Świąteczna zbiórka w ramach wolontariatu
Szkolne Koło Wolontariatu bierze udział w akcji prowadzonej przez Fundację "Nie zapomnij o nas" -https://niezapomnijonas.pl/o-nas/ . Akcja znana jest pod nazwą " Nie zapomnij o nas - Polakach na Kresach". Inicjatywa ma na celu wsparcie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, w tym na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii oraz Rumunii. W ramach akcji prowadzona jest zbiórka produktów żywnościowych, środków czystości oraz zabawek dla dzieci. Zbieramy:
Znajomość zasad dobrego wychowania w 1c
Klasa 1C od początku roku uczy się różnych zasad. Ostatnio poruszony został temat zasad savoir-vivre'u przy stole. Teoria wydawała się banalnie prosta, jednak wizyta w restauracji uświadomiła uczniom, że w praktyce stosowanie zasad sprawia jeszcze odrobinę kłopotu. Na szczęście pierwszoklasiści starali się godnie reprezentować swoją szkolę - na początku wszyscy pięknie się przywitali, usiedli przy stole zgodnie z wytycznymi poznanymi w teorii, po zjedzeniu zaś podziękowali i - mimo że nie wszystkim udało się być do końca cicho, bo rozgadana z nas klasa - uczniowie zostali pochwaleni przez obsługę lokalu „Wkręceni”. KLasa 1c wraz z wychowawczynią - panią Pauliną Kostrzewą - ma nadzieję, że następnym razem test będzie już zdany na 100%. Najważniejsze jest to, że dzieci bawiły się świetnie, bo najskuteczniejsza jest nauka poprzez praktykę, zwłaszcza w przypadku takich pysznych i jednocześni
Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada jest dniem urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. To właśnie ta data wyznacza co roku Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji klasa 4a gościła dziś na godzinie wychowawczej panią Arletę Kot - mamę "słodkiego" Mikołaja. Mikołaj przygotował dla uczniów prezentację na temat cukrzycy. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje i objawy cukrzycy oraz jak należy postępować w przypadku hiperglikemii i hipoglikemii. Następnie uczniowie obejrzeli film "Cukrzyca - przewodnik dla rówieśników". Bohaterem filmu jest Maciek, który tracił siły, chudł, dużo pił i często wychodził do toalety. Okazało się, że jest chory na cukrzycę. Na szczęście spotkał na swojej drodze wiele osób, które pomogły mu oswoić się z nową i trudną sytuacją. Pani Arleta poczęstowała uczniów ciasteczkami "bez cukru", które - jak się okazuje - również podnoszą poziom cukru we krwi. Wyjaśniła czwartoklasistom, że cukie
Warto wsłuchać się w głos młodych
Uczniowie i uczennice ze Szkolnego Klubu Europejskiego wraz z opiekunką K.Kozłowską-Wyszogrodzką uczestniczyli w Lublinie w Zjeździe Aktywnego Europejczyka/Europejki. W samym sercu Starego Miasta w budynku Trybunału Koronnego Klubowicze brali udział w ciekawych spotkaniach z władzami miasta oraz tematycznych warsztatach.
Muzyczne przerwy patriotyczne
W naszej szkole już od wielu lat kultywujemy tradycję organizowania muzycznych przerw patriotycznych. Wspólne wykonywanie najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych przy wspaniałym akompaniamencie nauczycielki muzyki pani Magdaleny Jakubowskiej szczególnie jednoczy młodzież i wzmacnia codzienny patriotyzm. Jest to inicjatywa, która gromadzi liczną międzypokoleniową publiczność na szkolnych korytarzach mińskiej trójki. Także i w tym roku, razem, wspólnie zaśpiewaliśmy dobrze znane "Legiony", "Piechotę" czy "Pierwszą Kadrową" najpiękniej, jak się da, czyli prosto z serca!
Gra planszowa - projekt na języku polskim w 6c
Uczniowie klasy 6c zakończyli omawianie na lekcjach języka polskiego "Hobbita" J.R.R. Tolkiena. Na podstawie treści lektury otrzymali do wykonania zadanie projektowe polegające na przygotowaniu gry planszowej. Dzisiaj była prezentacja projektów - przez 2 godziny szóstoklasiści grali w wymyślone przez siebie i starannie wykonane planszówki. Musieli ze zrozumieniem przeczytać instrukcje do gier, odpowiadać na pytania dotyczące "Hobbita", stategicznie myśleć i podejmować czasami niełatwe decyzje. Uczniowie inspirowali się powszechnie znanymi grami (takimi jak "Chińczyk", "5 sekund" czy "Monopoly"), ale zaprojektowali także swoje autorskie plansze, pionki, kostki. O świetnej jakości prac projektowych świadczą wypieki na twarzach podczas klasowych rozgrywek. Polonistka i wychowawca klasy 6c są dumni z uczniów!
XIV Powiatowy Integracyjny Turniej w Kręgle
13 listopada czworo uczniów: Wiktoria Latifović z 8a, Mikołaj Chmielewski z 4d, Krystian Jastrzębski i Marcel Rosiński z 5c wzięło udział w XIV Powiatowym Integracyjnym Turnieju w Kręgle. Rozgrywki drużynowe odbywały się na czterech torach. Zawodnicy walczyli bardzo dzielnie. Po dwugodzinnych zmaganiach nastąpiło wręczenie dyplomów oraz rozdanie nagród. Z przyjemnością prezentujemy wyniki naszych uczniów: I miejsce - Marcel Rosiński, II miejsce - Wiktoria Latifović oraz 4. i 5. miejsca - Krystian Jastrzębski i Mikołaj Chmielewski. Gratulujemy!
Kompetencje 4K na biologii
Uczniowie klasy 7b na lekcjach biologii rozwijają kompetencje 4K, czyli: kooperację, krytyczne myślenie, komunikację i kreatywność. Zadaniem siódmoklasistów było opracowanie czterech zagadnień z tematu Witaminy, sole mineralne, woda. Współpracując w kilkuosobowych grupach, uczniowie komunikowali się, aby kreatywnie i logicznie, w formie plakatu, opracować przekaz dotyczący ich zagadnienia. Następnie mieli wytypować lidera, który w imieniu grupy zaprezentował pozostałym zespołom opracowaną problematykę. Ten rodzaj aktywności umożliwia uczniom rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, a także realizacji małych projektów edukacyjnych. Poznają oni role pełnione w grupie, kształtują umiejętności poznawcze, w tym wzrost świadomości własnych zainteresowań i zdolności, a także uczą się prezentowania projektu na forum publicznym. Takie przemyślane lekcje biologii przygotowała dla swoich uczniów p
Muzeum w pudełku
W ramach tygodnia historycznego w klasie 6d zostały przeprowadzone warsztaty pt. "Muzeum w pudełku - miasteczko Malki". Uczniowie wzięli udział w grze narracyjnej, której zadaniem było poznanie elementów historii i kultury polskich Żydów. Edukatorka Muzeum Polin pani Zofia Waślicka-Żmijewska wprowadziła uczniów w barwną kulturę i tradycję żydowską. Poprzez zabawę i doświadczanie uczniowie zwiedzili miasteczko tytułowej bohaterki, poznali zwyczaje, święta, kuchnię oraz realia dnia codziennego. Zagrali także w drejdla - tradycyjną grę chanukową.
Magia Świąt w pikselach
Zachęcamy uczniów klas 1-8 do udziału w szkolnym konkursie na komputerową grafikę bożonarodzeniową. Szczegóły w zamieszczonym poniżej regulaminie oraz na plakacie! Drodzy uczniowie - pokażcie swoje umiejętności!
Regulamin konkursu: Regulamin_Szkolnego_Konkursu_na_Grafike_Bozonarodzeniowa_(1)(1).pdf
Bieg Radości z Niepodległości
11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka. To rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, po wielu latach zaborów i trudnej walki o wolność. 12 listopada reprezentacje szkół podstawowych z terenu Mińska Mazowieckiego oraz wszyscy uczniowie z klas 1-3 z naszej szkoły spotkali się przy Miejskim Domu Kultury, aby uczcić to ważne wydarzenie w sposób radosny i aktywny poprzez udział w „Biegu Radości z Niepodległości”. Wszystkich uczestników wydarzenia powitał dyrektor szkoły - pan Grzegorz Wyszogrodzki. W tym roku nauczyciele naszej szkoły zorganizowali tę radosną inicjatywę po raz siódmy, a po raz drugi jako imprezę miejską. „Bieg Radości z Niepodległości” to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także piękny sposób, by poczuć się częścią historii naszego kraju. Każdy z nas, startując w biegu, symbolicznie łączył się z tymi, którzy walczyli o naszą wolność. Oprócz sporto
Szkoła do Hymnu
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do Hymnu" - w piątek 8 listopdada o godz. 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Uczciliśmy z radością 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
#SzkołaDoHymnu
Ukryta w sercach Polaków…
123 lata czekali nasi pradziadkowie na wolną Polskę. Kilka pokoleń urodziło się i zmarło w niewoli, a jednak potrafili przechować w sercach ojczyznę. Potrafili uczyć swoje dzieci pacierza i historii kraju, nie zapomnieli języka, wierzyli, że przyjdzie dzień, w którym słowo „wolność” stanie się rzeczywistością.
Pomóż(my) Powstańcom Warszawskim
W trakcie trwania tygodnia historycznego w naszej szkole zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz powstańców - uczestników Powstania Warszawskiego. Zebrana w szkole kwota trafi do osób potrzebujących wsparcia. Zachęcamy do włączenia się w akcję, szczegóły na plakacie.
Konkurs EUROSCOLA 2025
Nasza szkoła bierze udział w konkursie EUROSCOLA 2025. Przedstawiamy naszą propozycję plakatu promującego Centrum Multimedialne Europa Experience - "Spotkania z Europą". Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i mamy nadzieję na zwycięstwo. W imieniu Szkolnego Klubu Europejskiego plakat przygotowała Marta Rucińska z 8b. Dziękujemy!
Przed nami - TYDZIEŃ HISTORYCZNY
"Z historią za pan brat" to hasło Tygodnia Historycznego, który od jutra będzie w naszej szkole. W piątek 8.11 weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" i o godz. 11.11 zaśpiewamy wspólnie nasz hymn, później obejrzymy okolicznościowe przedstawienie "Urodziny Ojczyzny" przygotowane przez uczniów klas II wraz z wychowawczyniami. Pamiętajmy o stroju galowym! We wtorek uczniowie kl. 4-8 znajdą na korytarzach kody QR z zakodowanymi dla nich treściami historycznymi - bądźcie uważni! Klasy 1-3 wezmą udział w "Biegu Radości z Niepodległości" - uczcimy naszą wolność na spotowo i z biało-czerwonymi barwami. W środę grupa uczniów będzie pracować na warsztatach poprowadzonych przez przedstawicieli Muzeum POLIN "Muzeum w pudełku". W czwartek na przerwach zaśpiewamy patriotyczne pieśni, a w piątek zadaniem uczniów będzie praca nad bohaterskim leporello. Zapraszamy do udziału w aktywnośc
Lekcja online nt. przemocy
Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli dziś w lekcji online "Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc". Zajęcia odbyły się w ramach kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", zostały przygotowane przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę". Uczniowie usłyszeli o różnych formach przemocy oraz dowiedzieli się, od kogo mogą jej doświadczyć oraz do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc. Na koniec uczestnikom webinaru przypomniano numer Telefonu Zaufania 116 111. Uczniowie zyskali pewność, że warto szukać pomocy i rozmawiać o tym, co jest dla nich problemem.
Lena zwyciężyła w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym
We wtorek, 5 listopada 2024 roku, uczniowie z klas I-VI wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym w Mrozach. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Pogorzelska, Ignacy Sikorski, Hanna Gromulska, Julia Suchomska, Lena Bątruk i Lilianna Gąsior. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i pięknie zaprezentowali wiersze. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Lena Bątruk z klasy Va. Jury konkursowe wysoko oceniło występ Leny i przyznało jej I miejsce. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu uczennicy!
Spektakl w Teatrze "Syrena"
W poniedziałek 4 listopada uczniowie z klas 3b i 3d obejrzeli wspaniałe przedstawienie teatralne oparte na lekturze szkolnej pt."Dzieci z Bullerbyn". Pozycja książkowa, której autorką jest Astrid Lindgren, uczy i bawi już od wielu pokoleń. Niezwykle dynamiczny charakter przedstawienia oraz interesujący i zabawny sposób pokazania przygód szóstki przyjaciół z małej wioski przykuł uwagę naszych uczniów. Niejednokrotnie widzowie zachęcani przez aktorów angażowali się w wybrane scenki, tym samym biorąc aktywny udział w tworzeniu tego widowiska i przy okazji świetnie się bawiąc. Taka wizyta w teatrze z pewnością zachęci dzieci do czytania i zgłębiania przygód jej bohaterów.
maTma-shirt wybrany!
Konkurs na najciekawszą koszulkę z matematycznym motywem został rozstrzygnięty. Z przyjemnością informujemy, że I miejsce zdobył maTma-shirt Alicji Kucińskiej z klasy 6d, na miejscu II znalazł się projekt Viktorii Solodiuk z klasy 6a. Trzecie miejsce zostało przyznane autorom dwóch prac - Łucji Głąbskiej z klasy 6d i Grzegorzowi Rawie z klasy 7c. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Stelmaszek z klasy 7a. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim projektantom dziękujemy za zaangażowanie.