• Profilaktyka i zwalczanie wszawicy

     • Przebywanie dzieci w skupiskach, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy. Podstawowe zasady profilaktyki to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.     • #dzieńsztuki2023

     • Grupa 0B wzięła udział w wyzwaniu artystycznym w ramach Światowego Dnia Sztuki organizowanego przez Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa Sztuką". Dzieci tego dnia poznały twórczość Pabla Picassa oraz miały okazję oglądać ilustracje przedstawiające niektóre dzieła artysty. Zerówkowicze sami również mogli wcielić się w malarza i wykonać portret kubistyczny, który polega na tworzeniu obrazu z wykorzystaniem brył i figur geometrycznych. Nasza wystawa znajduje się w gablocie przy sali nr 9, gdzie można obejrzeć dzieła maluchów. Wychowawca grupy otrzymał certyfikat za zorganizowanie i propagowanie twórczych aktywności, a dzieci otrzymały potwierdzenie swojego udziału w Światowym Dniu Sztuki.

     • Wizyta pani adwokat

     • W piątek 14 kwietnia klasy 1c i 2a powitały wyjątkowego gościa - mamę na Oli i Stasia. Pani Justyna Cudna-Wilk zaprosiła klasy do udziału w akcji Bajeczni Adwokaci i poprowadziła dla uczniów bardzo ciekawą lekcję o zawodzie adwokata. Pani Cudna-Wilk zachęcała także do czytania, sama przeczytała dzieciom bajkę "Leśne sprawy Misia Adwokata". Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, z jakimi sprawami mierzy się zawodowo adwokat oraz jakie są tajniki pracy sądu. Mieliśmy okazję zobaczyć strój pracownika sądowego – czarną togę i charakterystyczny żabot. Wiemy, że kolory żabotówmają różne znaczenia - zielony jest dla adwokata, czerwony dla prokuratora, fioletowy dla sędziego, a niebieski dla radcy prawnego. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, pani adwokat odpowiadała na liczne pytania dzieci. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał drobny upominek. 

     • Nie daj się dezinformacji

     • 12 kwietnia uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego wraz z opiekunami: p. Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką i p. Arturem Jankowskim oraz ósmoklasistami z 8b i 8d wzięli udział w warsztatach z kształtowania kompetencji cyfrowych. Spotkanie pod hasłem "Nie daj się dezinformacji" zostało zorganizowane  przez Europe Direct w Mińsku Mazowieckim we współpracy z Fundacją Schumana i Fundacją Geremka. Przez świat informacji i dezinformacji przeprowadził ósmoklasistów przedstawiciel Wojowników Klawiatury - inicjatywy factcheckingowej zaangażowanej w walkę ze zmanipulowanymi treściami. Uczestnicy warsztatów poznali mechanizmy, jakimi rządzą się media społecznościowe, dowiedzieli się, jak można wpływać na  nieświadomych  użytkowników Instagrama, Facebooka, TikToka itp. Uczniowie uświadomili sobie również, jak ważne  jest sprawdzanie informacji pojawiających się na portalach informacyjnych oraz ochrona swojej prywatności. Spotkanie było bardzo wartościowe, być może w przyszłości zdobyta wiedza pozwoli młodzieży uniknąć "pułapek" czyhających w wirtualnym świecie. 

     • Program profilaktyczny DEBATA

     • 13 kwietnia dzięki współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyły sie warsztaty dla uczniów klas piątych i szóstych DEBATA. Prowadzącym zajęcia był pan Grzegorz Paź. Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. To była zdecydowanie dobra lekcja profilaktyki. A w godzinach wieczornych w formule on-line odbędzie się spotkanie prowadzących warsztaty z rodzicami uczniów.

     • Uczniowie - dorosłym, dorośli - uczniom!

     • Z okazji Dnia Książki zapraszamy do udziału w konkursie - polećmy sobie nawzajem książki do przeczytania!  Jesteś uczniem i chcesz, żeby jakąś książkę przeczytali dorośli? Napisz jej recenzję, zachęć dorosłych do sięgnięcia po ten tekst! A może jest wśród nas nauczyciel, rodzic lub pracownik szkoły, który chciałby polecić jakąś książkę  do przeczytania naszym uczniom? Jest taka możliwość – wystarczy napisać krótką recenzję i zachęcić uczniów do przeczytania książki. 

      FORMALNOŚCI: długość tekstu nie powinna przekrczać 2000 znaków (ze spacjami), recenzja ma mieć nadany tytuł, pracę należy przesłać do 24 kwietnia 2023 roku na adres mailowy opiekunek/cenzorek szkolnego miesięcznika "Na marginesie": izabela.saganowska@sp3mm.pl i agnieszka.kozuchowska@sp3mm.pl.

      Przewidujemy nagrody niespodzianki oraz publikację najciekawszych prac w specjalnym wydaniu gazetki szkolnej. Zachęcamy do udziału w konkursie!

     • Podsumowanie działań przyrodomaniaków

     • Jak co roku w marcu w naszej szkole uczniowie zmagali się z dodatkowymi zadaniami z przedmiotów przyrodniczych. Odbywały się konkursy z przyrody, fizyki, chemii, biologii i geografii, przygotowane przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

      W zaciętej rywalizacji klasowej na Najlepszą Klasę Przyrodomaniaków, podczas której uczniowie przez godzinę zmagali się z zadaniami przyrodniczymi, zwyciężyły klasy: VB, VIA i VIIIA. Uczniowie klas IV, V, VI i VIII rywalizowali między sobą o tytuł Mistrza Wiedzy Przyrodniczej. Oto wyniki:
      - w klasach IV - I miejsce – Julia Gągol 4A, II miejsce – Alicja Kucińska 4D, III miejsce – Kornelia Piotrowska-Lipka 4D i Ryszard Kuczkowski 4B;
      - w klasach V - I miejsce – Krzysztof Kowalczyk 5C,  II miejsce – Aleksandra Stelmaszek 5A, III miejsce – Diana Kulhawik 5B i Wiktor Legat 5B;
      - w klasach VI - I miejsce – Joanna Krupa 6A, II miejsce – Mikołaj Madziar 6A, III miejsce – Adam Lazarowicz 6A;
      - w klasach VIII - I miejsce – Anna Władzińska 8E, II miejsce – Aleksandra Marchlik 8A, III miejsce – Emilia Piętka 8B i Zuzanna Szuba 8A.

      Podczas Dni Przyrodniczych uczniowie wykonali pomoce dydaktyczne w ramach konkursu na Najciekawszą Pomoc Dydaktyczną z Przedmiotów Przyrodniczych. Laureatami tego konkursu zostali: Krystian Kościelniak z 4C, Anna Rysiawa z 4D, Eryk Tejchman z 4C, Adam Lazarowicz z 6A, Damian Bączek z 6A, Daria Knap z 6B, Nina Hardej z 5C.

      Uczniowie na górnym korytarzu zmagali się z przyrodniczymi rebusami. W rywalizacji brali udział przedstawiciele poszczególnych klas. Przyrodomaniakowa Rebusomania przeznaczona była dla uczniów klas IV, V, VI i VIII. Zwycięzcami rebusomanii są klasy IVD, VIA i VIIIE.

      Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Stop wypalaniu traw!”. Wyniki konkursu: I miejsce – Zofia Wojtkowska 5A, II miejsce – Damian Bączek 6A, Anna Baran 8A, III miejsce – Julia Sierańska 6A.

      Ponadto odbył się konkurs fotograficzny Zjawiska Fizyczne w Przyrodzie. Laureatami zostali: Damian Bączek 6A, Anna Rysiawa 4D, Dawid Banaszek 4A, Mikołaj Retkowski 4B. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Kałka 4A, Zofia Wojtkowska 5A, Nikola Piętka 4C, Eryk Tejchman, Krystian Kościelniak 4C, Kornelia Piotrowska-Lipka 4D.

      Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursach. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Przyrodomaniaków, w trakcie których na pewno nie zabraknie nowych zadań, inspirujących konkursów i ciekawych imprez organizowanych przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

     • Kartka Ani najpiękniejsza w mieście!

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogłoszonym przez Urząd Miasta konkursie na kartkę wielkanocną. Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie spisali się na medal i zostali docenieni przez jury konkursu. Najpiękniejszą kartkę w mieście wykonała Anna Rysiawa z kl. 4d - jej dzieło będzie widniało na kartkach świątecznych wysyłanych przez władze miasta! Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu Ani i gratulujemy jej zwycięstwa w tym konkursie. II miejsce zajęła praca wykonana przez Gabrielę Zawolską z kl. 5b, natomiast Nikola Sidor z 6a i Aleksandra Kąkol z 2b otrzymały wyróżnienia w tym konkursie. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród było we wtorek w Miejskiej Szkole Artystycznej. Nasze uzdolnione dziewczyny otrzymały nagrody i dyplomy z rąk pani wiceburmistrz Katarzyny Łaziuk. Dziękujemy za udział w konkursie - gratulujemy uczennicom i ich nauczycielkom.

     • Projekt baśniowy w kl. 4c

     • Czwartoklasiści z kl. 4c pracowali na języku polskim z tekstami baśni - poznawali i analizowali piękne teksty, odkrywali pouczenia zawarte w baśniach. Jednym z wyzwań związanych z tematyką baśni był projekt wykonywany w grupach. Uczniowie mieli ponad miesiąc na przygotowanie przedstawienia na podstawie wybranej przez siebie baśni. Pięć zespołów pracowało nad swoimi spektaklami. Było to zadanie, dzięki któremu uczniowie kształcili wiele ważnych kompetencji: umiejętność współpracy, odpowiedzialność za zadanie, terminowość, kreatywność. Wszyscy uczniowie wzięli udział w tym projekcie i wszyscy zaangażowali się w to zadanie, więc również wszyscy osiągnęli sukces. Na koniec projektu był też czas na autorefleksję i informację zwrotną. Czwartoklsiści wyciągnęli mnóstwo wniosków, co następnym razem można poprawić i na co zwrócić większą uwagę. Gratulacje dla młodych adeptów sztuki teatralnej.

     • Poznać, zrozumieć, zaakceptować - obchody Dnia Autyzmu

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest oficjalnie obchodzony 2 kwietnia, ale społeczność naszej szkoły zaprosiła mieszkańców miasta do udziału w szczególnym świętowaniu we wtorek 4 kwietnia. W trzech miejscach naszego miasta uczniowie z koła teatralnego prowadzonego przez panią Iwonę Karwowską i szkolnego chóru przygotowanego przez panią Magdalenę Jakubowską zaprezentowały autorską etiudę teatralną pt. "Jestem dzieckiem z autyzmem". W przejmujących scenkach uczniowie pokazali, że autyzm to nie choroba, tylko specyficzny sposób funkcjonowania. Najważniejsze przesłanie występu zawarte zostało w trzech słowach: poznaj, zrozum, zaakceptuj. Uczniowie trzykrotnie wystąpili przed mieszkańcami miasta: najpierw na Pl. Stary Rynek, później na skwerze przy rondzie Hallera, a na końcu na placu przed MDK. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta: wiceburmistrzyni pani Katarzyna Łaziuk oraz wiceburmistrz - pan Robert Smuga. Była wśród nas również pani Magdalena Mól - kierowniczka Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta. Nie zabrakło również przedszkolaków z kilku miejskich przedszkoli, uczniów ze szkół ponadpodstawowych, zaprzyjaźnionych aktorów z "Teatru po godzinach", rodziców naszych uczniów i wielu innych osób, dla których świat osób z autyzmem nie jest obojętny. Dziękujemy wszystkim za obecność i za zaangażowanie w szerzenie idei zrozumienia i akceptacji wobec inności ludzi z autyzmem.

