• Warsztaty 7b w MBP

• Uczniowie klasy 7b z okazji Tygodnia Bibliotek wybrali się do MBP i wzięli udział w warsztatach "Jak radzić sobie ze złością?". Zajęcia były przygotowane przez panie Ewę Zychowicz i Esterę Wizowską z pracowni "Do góry nogami".  Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest złość jako jedna z emocji, co można zrobić, żeby pokonać to uczucie poprzez zaspokojenie pewnych ludzkich potrzeb. Podczas spotkania były też zadania praktyczne - uczniowie tworzyli rzeźby swojej najważniejszej potrzeby, dzięki której można pokonać złość. Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili udział w warsztatach.

• Boisko oficjalnie OTWARTE!

• 5 maja oficjalnie zostało otwarte nasze nowe boisko szkolne. To radosne wydarzenie przeżywali razem z nami wyjątkowi goście, m.in. pan Mirosław Krusiewicz dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, pan burmistrz Marcin Jakubowski, pani wiceburmistrz Eliza Bujalska, pan wiceburmistrz Krzysztof Michalik, pan przewodniczxący Rady Miasta Dariusz Kulma, radni, pracownicy urzędu, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z panią przewodniczącą Moniką Lubańską. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla uczniów i gości sportowe atrakcje - były wyścigi z piłeczkami tenisowymi niesionymi na łyżeczkach, strzelanie goli czy przeciąganie liny. Specjalną atrakcją był występ nauczycielek tańczących do utworu "Despacito". Od dziś - mamy oficjalnie nowe miejsce do ćwiczeń, a że pogoda sprzyja, z pewnościa będziemy chętnie z niego skorzystać.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy się cieszyć nowym pięknym boiskiem!

• Matematyk od zerówki

• W ostatnim tygodniu kwietnia najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w konkursie matematycznym. W zmaganiach wzięło udział ponad 50 dzieci z naszej placówki. Zadania były zróżnicowane pod względem trudności, co stanowiło dla najmłodszych nie lada wyzwanie. Konkurs matematyczny był zwieńczeniem projektu realizowanego we współpracy z Fundacją mBank i programem pilotażowym „Rosnę z matematyką” dedykowanym dzieciom w wieku od 3 do 7 lat. Głównym celem projektu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości do podejmowania różnorakich działań matematycznych w środowisku, które je otacza, rozwój wyobraźni i logicznego myślenia, stwarzanie warunków i możliwości do zgłębiania tajników królowej nauk w życiu codziennym poprzez zabawę. Pozyskanie dodatkowych funduszy wzbogaciło zajęcia dzięki zakupom różnorakich pomocy dydaktycznych. Najlepsi zerówkowicze otrzymali także cenne nagrody w postaci gier matematycznych. Inspirująca matematyka dla smyka nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia ze strony "Stowarzyszenia na Piątkę" z prezesem Dariuszem Świętochowskim na czele, za co składamy serdeczne podziękowania.

• Chroń przed grypą swoje dziecko

• Czy wiesz, że dzieci chorują na grypę trzy razy częściej niż dorośli i są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, ale także na rozwój powikłań pogrypowych m.in. zapalenia ucha, płuc, zatok.

Pamiętaj! Skuteczność szczepienia przeciw grypie u dzieci to 60-90%. Szczepienie nie musi kojarzyć się dziecku z lękiem przed ukłuciem, na rynku dostępne są donosowe szczepionki przeciw grypie.

Warto także dodać, że Rada Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy proponuje nowy model ścieżki pacjenta. Ma on na celu zmniejszenie liczny działań, jakie pacjent musi zrealizować od podjęcie decyzji o szczepieniu do jego wykonania.

Proponowane są m.in. następujące zmiany:

• wprowadzenie powszechnego systemu skierowań na szczepienia grup ryzyka oraz uchodźców
            • prowadzenie szczepień w placówkach opiekuńczo-wychowawczych np. szkołach
            • umożliwienie wykonywania szczepień w aptekach ogólnodostępnych.

W załączeniu film edukacyjny pt.: Chroń przed grypą swoje dziecko oraz przygotowany przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Skoordynowany Plan dla Grypy i COVID. - B_FB_anime_Chron_przed_grypa_swoje_dziecko_(2).mp4

Skoordynowany_Plan_dla_Grypy_i_COVID-19_akceptacja.pdf​​​​​​​

• Gratulacje dla Ani i Mai

• W piątek 29 kwietnia Anna Szylberg i Maja Markiewicz reprezentowały naszą szkołę na XXIV Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych. Zawody odbyły sie w miejscowości Kamion. Ania zajęła 7. miejsce w województwie, a Maja 38. miejsce. Gratulujemy biegaczkom!

• Konkurs profilaktyczny

• Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dębem Wielkim zapraszaja uczniów kl. 1-8 do udziału w konkursie profilaktycznym na komiks. Szczegóły - na plakacie i na podanych stronach internetowych organizatorów. Atrakcyjne nagrody czekają.

• O polskich konstytucjach

• Dla uczczenia 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja klasy 4-8 spotkały się 4 maja na apelach poświęconych polskim konstytucjom. Agata, Bartek i Dawid z 8b opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom o wszystkich polskich ustawach zasadniczych, poczynając od pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej Konstytucji uchwalonej przez polski sejm 3 maja 1791 roku. O jej przełomowym charakterze mówiła pani wicedyrektor Urszula Ćwiek, która przygotowała spotkanie razem z uczniami. Opowieść o konstytucjach była ozdobiona utworami muzycznymi - usłyszeliśmy ważne i poruszające piosenki: "Nadzieja" do słów wiersza Adama Asnyka, "Mury" Jacka Kaczmarskiego i "Mazurek 3 Maja". Konstytucja to fundament praworządności państwa, więc rozmowa o jej znaczeniu jest ważna i potrzebna, nie tylko w perpsektywnie historii kraju, ale i jego przyszłości.