauczycieli. Poza tym są też stałe rubryki - VS i tematy tabu. Od tego miesiąca uczniowie zdecydowali się na reaktywację cyklu "Mamy cię" oraz na regularne pisanie recenzji gier komputerowych. Jeśli macie tematy, o których chcecie czytać, dajcie nam znać - zajmiemy się tym! Przyjemnej lektury! Link do gazetki znajduje się poniżej:


     • 7d na warsztatach w Międzyczasie

     • Uczniowie i uczennice klasy  7d  wraz  z  wychowawczynią  K.Kozłowską-Wyszogrodzką  i nauczycielka języka angielskiego p. Monika Gromulską  uczestniczyli 18 listopada w warsztatach "Miejsce dla młodych - tworzone przez młodych"  w  Centrum Młodzieżowym Międzyczas.

      Spotkanie  z  młodzieżą  poprowadzili  wolontariusze  Fundacji  EBU  z  Niemiec  i  Węgier.

      Uczniowie  dowiedzieli  się,  jak  funkcjonuje  Międzyczas  i  dla  kogo  jest  dostępny.

      Zostali  poproszeni  o  stworzenie  własnych projektów takiego  miejsca  i  zaproponowanie  ciekawych aktywności  dla  rówieśników. 

      Rozmowy  odbywały  się  w  języku  angielskim, języku niemieckim i polskim. 

      Uczniowie  zapewniali, że  chętnie  wrócą  do  Centrum Młodzieżowego  Międzyczas.

     • Szlakiem "Kamieni na szaniec"

     • 18 i 19 listopada klasy 8a, 8b oraz 8d i 8e pod opieką wychowawców oraz p. A Matuszewskiej  
      w nietypowy sposób rozpoczęła swoją pierwszą przygodę z lekturą A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Wycieczka do stolicy w ramach projektu „Poznaj Polskę” miała konkretny cel: przybliżyć uczestnikom najważniejsze wydarzenia życia Zośki, Rudego i Alka z książki Aleksandra Kamieńskiego, ich ideały i dramaty, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Choć pogoda w piątek nie dopisała, to alternatywa objeżdżania zakątków miasta z panem przewodnikiem okazała się fascynującą przygodą.

      Grupa odwiedziła konkretne miejsca związane z wydarzeniami przedstawionymi w lekturze. Pierwszym punktem programu była Aleja Szucha i Mauzoleum Walki i Męczeństwa, upamiętniające prowadzone w nieludzki sposób przesłuchania więźniów. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Jana Christiana Szucha 25. Zobaczyliśmy tam cele zbiorowe, zwane potocznie "tramwajami", korytarze, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Z autokaru uczniowie mogli zobaczyć Liceum im. Stefana Batorego - szkołę, do której chodzili bohaterowie - żywe miejsce zawiązywania się przyjaźni; pomnik Mikołaja Kopernika, ze zwróceniem uwagi na śruby, które Alek odkręcił "pod nosem" Komendy Głównej, celem odsłonięcia polskiego napisu ukrytego pod hitlerowską płytą oraz
      pl. Piłsudskiego

                  Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie przetrzymywany był Rudy. Więzienie zostało spalone, zaś Muzeum zastało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Uczniowie zobaczyli pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec” jak również przejmujące listy, różańce, rysunki oraz różne pamiątki, które przetrwały w pożarze, a zostały pozostawione przez więźniów, w większości osoby zamordowane w czasie II wojny światowej. Największe wrażenie wywarły narzędzia tortur, jakimi posługiwali się naziści oraz informacje na temat bestialstwa, jakiego doświadczyli przetrzymywani w tych murach Polacy. Odsłuchane w tym miejscu nagrania grypsów (ukrytych wiadomości przemycanych przez więźniów) najbardziej zapadły w pamięć zwiedzającym. Odczyty wyznań skazanych wprawiły uczestników wycieczki w osłupienie. Reakcja grupy – głęboka cisza
      i spuszczone głowy - była najwymowniejszym dowodem autentycznego przeżycia dramatów doświadczanych przez Polaków w czasie okupacji.

                  Atmosferę smutku wzmocniła jeszcze wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ósmoklasiści oddali hołd spoczywającemu tam A. Kamińskiemu – autorowi książki oraz jej głównym bohaterom – Janowi Bytnarowi (Rudy), Tadeuszowi Zawadzkiemu (Zośka) oraz Aleksemu Dawidowskiemu (Alek), zapalając symboliczny znicz.