     • Nasz wspólny świat

     • 4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z organizatorami oraz uczestnikami kampanii społecznej "Nasz wspólny świat". Podsumowało ono tegoroczną edycję projektu, w ramach którego w grze miejskiej wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Maciej Kożuchowski, Dominik Szczęsny i Bruno Wójcicki oraz p. Agnieszka Nowak. Uczestnicy mogli dziś obejrzeć pantomimę przygotowaną oraz odegraną przez niepełnosprawnych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej w Ignacowie i usłyszeć piosenki zaśpiewane przez nauczycieli pracujących w tej szkole. Specjalnym gościem był p. Jakub Popławski – trener drużyny ampfutbolowej Legii Warszawa. Opowiedział on o swoim życiu i karierze bramkarza oraz trenera drużyny piłkarskiej. Na koniec wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali podziękowania od organizatorów za zaangażowanie w tę ważną inicjatywę.

     • Pierwszoklasiści na "Awanturze w MollDurze"

     • Uczniowie klas 1a i 1d w ramach udziału naszej szkoły w Programie ”Kulturalna szkoła na Mazowszu” odwiedzili Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie. Pierwszaki obejrzały spektakl „Awantura w MollDurze". Twórcy spektaklu zabrali widownię do tajemniczej krainy MollDur. Przesłanie, jakie niósł spektakl, to słowa: "uwierz w siebie", które w naszych szkolnych dzieciach miały wzbudzić motywację do działania i wiarę we własne możliwości. Po spektaklu odbyła się krótka lekcja na temat wiedzy o teatrze i o osobach zaangażowanych w realizację przedstawień oraz o przygotowaniach aktorów do ról teatralnych. 

     • Jedziemy na Mistrzostwa Mazowsza w koszykówce!

     • Uczniowie naszej szkoły po wygraniu zawodów powiatowych przystąpili do rozgrywek regionu siedleckiego. 31 marca jako gospodarze rozpoczęliśmy sportową rywalizację. W pierwszym meczu pokonaliśmy uczniów SP 12 Garwolin wynikiem 41:15. Kolejnym przeciwnikiem była SP Iganie, z którą wygraliśmy 37:11. W półfinale trafiliśmy na SP 8 z Siedlec. Przy pełnych trybunach i głośnym dopingu spotkanie zakończyło się naszą wygraną 50:27. Do finału przystąpiliśmy ze spokojem, ale i szacunkiem do przeciwnika, którym była dobrze nam znana SP6 z Mińska Mazowieckiego. Mecz finałowy od początku był pod kontrolą naszych chłopców, a wynik 58:22 oddaje to, co oglądaliśmy na parkiecie - pełną dominację, radość i dumę trenera po ostatnim gwizdku. Chłopcy bez porażki po raz drugi z rzędu awansują do Finałów Mazowsza, w których ich celem będzie walka o medale. To wielki sukces, który na pewno zapisze się w historii naszej szkoły. Gratulujemy koszykarzom i trenerowi - panu Marcinowi Sokołowskiemu. Skład reprezentacji: Marcel Mikucewicz, Jakub Parol, Miłosz Ołtarzewski, Jeremi jaworski, Jurek Trojanowski, Maciej Kożuchowski, Piotr Smoliński, Mikołaj Rola, Szymon Krzyżanowski, Marek Bobrzyk, Konrad Chorążewicz. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

     • Nauka poza szkołą

     • Ósmoklasiści z kl. 8a, 8b i 8c wraz z wychowawcami pojechali do Warszawy na wycieczkę edukacyjną. Wiadomości z wiedzy o społeczeństwie utrwalali podczas zwiedzania Sejmu RP, gdzie oglądali makietę ze wszystkimi budynkami sejmowymi, chodzili podziemnymi korytarzami między poszczególnymi budynkami, weszli do sali posiedzeń, obejrzeli tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy w Smoleńsku. Drugim miejsce, do którego wybrali się ósmoklasiści, było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie młodzież mogła poznać dzieje życia ludności żydowskiej na ziemiach polskich. Uczniowie zobaczyli miasteczko żydowskie z synagogą, szkołę, mieszkanie w kamienicy żydowskiej, dowiedzieli się, jak wyglądają ceremonie ślubne. Do refleksji zmuszały informacje w części poświęconej holokaustowi i powojennym losom Żydów. W obu miejscach uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy zdobytej na lekcjach historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Dziękujemy nauczycielkom wosu - paniom Marzenie Grzyb i Agnieszce Nowak za zorganizowanie wycieczki.

     • Marcowa gazetka poleca się do czytania

     • Zapraszamy do lektury marcowego wydania gazetki szkolnej "NA MARGINESIE". Jak zawsze znajdziecie w niej ciekawe teksty z życia szkoły. Polecamy wywiad z nową panią wicedyrektor. Publikujemy też wyniki sondy  stołówkowej przeprowadzonej przez samorząd szkolny. Nie zabrakło wiosennych tematów i stałych rubryk, takich jaki VS czy Ping-pong z... Dowiecie się, jak zrobić pięknie wygladającą i wyjątkowo smaczną sałatkę według przepisu pani Marzeny Grzyb, a także opisujemy plany świętowania Dnia Autyzmu na początku kwietnia. Zachęcamy do lektury!

      gazetka_-_marzec_2023.pdf

     • Jedziemy na MAZOWSZE w PŁYWANIU:)

     • W dniu 28.03.2023 w AQUAPARK Mińsk Mazowiecki odbyły się Regionalne zawody w pływaniu indywidualnym i drużynowym dziewcząt i chłopców. Rywalizując ze szkołami z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Garwolina,  Węgrowa,  nasza reprezentacja wypadła znakomicie,  zajmując 2 miejsce w sztafecie chłopców klas 7-8 (Marcel Mikucewicz, Antoni Zawolski, Janek Posiewka, Sebastian Komoda, Jakub Parol, Łukasz Królak, Bartek Zych)  oraz indywidualnie Julia Grajda  wywalczyła  2 miejsce, co dało nam awans na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w maju.Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w zawodach regionalnych to: Marcel Mikucewicz, Antoni Zawolski, Janek Posiewka, Sebastian Komoda, Jakub Parol, Łukasz Królak, Bartek Zych, Julia Grajda, Bielecka Karolina, Pietrzkiewicz Stanisław, Stelmaszczyk Amelia, Gratulujemy zawodnikom i ich opiekunom - panu Markowi Kudelskiemu oraz panu Marcinowi Sokołowskiemu.

     • Zrozumieć autyzm

     • Z okazji Dnia Świadomości Autyzmu 4 kwietnia w trzech różnych miejscach w mieście nasi młodzi aktorzy przygotowani przez panią Iwonę Karwowską oraz chórzyści pod batutą pani Magdaleny Jakubowskiej pokażą autorską etiudę teatralno-muzyczną "Jestem dzieckiem z autyzmem". Chcemy uświadamiać, na czym polega autyzm, jakimi zachowaniami może wykazywać się osoba z autyzmem i przekonywać, że autyzm to nie choroba, to specyficzny sposób funkcjonowania i odbierania świata. Zapraszamy mińszczan do obejrzenia krótkich występów. Przedstawienie będzie można obejrzeć na Starym Rynku (o godz. 11.00), przy fontannie przy Placu Hallera (o godz. 12.15) oraz na placu przed Pałacem (o godz. 13.15).

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych