Dzięki uprzejmości p. Wioletty Kucińskiej - mamy naszych uczennic i jednocześnie wychowawczyni klasy pedagogicznej, dzieci z grupy 0 miały okazję odwiedzić Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Uczennice klasy pedagogicznej przygotowały dla naszych dzieci wiele ciekawych zabaw, konkurencji oraz zajęcia taneczne. Dziewczyny mogły sprawdzić się w roli przyszłych pedagogów, natomiast zerówkowicze skorzystać z nowych doświadczeń i świetnej zabawy. Dziękujemy za tę wartościową współpracę.
Współpracujemy z klasą pedagogiczną
- 8
Z uczniowskim pozdrowieniem
Klasa 6a wraz z p. Joanną Sterną po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Z uczniowskim pozdrowieniem", czyli wymiany pocztówek z pozdrowieniami między uczniami. Otrzymaliśmy pocztówki min. ze Szkoły Podstawowej nr 11 W Siedlcach, Szkoły Podstawowej nr 36 w Sosnowcu, Szkoły Podstawowa nr 11 im. Bohaterów Załogi ORP “Grom” w Gdyni oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miechowcu. Projekt zainicjowała Szkoła Podstawowa nr 11 z Siedlec. Wszystkich uczestników akcji serdecznie pozdrawiamy!
Pokaz pierwszej pomocy
10 czerwca w naszej szkole odbył się pokaz z udzielania pierwszej pomocy, w którym wzięły udział klasy 1-3. Pokaz poprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować. Podczas pokazu uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz niezbędne informacje, które powinni przekazać dyspozytorom, gdy trzeba zadzwonić po pomoc. Nauczyli się, jak oceniać bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia i których zmysłów użyć, aby prawidłowo ocenić, czy osoba, której udzielają pomocy oddycha. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej oraz wykonywanie RKO. Serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim za przyjęcie naszego zaproszenia oraz zaangażowanie w prowadzony pokaz. Mamy nadzieję, że wiedza, którą przekazaliście, zostanie z naszymi uczniami na długo.
7
2b i 2d na Mazurach
6 czerwca uczniowie klas 2b i 2d pożegnali rodziców i wybrali się na swoją pierwszą 2-dniową wycieczkę do ośrodka Gwarek na Mazurach. Pełni ekscytacji, przez dwa dni braliśmy udział w zajęciach na świeżym powietrzu. Mieliśmy możliwość doświadczenia tubingu, czyli zjazdów na pontonach z górki, albo poczuć się jak prawdziwi agenci, którzy są na tropie groźnych gangsterów. Drugiego dnia z samego rana braliśmy udział w grach podwórkowych, a także mogliśmy sprawdzić się jako konstruktorzy, budując swoje własne stoły. Dla wszystkich wycieczka okazała się frajdą i umiliła odliczanie dni do wakacji!