      Na sam koniec uczniowie udali się pod gmach Arsenału, gdzie 26 marca 1943r. miała miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów - odbicie Jana Bytnara wraz z 25 więźniami. Przed budynkiem znajduje się dziś kamień - pomnik upamiętniający to dramatyczne wydarzenie. Zwieńczeniem całej trasy był Pomnik „Małego Powstańca”, przedstawiający blisko 1,5-metrową postać kilkuletniego chłopca
      w za dużym hełmie, zbyt obszernej panterce, za dużych butach i z przewieszonym przez ramię karabinem,
      u
      pamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

      Nasza wycieczka była pełna przemyśleń i refleksji na temat wojennej historii Polski. I pomimo, że większość uczniów nie lubi takich wycieczek, to ta i towarzyszące jej emocje na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych ósmoklasistów…

      Dodatkowo niezapomniana i wyjątkowa lekcja W-Fu czekała na naszych uczniów w kompleksie sportowym Hangar 646 na warszawskim Gocławiu, gdzie nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość i koordynację ruchową.

      Autorka relacji - p. Renata Jasińska                                                                                                                                                                                     

     • Uwaga! Nasi wolontariusze ruszają do akcji!

     • W dniach 26-27 listopada w godzinach 9-19 w sklepie Kaufland oraz Biedronka (ul. Dabrówki) odbędzie się świateczna zbiórka z Bankiem Żywności. Kup 1 lu 2 opakowania więcej niż potrzebujesz, szczególnie: słodycze, cukier, mąkę, soki, dżemy, herbatę, kako, mleko, tłuszcze, konserwy, odzywki dla dzieci itp. Zebrane rzeczy zostaną przekazane w formie paczek potrzebującym dzieciom w ramach akcji - ŚWIĘTA GODNE, A NIE GŁODNE! Przy koszach ze zbieraną żywnością będą stali wolonatariusze z naszej szkoły. Zachęcamy do podzielenia się żywnością z potrzebującymi. Akcję organizuje Rada Rodziców.

     • Rodzinne dyktando - zapraszamy chętnych!

     • Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt "LIKE DLA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY". W ramach działań promujących poprawne używanie języka polskiego proponujemy zabawę ortograficzną w formie RODZINNEGO DYKTANDA. Dyktando odbędzie się 26 listopada o godz. 17.30. Do udziału w ortograficznych potyczkach zapraszamy rodziny uczniów z kl. 4-8. Chętni proszeni są o zgłaszanie deklaracji udziału do nauczycieli języka polskiego - przez dziennik elektroniczny do 23 listopada. Dyktando pisane będzie w parach - uczeń + członek jego rodziny.  Zachęcamy do udziału w zabawie!  

     • Listopadowe warsztaty z EBU

     • Klasy 1-3 miały przyjemność uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach zorganizowanych przez naszych zagranicznych przyjaciół. Tym razem wolontariusze zabrali najmłodszych uczniów w podróż do Portugalii i Węgier, inne oddziały oddały się fascynującej grze „Play Green”, która dostarczyła wielu wrażeń i powodów do śmiechu. Przy okazji dzieci miały możliwość poćwiczenia języka angielskiego. Starsze klasy uczestniczyły w zajęciach przygotowanych w Mińskim Centrum Młodzieżowym „Międzyczas”. Działanie zostało sfinansowane w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności ze środków Unii Europejskiej.

     • Słowo ma moc!

     • Klasa 7c we wtorek 16 listopada wzięła udział w warsztatach kreatywnego pisania, które zorganizował Miejski Dom Kultury w ramach Festiwalu Piotra Skrzyneckiego. Zajęcia dla uczniów prowadziła animatorka polskiego oddziału międzynarodowej organizacji LOESJE promującej wolność słowa. Organizacja powstała prawie 40 lat temu w Holandii, jej nazwa to imię holenderskiej młodej dziewczyny. Znanym wytworem kreatywnego pisania Loesje sa plakaty z hasłami bazującymi na metaforyczności i weloznaczności języka. Niekóre z tych plakatów możecie zobaczyc w naszej szkole. Podczas warsztatów uczniowie 7c uczyli się tworzyć opowiadanie, bawiąc się słowami. Powstały tez "lepieje", czyli śmieszne wierszyki, np.

      Lepiej surową cebulę zjeść na śniadanie

      Niż pozwolić na koleżanki hejtowanie.

     • 1c uczy się podstaw programowania

     • Uczniowie klasy 1c rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem. Dzięki robotom Photon poznają podstawy kodowania oraz matematyki. Photon to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zaplanowane lekcje.

     • Przyrodnicy z zeróweczek

     • Dzieci z zerówki obchodziły Dzień Jeża. Była to świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Towarzyszyło im przy tym mnóstwo dobrej zabawy.

     • Kiermasz charytatywny- pomóżmy Antosiowi!

     • Serdecznie zachęcamy do pomocy Antosiowi! Do 25.11 zbieramy gry, książki oraz zabawki. Rzeczy mogą być nowe lub używane w dobrym stanie.Wszystko zostanie przekazane na kiermasz charytatywny, który odbędzie się 27 listopada w Cegłowie. W trakcie kiermaszu  organizowana będzie zbiórka na operację serca 5-cio miesięcznego chłopca. Operacja ma się odbyć w styczniu w Genewie. Dary należy składać do pokoju nauczycielskiego lub sali nr 6.

      Poniżej historia Antosia

      https://www.siepomaga.pl/antos-szlaski

      Koordynatorzy zbiórki: Marta Nalewka, Artur Jankowski, Sylwia Tyszko

    • Tydzień z muzą Klio
     • Tydzień z muzą Klio

     • W dniach 2-10.11.2021 w naszej szkole odbywał się tydzień spotkań z muzą Klio, czyli szereg konkursów oraz wydarzeń związanych z historią. Wybór był szeroki, każdy uczeń z klas 4-8 mógł znaleźć coś dla siebie: konkurs na grafikę patriotyczną, mem, strój historyczny, zdjęcie z flagą. Można było kręcić Tik Toki, śpiewać patriotyczne pieśni podczas przerw oraz wziąć udział w szkolnej grze terenowej upamiętniającej 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniżej przedstawiam listę zwycięzców w poszczególnych konkursach oraz kategoriach wiekowych:

      Patriotyczny Tik – Tok: 1 miejsce – Michalina Gąsior i Weronika Kruk 8c; 2 miejsce – Julia Malinowska i Marta Szymońska 8c

      Mem historyczny: 1 miejsce – Aleksander Marczak 8b, 2 miejsce – Zofia Jaworowska 7b, 3 miejsce -  Marysia Kretowicz 8b

      Grafika historyczna: 1 miejsce – Antoni Korzeniewski 5b, 2 miejsce - Adam Lazarowicz 5a, 3 miejsce – Jagoda Perczyńska 4a

      Strój historyczny klasy 4-5: 1 miejsce – Jagoda Perczyńska 4a, 2 miejsce –Gabriela Czapska 4a, 3 miejsce – Piotr Szymaniak 4a

      Strój historyczny klasy 7-8: 1 miejsce – Ania Szylberg 8a, 2 miejsce – Maja Łebkowska 8d, 3 miejsce – Dawid Trynkiewicz 8b oraz Nikola Subocz 8e

      Szkolna gra terenowa: 1 miejsce - 8b, 2 miejsce - 8a, 3 miejsce 8e

      Zdjęcie z flagą: Antoni Korzeniewski, Julia Rybacka, Piotr Szymaniak, Oliwier Łoboda, Tymon Cyran, Wiktoria Świeczak, Gabriela Czapska

      Dziękuję wszystkim za zaangażowanie! Gratuluję zwycięzcom! (pani Agnieszka Nowak - nauczycielka historii)

     • Wesprzyjmy IGORA - zapraszamy na niedzielny mecz!

     • Pomoży Igorowi wygrać walkę z chorobą.  

      Co?

      • Mecz charytatywny Mińskie VIPy vs. Przyjaciele Igora
      • licytację fantów pozyskanych od sponsorów i sympatyków, m.in. koszulka z podpisem Roberta Lewndowskiego, okulary Krzysztofa Cugowskiego, sukienka Kasi Kowalskiej i inne
      • loteria fantowa, każdy los wygrywa, a sponsorzy byli baaaardzo hojni!
      • żurek, ciasta i inne atrakcje dla całych rodzin.

      Gdzie? Boisko MOSIR przy ul. Budowlanej

      Kiedy? W tę niedzielę 14.11 od 16.00

      Historia Igorahttps://www.facebook.com/IgorLwieSerce

     • Kreatywni ósmoklasiści

     • Uczniowie klasy 8c podsumowali swoje spotkanie z lekturą "Pan Tadeusz", tworząc projekty pod hasłem "Pan Tadeusz działa na zmysły". Powstały foldery, książka kucharska, obrazy, makieta, prezentacje multimedialne. Słuchaliśmy, jakie dźwięki dochodzą z Soplicowa, oglądaliśmy przestrzenny układ zaścianka Dobrzyńskiego na makiecie, czytaliśmy o walorach odpoczynku w soplicowskim otoczeniu, a nawet zajadaliśmy się staropolskim bigosem i szarlotką. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających efekty pracy ucznió oraz filmu z pokazem mody postaci z lektury:

     • Bieg Radości z Niepodległości

     • Już czwarty raz w naszej szkole zorganizowany został „Bieg Radości z Niepodległości”. W tym wzniosłym przedsięwzięciu brali udział nauczyciele oraz uczniowie. W tym roku gościem honorowym była pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, która otworzyła uroczystość oraz poprowadziła rozgrzewkę przygotowującą do biegu. Uczestnicy aktywnie uczcili wolność naszego kraju. Okazuje się, że można jednocześnie kształtować postawy patriotyczne i rozwijać kondycję fizyczną. Każda drużyna miała za zadanie przebiec wyznaczoną trasę oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej ojczyzny. Uczniowie wykazali się nie tylko zacięciem sportowym, ale również niemałą wiedzą o Polsce. Każdy uczestnik otrzymał dyplom.

      Gratulujemy wszystkim pięknej postawy patriotycznej i wielkiego zaangażowania w bieg.

     • Z Orłem w tle - szkolne obchody Święta Niepodległości

     • Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały szczególnie uroczysty charakter. Uczniowie kl. 2a i 2c pod kierunkiem swoich wychowawczyń - pani Izabelli Kożuchowskiej i pani Katarzyny Chłopik przygotowali poruszające poetycko-taneczne przedstawienie "Z Orłemw tle". Pokazali trud tych, którzy walczyli o niepodległość. Były fragmenty wierszy, piosenki, scenki pantomimiczne i taneczne. Na zakończnie uczniowie klasy 3c przygotowani przez wychowawczynię panią Małgorzatę Kożuchowską zatańczyli poloneza w pięknych szalcheckich strojach. Publiczość, która w dużym skupieniu oglądała występy, zachwycała się także scenografią i pieknym oświetleniem. Mottem spektaklu były słowa naszego patrona Jana Pawła II: "Wolność nie jest dana raz na zawsze". 

      Nasza szkoła włączyła się dziś (10.11) także w ogólnopolski projekt 'SZKOŁA DO HYMNU!". O godzinie 11.11 publiczność zgormadzona w hali sportowej oraz uczniowie klas starszych zebrani przed szkołą zaśpiewali hymn państwowy. A podczas długiej przerwy uczniowie klas 4-8 śpiewali na górnym korytarzu piosenki legionowe z panią Agnieszka Nowak (nauczycielką historii). 

      To był wyjątkowo uroczysty dzień. Zapamiętajmy z niego hasło widniejące na dolnym korytarzu - Jesteśmy Polakami. Jestesmy jednością.

     • Patriotyczne przerwy muzyczne

     • Pani Agnieszka Nowak zaprosiła uczniów klas starszych do wspólnego śpiewania podczas długich przerw. Uczniowie odpowiedzieli bardzo chętnie i... głośno. Pieśni legionowe słychać było z daleka. Uczniowie z pełnym zaangażownaiem korzystali ze śpiewników i wkładali w śpiewanie całe serce. "Warszawianka", "Legiony", "Z młodej piersi się wyrwało", "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko" i inne pieśni patriotyczne niosły się przez korytarz. 

     • Limeryki to my umiemy pisać! - całe podium w kategorii kl. 7-8 NASZE!

     • Z ogromną przyjmnością donosimy, że w miejskim konkursie literackim na limeryk pt. "Ta postać odegrała doniosłą rolę w dziejach naszego miasta" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 z okazjii 600-lecia miasta aż pięc uczennic z naszej szkoły znalazło się na podium w kategorii kl. 7-8.

      1. miejsce - Julia Cudna z 8e i Joanna Wójcicka z 7c

      2. miejsce - Natalia Dąbrowska z 7c

      3. miejsce - Tatiana Aniśko z 8c i Martyna Kozłowska z 8e

      Gratulacje dla utalentowanych literacko uczennic i ich polonistek - pani Agnieszki Kożuchowskiej i pani Izabeli Saganowskiej.

      W listopadowym numerze gazetki szkolnej opublikujemy nagrodzone prace.

     • Podsumujmy wrzesień i październik

     • Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie!

      Przedstawiamy Wam zestawienie działań dodatkowych podjętych w naszej szkole na rzecz uczniów we wrześniu i październiku tego roku szkolnego. Zależy nam na tym, byście zapoznali się z tym zestawieniem i przekonali się, jak wiele ciekawych projektów, działań, przedsięwzięć udało nam się wspólnie zrealizować. Mamy też nadzieję, że docenicie wysiłek wszystkich, dzieki którym te działania mogły się odbyć.

      dzialania_dodatkowe_-_wrzesien_i_pazdziernik_2021r..pdf​​​​​​​

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • szkola@sp3mm.pl
   • (+48) 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych