Klasa 8a na strzelnicy
4 marca klasa 8a uczestniczyła w zajęciach z przysposobienia wojskowego. Były one dalszym ciągiem wspólnych działań naszej szkoły i “Budowlanki”. Uczniowie klasy 3 OPW pod opieką pana Arkadiusza Sołowieja zaprezentowali możliwości techniczne wirtualnej strzelnicy oraz uczyli się, jak rozkładać i składać broń. Wizyta w ZS nr 1 stała się też okazją do poznania oferty szkoły i spotkania z jej uczniami, co jest niezwykle istotne dla ósmoklasistów. Dziękujemy poloniście uczącemu w klasie 8a - panu Pawłowi Aniszewskiemu - za zorganizowanie wizyty na strzelnicy.
Naturalnie z Kubusiem!
W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcanie ich do ruchu już od najmłodszych lat. W tym roku nasze klasy III wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczniowie nauczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznali korzyści płynące z ruchu. Nasi uczniowie projekt ukończyli celująco! Potwierdza to certyfikat, który otrzymała nasza szkoła.
Książki, które wspierają rozwój emocjonalny przedszkolaka
Czytanie to nie tylko zabawa – to także sposób na lepsze zrozumienie siebie i świata. Odpowiednio dobrane książki pomagają najmłodszym rozpoznawać i nazywać emocje, budować empatię i radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Miasto Mińsk Mazowiecki, jako członek Aliansu Przeciw Depresji, podejmuje działania na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego. Wierzymy, że rozmowy o emocjach warto zaczynać jak najwcześniej – a książki są do tego świetnym narzędziem.
W marcu - tydzień nauk przyrodniczych
W marcu uczniowie są zaproszeni do udziału w działaniach przygtowanych przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: przyrody, biologii, geografii, fizyki i chemii. Główne wydarzenia są zaplanowane na tydzień od 17 do 21 marca. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem - szczegóły na plakacie.
"Na marginesie" - wydanie lutowe
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem gazetki szkolnej "Na marginesie".
Międzypokoleniowy program artystyczny
Tradycją naszej szkoły jest współpraca z Mińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W czwartek, 27 lutego 2025 roku, uczniowie z klas szóstych wystąpili w programie artystycznym poświęconym życiu i twórczości Adama Asnyka. W rolę poety wcielił się Norbert Kowalik, na scenie towarzyszył mu Antoni Kopeć jako powstaniec. Narratorkami spektaklu były: Julia Bożym i Viktoriia Solodiuk, a Wojciech Gryz recytował wiersz ,,Miejmy nadzieję”. Oprawę muzyczną pod kierunkiem pani Marty Woźnicy przygotowały dziewczęta: Nadia Abramowska, Matylda Chromińska, Julia Grajda, Alicja Kucińska, Kornelia Piotrowska–Lipka, Laura Pawłowska, Anna Rysiawa, Anna Składanowska i Nina Nejman. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni ,,Biały krzyż” i ,,Miejcie nadzieję”. Naszym uczniom towarzyszyli na scenie seniorzy. To artystyczne wydarzenie dostarczyło wszystkim uczestnikom wiele radości i pozytywnych emocji. Było nie tylk
Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 7-8
27 lutego w Zamieniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 7-8. Nasza drużyna w składzie: Oskar Królak z 7a, Filip Szuba z 7c, Jakub Berger z 7c, wywalczyła brązowy medal w powiecie, i złoto w mieście. Gratulujemy chłopakom i trenerowi - panu Markowi Kudelskiemu.
Matematyka przez działanie w 1d
Na lekcjach z edukacji matematycznej uczniowie ćwiczą umiejętność dodawania i odejmowania z wykorzystaniem kostek sześciennych. Kostki do gry są świetnym narzędziem do nauki podstaw matematyki. Uczniowie rzucają kostkami i układają działania matematyczne. Na lekcjach jest również element rywalizacji. Uczniowie podzieleni na drużyny muszą rzucić kostką, zapisać liczbę wyrzuconych oczek, wpisać ją do działania matematycznego i jak najszybszej je obliczyć, wpisując prawidłowy wynik. Pracują także w grupach z kostkami domina. Na ostatnich zajęciach uczyli się dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem kolorowych kulek z bibuły i wytłoczek po jajkach. Nauka matematyki przez zabawę daje wiele radości dzieciom.
Ostatni w sezonie
Uczniowie klasy 1b pożegnali ostatni śnieg w tym sezonie (mamy taka nadzieję) zajęciami w terenie. Wyszliśmy na spacer do parku z lupą w ręku, aby podziwiać małe dzieła sztuki, jakimi są płatki śniegu. Niektórzy zamienili się w prawdziwych detektywów, odnajdując różne tropy zwierząt. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, czy warto jeść lub lizać śnieg - czy rzeczywiście jest taki czysty, na jaki wygląda. Już wiemy, że jest on pełen zanieczyszczeń i bakterii. Podsumowaniem naszych obserwacji było stworzenie przepięknych zimowych krajobrazów przy użyciu techniki wydzierania i malowania farbami. Do zobaczenia za rok, zimo!
Dni Bezpiecznego Internetu
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy 3d wraz z wychowawczynią panią Kamilą Zagórską uczestniczyli w wyjątkowej lekcji online pt. „Kto jest po drugiej stronie?”. Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń w sieci oraz promowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznawać niebezpieczne sytuacje w sieci, dlaczego warto dbać o prywatność swoich danych oraz jak chronić się przed cyberprzemocą i oszustwami internetowymi. Dzięki interaktywnym przykładom i angażującym zadaniom uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i nauczyć się, jak reagować w trudnych sytuacjach online. Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja do rozmowy o odpowiedzialnym korzystaniu z nowych technologii. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli wziąć udział w tej wartościowej lekcji i zdobyć wiedzę, któr
Bajkowo-czekoladowa wycieczka
Uczniowie klasy 5c wraz z opiekunkami: panią Katarzyną Rosłoń i panią Izabelą Saganowską wybrali się na bajkowo-czekoladową wycieczkę do Warszawy. Najpierw piątoklasiści podczas lekcji muzealnej w Zamku Królewskim zdobywali wiedzę dotyczącą życia i twórczości Ignacego Krasickiego. Żeby lepiej zrozumieć bajki oświeceniowego poety, poznali cechy i realia życia tej epoki. Dowiedzieli się, jak król Stanisław August Poniatowski zaprzyjaźnił się z biskupem warmińsko-mazurskim, w jaki sposób obaj chcieli zmieniać świat, ale także tego, jak ubierano się w XVIII-wiecznej Polsce i jakie posiłki spożywali goście podczas słynnych obiadów czwartkowych. Dzięki działaniom warszatatowym uczniowie nie tylko poznali cztery bajki Krasickiego, ale i odkryli cechy tego gatunku literackiego. Po przerwie na obiad w Pizzy Hut przyszedł czas na...deser w Fabryce Czekolady E. Wedel. W tym miejscu można zdobywać w
Aktywne lekcje na wycieczce
Uczniowie z klas VB i VIIA poczuli przypływ energii i wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W sportowym stylu zaczęli swoją przygodę w Parku Trampolin "Stacja Grawitacja”. Pod opieką instruktorów, po rozgrzewce, aktywnie spędzili czas. Czekał na nich tor przeszkód, park linowy, siatkówka i koszykówka, interaktywna ścianka wspinaczkowa. Było dużo śmiechu i zabawy. Uczniom kibicowały panie nauczycielki: Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka, Anetta Bodecka, Małgorzata Drzazga i pani Renata Mroczkowska. Po zabawie przyszedł czas na naukę. Na lekcję muzealną uczniowie udali się do Muzeum Sportu i Turystyki. Zajęcia łączą program nauczania realizowany w szkołach z dobrą zabawą. Od teraz wiązanie lin żeglarskich nie ma dla naszych uczniów żadnych tajemnic. Zajęcia pozwalają dzieciom i młodzieży rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, turystyką oraz ideami olimpijskimi. Uczniowie podziwiali cen
Młodzieżowe lekcje języka polskiego
W ramach działań towarzyszących Szkolnemu Świętu Języka Polskiego “Moda na polski” w dniach 25-26 lutego odwiedzili naszą szkołę uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Maz. Młodzież klas II i III LO o profilu pedagogicznym przygotowała pod kierunkiem swojego polonisty i autora innowacji p. Mariusza Wójcika oryginalne zajęcia polonistyczne. Uczniowie kilku klas IV-VIII mieli okazję poznać w atrakcyjnej multimedialnej formie język filmu, ortografię, interpunkcję, list oficjalny czy sylwetki polskich noblistów literackich. Warto było, bo współpraca przyniosła korzyści obu stronom. Licealiści mogli zrozumieć specyfikę pracy nauczyciela, zaś uczniowie naszej szkoły bawili się i uczyli w nieszablonowy sposób. Dziękujemy pomysłodawcy - panu Pawłowi Aniszewskiemu - za koordynowanie i organizację młodzieżowych lekcji języka polskiego.
Zbiórka dla Domu Dziecka
Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do włączenia się w zbiórkę środków higienicznych oraz środków czystości dla wychowanków Domu Dziecka w Falbogach koło Kałuszyna. Szczegóły dotyczące potrzeb - znajdują się na plakacie. Każdy może pomóc!
Bal karnawałowy w klasach 1-3
25 lutego uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do zabawy na balu karnawałowym. Na parkiecie hali sportowej pojawiły się przeróżne zwierzęta, postacie z bajek i gier, a także superbohaterowie z komiksów i filmów. Wszyscy ci goście świetnie bawili się na balu, który poprowadziły animatorki, w pięknie udekorowanej hali sportowej. W klasach dzieci miały przygotowany poczęstunek, Rada Rodziców zadbała również o soczek dla każdego dziecka. Dziękujemy Samorządowi Szkolnemu, jego opiekunkom, przewodniczącej Rady Rodziców i nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pełne zaangażowanie i współpracę przy organizacji balu dla uczniów. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, na których uwiecznione zostały i balowe kreacje, i karnawałowa zabawa.
Pożegnanie karnawału
Uczniowie z klas 4-8 zakończyli tegoroczny karnawał zabawą taneczną, która odbyła się we wtorek 25 lutego. Hala gimnastyczna szkoły zamieniła się w kolorową salę balową ozdobioną licznymi balonami. Z inicjatywy Rady Rodziców o dobrą zabawę oraz dodatkowe świetlne atrakcje zadbał profesjonalny Dj. Nie mogło zabraknąć dobrze znanej belgijki, zabaw i konkursów, które zintegrowały naszych uczniów. Muzyka, taniec, bańki mydlane i barwne efekty świetlne na długo zostaną w pamięci uczestników karnawałowej zabawy. Co prawda taniec nie był najczęściej wybieraną przez uczniów aktywnością tego wieczoru, ale ważne, że mieli oni okazję, by spędzić czas z rówieśnikami i dobrze się bawić. W organizacje dyskoteki zaangażowali się członkowie samorządu szkolnego pod kierunkiem niezastąpionej pani Eweliny Frankiewicz.
Młodzi młodym o tolerancji
Grupa uczennic z mińskiego liceum przy Pięknej poprowadziła dziś (25 lutego) warsztaty dla kl. 6d, 5c, 7b i 4b dotyczące tolerancji w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii". Podczas warsztatów uczniowie rozmawiali o akceptacji różnorodności i o stereotypach. Licealistki przygotowały różne aktywności, które pomogły uczniom zrozumieć te zagadnienia. Jedna z zabaw polegała na odrysowaniu własnych dłoni i przyklejeniu kształtów na wspólną kartkę. Okazało się, że każdy jest inny, ale przez to niepowtarzalny, a wspólnie możemy stworzyć coś pięknego. Kolejna aktywność polegała na zgadywaniu nazw przedmiotów ukrytych w worku tylko na podstawie dotyku. Ćwiczenie to pokazało, że coś, co na pierwszy rzut oka (lub dotyk) jest inne, nieznane, przy bliższym poznaniu może okazać się wartościowe i ciekawe. Były też zadania wymagające integracji i współpracy. Dla uczniów - młodszych i starszych było to pou
Kompetencje przyszłości o przeszłości
Uczniowie klasy 5d podczas lekcji języka angielskiego wdrażali umiejętności wykorzystywania kompetencji przyszłości, opowiadając o swoim mieście. Na lekcji wykorzystane zostały trzy rutyny krytycznego myślenia. Uczniowie opisywali zdjęcie przedstawiające plac przy ul. Stary Rynek z wykorzystaniem rutyny Widzę, myślę, zastanawiam się. Następnie z wykorzystaniem rutyny Różne punkty widzenia uczniowie wcielili się w rolę dorosłych, dzieci oraz władz miasta Mińsk Mazowiecki i opowiadali o tym, jakich zmian infrastrukturalnych potrzebują w swojej najbliższej okolicy. Kawusia to rutyna, którą nauczycielka, pani Monika Gromulska zastosowała jako ostatnią podczas projektowania przez uczniów plakatów ukazujących miasto takie, jakie było kiedyś i jak uczniowie widzą je teraz. Pracując w grupach, uczniowie zaprojektowali bardzo ciekawe plakaty i opowiedzieli drugiej grupie o zmianach, jakie na prze
Warto być offline
W ramach Dni Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy 8a brali udział w lekcji online pt. „Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas? Lekcja ta została przeprowadzona przez specjalistów z programu Safer Internet. Uczniowie dowiedzieli się, że ich mózg w ciągu jednego dnia otrzymuje tyle informacji, co jeszcze 20 lat temu człowiek otrzymywał w ciągu prawie miesiąca życia. Oglądając filmy nagrane przez swoich rówieśników, mogli poznać kilka sposobów, jak ograniczyć czas, jaki codziennie poświęcają, będąc online oraz tego, jakie korzyści bycie offline może im zaoferować. Życzymy uczniom wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Logopedyczny Konkurs Plastyczny
Zachęcamy uczniów klas 1-4 do udziału w Logopedycznym Konkursie Plastycznym. Szczegóły znajdują się na plakacie.
Regulamin - Konkurs_Logopedyczny_2025_.pdf