Dwudniowa wycieczka klas 4d, 5a i 6c
5 i 6 czerwca klasy 4d, 5a i 6c wraz ze swoimi wychowawczyniami – Panią Bogumiłą Borzęcką – Gołoś, Panią Iwoną Karwowską i Panią Małgorzatą Kędziorek oraz nauczycielkami Panią Urszulą Ćwiek i Panią Malwiną Porowską udały się w fascynującą podróż śladami średniowiecznych spichlerzy oraz szukały tropów dinozaurów na terenie Polski.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Kazimierz Dolny i poznali ciekawą historię tego niewielkiego i zarazem fascynującego miasta. W pierwszej kolejności przeszli szlakiem kazimierskich spichlerzy, w których to przechowywano ziarna spławiane później Wisłą do Gdańska. Pierwsze spichlerze powstały ponoć już w XVI wieku, a w XVII było ich już ok. 60 (do czasów obecnych zostało tylko 11). Następnie udali się na piękny rynek, który już w średniowieczu był sercem miasta i tak zostało do dnia dzisiejszego. Uczniowie zwiedzili również ruiny zamku i po stromych schodach wspięli się na górującą nad miastem Basztę, skąd mogli podziwiać malownicze przełomy Wisły. Kolejnym punktem wycieczki było wejście na Wzgórze Trzech Krzyży i przejazd meleksami do Wąwozu Korzeniowego. Jest to najpiękniejszy wąwóz lessowy, który znajduje się nieopodal Kazimierza a jego nazwa nawiązuje do wijących się ze ścian wąwozu korzeni drzew, które tworzą malowniczy i fascynujący obraz. W czasie przejazdu meleksami dzieci poznały historię kazimierskiego koguta, który stał się symbolem tego uroczego miasta. Po intensywnie spędzonym dniu, uczniowie udali się na nocleg do Willi na Krańcu Kazimierza. Spędziliśmy tam wspaniałe popołudnie i wieczór na grach i zabawach na świeżym powietrzu, zakończonych ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Następnego dnia rano dzieci udały się w dalszą podróż, tym razem tropić ślady dinozaurów. Na szczęście nie trzeba było jechać daleko, ponieważ okazało się, że w niedalekim Bałtowie oraz jego okolicach odkryto całkiem sporo śladów tych prehistorycznych stworzeń. W Bałtowskim Jura Parku można obejrzeć ponad sto modeli dinozaurów wykonanych w skali 1:1. Ścieżka dydaktyczna podzielona jest chronologicznie na okresy geologiczne, w których żyły dinozaury, wszystko jest świetnie opisane i udokumentowane. Oprócz Jura Parku w Bałtowie znajduje się mnóstwo innych, równie ciekawych atrakcji, a jedną z nich jest Zwierzyniec Bałtowski, zwany także Parkiem Safari. Zwiedza się go z pokładu żółtych, amerykańskich school-busów. Na terenie zwierzyńca znajduje się kilkadziesiąt gatunków zwierząt biegających swobodnie po polach i łąkach lub przesiadujących w lessowych wąwozach. Z okien autobusu, dosłownie na wyciągnięcie ręki można było zobaczyć wielbłądy, żubry, strusie, emu, owce, bydło szkockie i afrykańskie, jelenie, kozy, lamy, alpaki, kuce, jaki tybetańskie i wiele innych zwierząt. Ze zwierzyńca dzieci udały się do Parku Miniatur i obejrzały Polskę w miniaturze, a następnie miały przyjemność poznać prawdziwą czarownicę w Sabatówce – wiosce czarownic. Po obiedzie czekała na uczniów jeszcze jedna atrakcja – Park Rozrywki, w którym to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zupełnie zniknęło całe zmęczenie i przez całą godzinę dzieci szalały na zjeżdżalniach, karuzelach, skakańcach, euro-bungee i rodzinnym rollercoasterze. Do Mińska wróciliśmy wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi i z dużą nową wiedzą, którą zdobyliśmy w trakcie wycieczki.
6
Dzień Pustej Klasy
Dzień Pustej Klasy to wyjątkowe święto edukacji na świeżym powietrzu. Pierwszoklasiści wybrali się do parku w poszukiwaniu tytułowego drzewa do samego nieba z omawianej lektury. W trakcie poszukiwań dzieci dostrzegły tęczę i przy pomocy wychowawczyń przypomniały sobie, jakie warunki muszą być spełnione, by powstało to zjawisko. Był również czas na przyglądanie się zwyczajom napotkanych zwierząt: kaczek, gołębi, ślimaków oraz podziwianie roślinności. Uczniowie, korzystając ze szkolnej ścieżki edukacyjnej, uczyli się rozpoznawać drzewa i liście. Obserwowali chmury, próbowali je opisać, a nawet - jak Dyzio Marzyciel - wyobrażali sobie, co przedstawiają. Swoje umiejętności matematyczne rozwijali, wykorzystując kości do gry. Klasa 2a wyszukiwała w terenie nazw części mowy, doskonaliła znajomość topografii miasta, a matematykę zastosowała w praktyce poprzez obliczenia pieniężne w budce z lodami. Uczniowie z 3a w ramach potyczek ortograficznych tworzyli plakaty, z 3d mieli czas na zdrowy i kolorowy posiłek. Lekcje plastyki w terenie pozwoliły uczniom klas starszych poczuć się artystami i rozwijać techniki rysunku. Myśli nieuczesane Stanisława Leca zapisane kredą na chodniku przed szkołą stały się dla siódmoklasistów przyczynkiem do rozmowy o wartościach. Zajęcia na dworze stworzyły czwartoklasistom okazję do wsłuchania się w dźwięki natury, poszerzenia wiedzy, czym jest onomatopeja i jak powstają obrazy słowem malowane. Dzień Pustej Klasy to był czas na naukę, rozmowy, ciekawe pomysły oraz zabawy integracyjno-sensoryczno-sportowe.
6
Sukcesy piłkarek i piłkarzy
Reprezentacja szkolna dziewcząt z klas IV-V zajęła 3. miejsce, a chłopców z klas I-III - 2. miejsce w Turnieju o Puchar Dyrektora SP 6 w piłce nożnej.
Nasi reprezentanci dzielnie walczyli z przeciwnikami. Chłopcy byli bliżej triumfu, a do zwycięstwa zabrakło im jednego gola. Opiekunem drużyn był pan Marcin Sokołowski, który nie krył zadowolenia z osiągniętych wyników młodych piłkarzy i piłkarek.
Skład drużyny dziewczyn: Nina Nejman, Ania Skladanowska, Maja Wojciechowska, Lila Sarniak, Julia Bożym, Karolina Bielecka, Wiktoria Borówek, Michalina Śnieżek.
Skład drużyny chłopców: Tomasz Woźniak, Juliusz Sadoch (najlepszy strzelec turnieju), Piotr Gałązka, Wojtek Grygielewicz, Fabian Krzyżanowski, Maks Stachula, Jan Rosołek, Franek Wiśniewski.
Rapowanie na historii
Klasy szóste kończą rok nauki historii z przytupem. Szóstoklasiści układali teksty piosenek, a później rapowali o jednym z trudniejszych okresów w historii Polski. Dlaczego rap? Pierwsze litery nazw zaborców: Rosji, Austrii i Prus układają się w słowo: RAP. Dlatego wspólnie z uczniami nauczycielka historii - pani Marta Woźnica - ustaliła, że zaśpiewają i pobawią się w tekściarzy. Wyszło fantastycznie!
1
Wystawa prac uczniowskich
W dniach 5-6 czerwca podziwialiśmy prace plastyczne ucznów naszej szkoły. Wystawa plenerowa oraz prezentacja na górnym korytarzu to możliwość pokazania talentów plastycznych naszych uczniów. W ten sposób rozpoczęliśmy w szkole etap podsumowywania tegorocznych działań. Jeśli ktoś nie zdążył obejrzeć dzieł plastycznych w plenerze - zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
1
Olimpiada Przedszkoli i Oddziałów Zerówek
6 czerwca na boisku przy ulicy Wyszyńskiego odbyła się Olimpiada Przedszkoli i Oddziałów Zerówek przy Szkołach Podstawowych. Nasza szkolna zerówka reprezentowała szkołę z dużym zaangażowaniem. Uczniowie rozpoczęli olimpiadę uroczystym przemarszem z flagą olimpijską oraz z płonącymi zniczami, a następnie udali się na wyznaczone miejsce startu, gdzie głośno sobie kibicowali. Nasi zerówkowicze dali z siebie wszystko, wzięli udział w sześciu konkurencjach: sztafecie, biegu z przeszkodami, biegu z workiem na głowie, skokach w workach, slalomie oraz skoku w dal, w którym okazali się najlepsi. Zawody były dla wszystkich świetną zabawą, okazją do poznania innych dzieci oraz pewnością, że nie miejsce na podium jest najważniejsze, a wspaniała zabawa i integracja. Wszyscy uczestnicy olimpiady zostali obdarowani upominkami i pamiątkowymi medalami oraz pucharami. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę!
Zerówka na Farmie Iluzji
Dzień dziecka uczniowie zerówki uczcili 4 czerwca wycieczką do Farmy Iluzji. Tam z przewodnikiem Jankiem - uczniem magii - zostali oprowadzeni po całej farmie wysłuchali historii powstania pełnych magii miejsc. Deszcz nie odstraszył nikogo od poznania iluzji i szybko udało się odgonić złe chmury, żeby skorzystać z magicznej karuzeli, jeżdżącej Gąsienicy czy skaczącej ławki na drzewie. Kończąc zwiedzanie, dzieci poznały małego smoka, którego nazwały Maliną i zostały przyjęte do Akademii Małego Iluzjonisty. Labirynty pełne luster, krzywe podłogi i dziwne stwory zostaną w pamięci zerówkowiczów na długo! To był niesamowicie magiczny dzień dziecka!
1
"Gramy zmysłami" - podsumowanie projektu
Uczniowie klasy 4c przez cały rok uczestniczyli w III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami". Czwartoklasiści w ramach działań projektowych m.in. pokonywali sensoryczny tór przeszkód, rozpoznawali smaki, robili walentynki, bombki. Z pewnością w trakcie roku mieli możlwiość rozwijania swej wrażliwości i uważności. Podziękowania należą się koordynatorkom projektu - pani Katarzynie Rosłoń i pani Małgorzacie Drzazdze oraz wychowawcy klasy - panu Sławomirowi Rybińskiemu. W ramach podsumowania rocznego udziału w projekcie każdy uczeń z 4c otrzymał dyplom i czekoladę.
Czarodziejskie krzesła
Klasa 4c zakończyła omawianie powieści A. Maleszki "Magiczne drzewo. Czerwone krzesła". Uczniowie w ramach prjektu lekturowego stworzyli swoje własne magiczne krzesła. Są wśród nich prace wykonane z drewna, w drutu, tektury, ze słomek i tkaniny, z klocków, a nawet za pomocą długopisu 3D. Niektóre są bardzo malutkie, inne spore, ale wszystkie mają niezwykłą moc - spełniają życzenia. Do każdej pracy dołączona jest instrukcja obsługi krzesła i jedno życzenie, które autor krzesła sobie wymarzył. Wszystkim twórcom czerwonych krzeseł życzymy, by ich marzenia się spełniły - niekoniecznie z udziałem czarów.
Wystawa prac plastycznych
Zachęcamy rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i wielbicieli sztuki do oglądania prac plastycznych uczniów klas 1-3 na wystawie plenerowej za budynkiem szkoły. Wspólnie podziwiajmy dzieła naszych młodych szkolnych artystów.
Sukces szkolnego teatru MiM
Z przyjemnością informujemy, że 29 maja grupa uczniów działających w kole teatralnym klas młodszych zdobyła nagrodę pierwszego stopnia w XXVI Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Siedlcach - Srebrną Maskę. Dzieci wystawiły spektakl o smoku wawelskim. Historia z humorystycznym zakończeniem o Szewczyku i lodach waniliowych bardzo spodobała się jury i publiczności, która żywo reagowała na zwroty akcji w przedstawieniu. Gratulacje dla młodych aktorów i ich opiekunki pani Marty Woźnicy.
3
Sukces w konkursie diecezjalnym
We wtorek, 4 czerwca, nasza uczennica, Dominika Kalbara z klasy 3a wzięła udział w uroczystości wręczenia nagród w konkursie diecezjalnym. Dominika zdobyła wyróżnienie w tym konkursie. Nagrody wręczył biskup Romuald Kamiński w auli Kurii Warszawsko-Praskiej. Uroczystość odbyła się w wesołej atmosferze. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania i poczęstunku, a oprócz nagród rzeczowych każdy nagrodzony otrzymał też bilet do warszawskiego ZOO. Uczennicy i jej opiekunce - pani Marii Zagórskiej serdecznie gratulujemy!
Spotkania z podróżnikiem
We wtorek 4 czerwca wszyscy piątoklasiści oraz uczniowie klas 2a i 2c uczestniczyli w spotkaniach z podróżnikiem - panem Pawłem Szustakiewiczem. Starsi zdobyli informacje na temat skarbów starożytnego Egiptu, natomiast młodsi dowiedzieli się, skąd się bierze czekolda. Uczniowie z ciekawością słuchali pana Szustakiewicza, który przekazał im mnóstwo fascynujących wiadomości, zaprezentował również filmy, w których jego dzieci - Pola i Michał - opowiadały o swoich przyrodniczych wyprawach. Dziękujemy za przybliżanie świata przyrody dzięki tym inspirującym spotkaniom.
1
Zachęcamy do głosowania
Grupa mieszkańców przygotowała pomysł edukacyjny do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza - projekt nr 131. Prosimy o głosowanie rodziców i uczniów w termienie 29 maja – 23 czerwca. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to w 2025 roku w mińskich szkołach zostaną zorganizowane Festwale Naukowe i spotkania z inspirującymi naukowcami. Zasady głosowania - na ulotce poniżej.
Magiczny Dzień Dziecka
Szkolne obchody Dnia Dziecka zorganizowaliśmy 3 czerwca. Nauczyciele przygotowali międzyklasowe rozgrywki sportowe, a Rada Rodziców sfinansowała wizytę w szkole Alchemika, czyli pana Pawła Piszczałki z pokazem naukowym. Każda grupa wiekowa (klasy 0-2, klasy 3-4 oraz klasy 5-7) miały dostosowane do swoich możliwości zawody sportowe. Najstarsi grali w piłkę nożną i dwa ognie. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla uczniów duże boisko MOSiR-u oraz mniejsze bosiko szkolne. Najlepiej w piłkę grali chłopcy z klasy 6b, 5d i 5c, a w dwa ognie na podium znalazły się dziewczyny z klasy 6b, 5a i 6a. Klasy 3-4 na boisku szkolnym walczyły w wyścigach rzędów. Wśród trzecioklasistów zwyciężyła 3b, a wśród czwartoklasistów - 4c. Najmłodsi bawili się podczas mini-olimpiady sportowej. Podobnie dostosowane do wieku były pokazy naukowe. Alchemik zauroczył nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W przyjazny i ciekawy sposób wyjaśniał zjawisko temperatury, ciśnienia, objętości, a nawet tłumaczył zasady Newtona. Na naszych oczach w szklanym pojemniku powstała chmura, pękały balony, tworzyła się mgła, a ciekły azot zamieniał róże w popiół. Pokazy wzbudziły wiele pozytywnych emocji, na twarzach oglądających malowało się zdziwienie, zaskoczenie, ciekawość. W obchody Dnia Dziecka włączyła się także szkolna stołówka - dziś była ulubiona przez uczniów ogórkowa i pierogi z truskawkami, a także słodki upominek.
Wszystkim dzieciom - małym i dużym życzymy, by potrafili zachować w sobie na zawsze odrobinę DZIECKA.
3
Majowy numer "Na marginesie"
Przedstawiamy Wam przedostatni numer gazetki w tym roku szkolnym. Znajdziecie w nim teksty dotyczące ważnych dla Polski wydarzeń, obszerne relacje z dwóch wycieczek. Nie zawiedliśmy także miłośników sportu. Dzięki nam dowiecie się, jak poruszać się po górskich szlakach oraz jak przyrządzić najlepszą karkówkę. Życzymy przyjemnej lektury!
link go gazetki: Na_marginesie-_maj_2024.pdf
Archiwum Aktualności